reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy

Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy

Pracodawca nie może tolerować przemocy i agresji w zakładzie pracy. W razie zaistnienia konfliktowej sytuacji pracodawca może zastosować różne środki - od kar porządkowych po rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W zależności od zachowania pracownika możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań. Pierwszą formą walki z przemocą w miejscu pracy może być zastosowanie kary porządkowej – upomnienia lub nagany. W praktyce upomnienie jest zwykle stosowane do drobniejszych przewinień (jak np. spóźnienie), natomiast nagana do cięższych. Wybór rodzaju kary zależy tylko i wyłącznie od pracodawcy. Obie kary (upomnienie, nagana) są karami stosowanymi w celu wychowawczym. W przypadku poważniejszych sytuacji, jaką np. jest bójka, pracodawca powinien upewnić się, czy w przypadku danego pracownika kara ta odniesie pożądany skutek.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy >>

Stosując ww. kary, pracodawca powinien wziąć pod uwagę całokształt zdarzenia. Należy zbadać, jaki był stopień winy karanego pracownika, okoliczności, w jakich doszło do bójki, ewentualne powstałe z tego powodu szkody, a także dotychczasową postawę ukaranego. O zastosowaniu kary należy poinformować pracownika na piśmie oraz powiadomić go o prawie zgłoszenia sprzeciwu oraz terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia o ukaraniu należy złożyć do akt osobowych pracownika.

Bójka w zakładzie pracy może jednak okazać się zdarzeniem na tyle poważnym, że pracodawca będzie musiał zwolnić agresywnego pracownika.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia dyscyplinarnego pracownika wyłącznie przy spełnieniu pewnych przesłanek. Jest ono możliwe dopiero w sytuacji ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Na każdym pracowniku spoczywa obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego. Podobnie jak to ma miejsce przy karze dyscyplinarnej, pracodawca powinien brać pod uwagę zakres winy pracownika, szkody spowodowane bójką czy też jego dotychczasowe zachowanie.

Decydując się na zwolnienie dyscyplinarne, musimy pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu całego zajścia.

Przydatne będzie również zebranie oświadczeń pracowników, którzy byli świadkami bójki. Wszystko to będzie pomocne w przypadku, gdyby zwolniony pracownik zdecydował się przenieść sprawę do sądu pracy.

Potwierdzenie przybycia do pracy - karty zegarowe i magnetyczne >>

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia nie może być przedstawione pracownikowi później niż w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o ciężkim naruszeniu przez niego podstawowych obowiązków.

W innym przypadku zwolnienie w tym trybie będzie niemożliwe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama