reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Pracownik jest zatrudniony jest na czas określony i nie jest członkiem związku zawodowego. Czy, rozwiązując z nim umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej?

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na czas określony czy nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy zmierzającym do natychmiastowego rozwiązania istniejącego między stronami stosunku pracy.

Jeżeli wskazany pracownik nie jest członkiem związku zawodowego, a w Pana firmie działają związki zawodowe, nie wyklucza to konieczności zasięgnięcia ich opinii.

Może bowiem zaistnieć taka sytuacja, że pracownik niebędący członkiem związku zawodowego istniejącego w danym zakładzie pracy korzysta z jego ochrony. Uregulowanie to zawiera art. 30 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), który przewiduje, że na wniosek pracownika niezrzeszonego w związku zawodowym zakładowa organizacja związkowa może wyrazić zgodę na obronę praw pracowniczych tego pracownika wobec pracodawcy. W związku z tym pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

W przypadku gdy okaże się, że organizacja związkowa podjęła się obrony praw tego pracownika, należy zwrócić się do niej o opinię, zawiadamiając o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z tym pracownikiem. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy związek zawodowy wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Należy jednak podkreślić, że zarówno wtedy gdy opinia związku będzie pozytywna lub negatywna, jak i wtedy gdy związek nie zajmie żadnego stanowiska, decyzję o rozwiązaniu podejmuje wyłącznie pracodawca. Opinia ta nie wiąże bowiem pracodawcy, a jedynie pracodawca, wyczerpując przewidziany w Kodeksie pracy tryb konsultacji ze związkami zawodowymi, naraża się na zarzut naruszenia przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę.

Rozwiązanie umowy powinno nastąpić na piśmie i wskazywać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Niezachowanie formy pisemnej lub niepodanie w piśmie pracodawcy przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy nie powoduje nieważności dokonanej czynności. Podjęte przez pracodawcę działanie jest skuteczne i doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. W tej sytuacji pracownik będzie mógł jednak wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy lub wypłatę odszkodowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama