| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Dni wolne na szkolenie związkowca

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Za okres zwolnienia od pracy w celu wykonania doraźnej czynności wynikającej z funkcji związkowej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, pod warunkiem że czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Jeżeli pracodawca po otrzymaniu pisma związków zawodowych o konieczności zwolnienia pracownika w celu udziału w szkoleniu tak zaplanował rozkład jego czasu pracy, że w dniach szkolenia pracownik ma dni wolne, to można uznać działanie pracodawcy za obejście przepisów prawa.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nie stwarza dla pracodawcy podstawy do badania i oceny celowości zwolnień od pracy niezbędnych do wykonywania określonych czynności wynikających z pełnionej przez pracownika funkcji związkowej.

Ustawa o związkach zawodowych w art. 31 ust. 3 przyznaje pracownikowi prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu załatwienia doraźnej czynności związkowej, jeżeli jest to czynność:

  • doraźna,
  • wynikająca z jego funkcji związkowej,
  • która nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Czynnościami doraźnymi są czynności jednorazowe, niecierpiące zwłoki, natychmiastowe, dorywcze lub krótkotrwałe (czasowe). Doraźność może być również utożsamiana z osiągnięciem określonego celu. W przypadku funkcji związkowej jest to każda funkcja związkowa, a więc nie tylko wynikająca z członkostwa w organach związków zawodowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK