Kategorie

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Joanna Skrobisz
Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

RADA

Najistotniejsza zmiana dotyczy współczynnika uwzględnianego przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego za jeden dzień. Od 3 kwietnia br. ustalając to wynagrodzenie nie należy dzielić wynagrodzenia miesięcznego, określonego w stałych stawkach, przez 30, ale przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca, w którym wykorzystywany jest urlop.

UZASADNIENIE

3 kwietnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia zmieniające rozporządzenie ustalające wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy będą ustalać wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Wynagrodzenie to będzie teraz uzależnione od liczby dni kalendarzowych miesiąca, w którym będzie wykorzystywany urlop wypoczynkowy. Do 2 kwietnia 2009 r. aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należało podzielić, niezależnie od dni miesiąca, przez 30. Po zmianie to wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, w którym nauczyciel akademicki będzie wykorzystywał urlop. Jeżeli będzie miało to miejsce w maju, to podzielimy przez 31. Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie należy następnie pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w trakcie urlopu wypoczynkowego. Konsekwencją zmiany będzie wyższe wynagrodzenie urlopowe w miesiącach, które mają mniej dni, np. luty.

WAŻNE!

Aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należy podzielić przez liczbę dni miesiąca, w którym nauczyciel będzie wypoczywał.

Reklama

Kolejna zmiana dotyczy ustalania wynagrodzenia za jeden dzień urlopu na podstawie zmiennych składników w przypadku, gdy nauczyciel akademicki jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy. Przed zmianą przepisów podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego pracodawca dzielił przez liczbę dni pracy przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Od 3 kwietnia 2009 r. podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę dni roboczych przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Tak obliczoną kwotę mnożymy przez liczbę dni trwania urlopu.

Zmieniona została również kolejność działań przy liczeniu wynagrodzenia urlopowego. Według dotychczasowych przepisów, przy obliczaniu ostatecznego wynagrodzenia urlopowego, w pierwszej kolejności należało ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu sumując podstawy ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie wynik ten należało pomnożyć przez liczbę dni urlopu udzielonego nauczycielowi akademickiemu. Po zmianie, odrębnie należy ustalić wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze stałych i odrębnie ze zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie należy zsumować obie wartości, co da nam ostatecznie kwotę wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

 • rozporządzenie z 4 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich (DzU nr 44, poz. 357).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?