reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica przerwała swój urlop macierzyński po wykorzystaniu 15 tygodni i wyraziła chęć powrotu do pracy, natomiast jej mąż złożył u swojego pracodawcy pisemny wniosek, że chce wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Czy przysługuje jej urlop wypoczynkowy?

Tak, pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy. Okres urlopu macierzyńskiego jest w zakresie uprawnień pracowniczych traktowany jak okres rzeczywistego świadczenia pracy, dlatego pracownica nabywa za ten okres prawo do urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wniosek jest wiążący dla pracodawcy, który jest obowiązany do udzielenia urlopu (art. 163 § 3 k.p.).

Pracownica może w ściśle określonych sytuacjach zrezygnować jedynie z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.

Muszą jednak zostać spełnione następujące warunki:

  • pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie,
  • pracownik - ojciec dziecka, który wychowuje dziecko, musi zgłosić pisemny wniosek w sprawie wykorzystania pozostałej części urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 k.p.).

Istotny jest termin złożenia pisemnego wniosku pracownicy, w którym rezygnuje ona z części urlopu macierzyńskiego. Wniosek ten powinien zostać złożony pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem pracownicy do pracy. Do terminowo złożonego wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika - ojca, który wychowuje dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu. Należy pamiętać, że termin ten musi przypadać bezpośrednio po dacie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę (art. 180 § 6 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama