REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ekwiwalent za urlop dla niepełnoetatowca

Wyliczenie ekwiwalentu dla niepełnoetatowca na ogólnych zasadach może spowodować zaniżenie jego wysokości, co w konsekwencji może doprowadzić do odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Kto ma prawo do dłuższych urlopów wypoczynkowych?

Zasadą jest, że pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednakże na mocy odrębnych przepisów, niektórym grupom pracowników przysługuje większy wymiar urlopu.

Czy należy mi się urlop uzupełniający?

Mam skończone studia wyższe. Po studiach jestem zatrudniona od prawie dwóch lat. Dokładnie w maju zdobędę staż urlopowy, który daje mi prawo do 26 dni urlopu. Od kiedy będę mogła skorzystać z dłuższego urlopu. Od początku następnego roku, czy już od maja tego roku.

Czy pracodawca mógł przerwać urlop wypoczynkowy?

Byłem na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca wezwał mnie z urlopu, tłumacząc, że jestem w firmie niezbędny. Czy można przerwać pracownikowi urlop.  

REKLAMA

Czy otrzymam pieniądze za przesunięcie urlopu?

Planowałam urlop na koniec czerwca. Jednak mój szef stwierdziła, że moja obecność w pracy jest niezbędna. Czy mogę domagać, się zwrotu pieniędzy za przygotowania do urlopu. 

Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jestem zatrudniona jako pracownik tymczasowy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, tak jak innym pracownikom. Umowę mam zawartą od maja do grudnia. 

Czy mogę pozbyć się urlopu?

Czy mogę „sprzedać” urlop? U obecnego pracodawcy jestem zatrudniony od 7 lat. W tym roku nie chciałbym brać urlopu. Nie mam ochoty nigdzie wyjeżdżać a siedzieć w domu, zwłaszcza od śmieci żony, nie lubię. Czy mogę zatem nie brać urlopu i normalnie przychodzić do pracy a w zamian za to dostać dodatkowe pieniądze? 

Choroba na urlopie wypoczynkowym

Zachorowałem w trakcie urlopu wypoczynkowego. Przedłużyłem urlop i nie powiadomiłem o tym pracodawcę. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę bez wypowiedzenia. Dopiero niedawno przyniosłem zaświadczenie lekarskie potwierdzające moją niezdolność do pracy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo?

REKLAMA

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Co dzieje się z niewykorzystanym przez pracownika urlopem?

Pracownicy nie zawsze mają możliwość wykorzystania swoich urlopów na bieżąco. Potrafią zgromadzić bardzo wiele dni zaległego urlopu. Za nieudzielanie pracownikowi urlopu pracodawca może zostać ukarany grzywną. Mimo tego tylko w niektórych sytuacjach pracownik może skorzystać z urlopu w ustalonym przez siebie czasie.

Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w częściach?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca tylko w wyjątkowych sytuacjach może spowodować przerwanie urlopu. 

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Mam 26 lat, skończyłam studia i właśnie zaczynam pierwszą pracę w swoim życiu. Jaki będę miała urlop do wykorzystania?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Przerwanie urlopu

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Przerwanie odpoczynku może zostać spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu przez pracodawcę lub usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.  

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. W trakcie urlopu powinien zregenerować swoje siły i nie myśleć o tym, czy traci w tym czasie część swojego wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego to bowiem prawo do płatnego urlopu. Pracownik otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował.

Spóźniony ZUS - niższe odsetki od składek

Skomplikowany sposób liczenia odsetek od przekazywanych z opóźnieniem do OFE przez ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, skutkujący przyznaniem poszkodowanym ubezpieczonym obniżonych odsetek, nie narusza Konstytucji RP.

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to podstawowe pracownicze prawo do odpoczynku. Nierzadko jednak bywa tak, że pracownik nie zdąży wykorzystać przysługującego mu urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jakie ma wtedy uprawnienia?

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się. Kiedy? Każdy pracownik ma prawo i obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to nie jest wieczne i może uleć przedawnieniu, tak jak inne roszczenia pracownicze.

Składki przy odwołaniu z urlopu

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od świadczenia wypłaconego pracownikowi z tytułu odwołania go z urlopu wypoczynkowego?

Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.

Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

Plan urlopów - kiedy jest ustalany i czy u każdego pracodawcy?

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo jest również tak, iż urlop możemy wykorzystać w dowolnym, dogodnym dla nas terminie. Czy jednak zawsze?  

Wypowiedzenie pracy a odwołanie z urlopu

Pracodawca odwołał mnie z urlopu gdyż potrzebna była pomoc do usunięcia awarii. Nie byłem z tego zadowolony bo miałem inne zaplanowane rzeczy, więc nie przykładałem się do pracy za bardzo i wychodziłem z pracy w ciągu dnia. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę. Czy miał do tego prawo gdy odwołał mnie z urlopu?

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu

Nasz pracownik przebywa obecnie na urlopie wypoczynkowym. Nie jesteśmy zadowoleni z jego osiągnięć w pracy. Czy możemy w czasie urlopu pracownika wypowiedzieć mu umowę.  

Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego?

Skończyłam studia. Potem byłam na 6 miesięcznym stażu z urzędu pracy. Pracuje w mojej obecnej firmie od 1,5 roku. Czy do mojego stażu urlopowego wlicza się staż w urzędzie? Czy mam prawo do 20, czy do 26 dni urlopu?

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Urlop wypoczynkowy przy dwóch pracach

Najczęściej w praktyce spotyka się sytuację, kiedy pracownik pracuje u jednego pracodawcy na podstawie jednej umowy o pracę. Łatwo wtedy obliczyć ilość dni przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. A co dzieje się z urlopem w sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony na podstawie dwóch lub więcej umów o pracę?

Czy pracownik młodociany ma prawo do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Zasada tak także dotyczy pracowników młodocianych. Na jaki więc wypoczynek może liczyć młodociany pracownik.

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?

Zatrudnienie w trakcie urlopu bezpłatnego

Przychód ze zlecenia nie jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy, jeśli pracownik przebywa w tym czasie na urlopie bezpłatnym.

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

Zasadą jest, że pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, co w praktyce oznacza 40 godzin pracy tygodniowo i prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jaki jest natomiast wymiar urlopu dla pracownika pracującego na ½ lub ¾ etatu?

Umowa zlecenia

 Czy osobie pracującej prawie 2 lata na podstawie umowy zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Czy można zobowiązać do wykorzystania urlopu pracownika, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające

Jeden z zatrudnionych przez nas pracowników nie korzystał w tym roku z urlopu wypoczynkowego. Mamy problemy z przekonaniem go do jego wykorzystania. Czy, korzystając z okazji, że pracownik ten otrzymał wypowiedzenie zmieniające w zakresie wymiaru etatu, możemy mu jednostronnie udzielić urlopu w okresie wypowiedzenia?

Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

W treści umowy zlecenia zawarliśmy zapis uprawniający zleceniobiorcę do 10 dni wolnych (płatnych) w każdym półroczu. W trakcie wykorzystywania dni wolnych zleceniobiorca zachorował. Przedstawił nam zaświadczenie lekarskie żądając jednocześnie przesunięcia niewykorzystanej części wolnego na inny termin. Czy mamy taki obowiązek?

Zasady określania wynagrodzenia pracownika młodocianego

Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych).

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

 Nauka zawodu zatrudnionego u nas pracownika młodocianego zakończyła się 31 sierpnia br. Pracownik wykorzystał już za br. 20 dni urlopu wypoczynkowego z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 września br. pracuje u nas nadal, ale już nie jako pracownik młodociany. Czy pracownik ten będzie miał jeszcze prawo do urlopu wypoczynkowego w 2008 r.? Dodam, że 18 lat skończył w zeszłym roku.

Renta szkoleniowa

Renta ta przysługuje  osobie, która ma orzeczoną przez lekarza orzecznika ZUS celowość przekwalifikowania zawodowego. Ma to miejsce, kiedy osoba uznana jest za niezdolną do pracy.

REKLAMA