reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak ustalić staż urlopowy pracownika, który w czasie zatrudnienia miał przerwę w nauce

Jak ustalić staż urlopowy pracownika, który w czasie zatrudnienia miał przerwę w nauce

Po ukończeniu liceum pracownik podjął swoją pierwszą pracę w naszej firmie i jednocześnie rozpoczął studia zaoczne. Po roku nauki pracownik przerwał studia i wrócił na nie po 2 latach. Cały czas pracował w naszej firmie. Po 4 latach nauki od jej wznowienia pracownik w tym roku kończy studia. Jak ustalić mu wymiar urlopu wypoczynkowego? Jak zakwalifikować przerwę w nauce - doliczyć ją do okresu studiów, czy zaliczyć jako lata pracy?

RADA

Pracownikowi do stażu urlopowego należy zaliczyć 4 lata nauki w liceum i 6 lat pracy u Państwa. Taki sposób liczenia stażu urlopowego jest dla niego najkorzystniejszy, gdyż uprawnia go do urlopu w maksymalnym wymiarze 26 dni już od zeszłego roku. Przerwę w nauce, w trakcie której pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, należy zaliczyć do stażu urlopowego jako okres pracy.

UZASADNIENIE

Rozpoczynając pracę w Państwa zakładzie pracownik miał 4-letni staż urlopowy. Tyle lat należało mu bowiem zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej (art. 155 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). W trakcie pracy pracownik podjął naukę na studiach wyższych, które po przerwie będzie w tym roku kończył. Z tego tytułu do stażu urlopowego należy wliczyć pracownikowi 8 lat. Nie oznacza to jednak, że oba te okresy sumują się. Do stażu urlopowego zalicza się bowiem tylko jeden z nich - najkorzystniejszy dla pracownika.

Gdy pracownik studiuje (a więc „korzysta z pełni praw studenta”, tj. uczęszcza na zajęcia i konsultacje, rzeczywiście i faktycznie pobiera naukę, zdaje egzaminy, korzysta z przysługujących studentowi wakacyjnych przerw w nauce, figuruje na liście studentów na danym roku itp.) i w tym samym czasie pracuje (w ramach umowy o pracę), do stażu urlopowego należy mu zaliczyć tylko jeden okres - albo ukończone studia, albo pracę, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 Kodeksu pracy).

Natomiast okresy przerwy w nauce, w trakcie których pracownik był zatrudniony, należy potraktować jako zwykłe lata pracy. W tym okresie pracownik nie pobierał nauki, a jedynie wykonywał pracę. Nie ma zatem podstaw do tego, aby traktować je inaczej. Dlatego w opisanej sytuacji do stażu urlopowego należy pracownikowi zaliczyć okres pracy przypadający w czasie przerwy w studiowaniu.

WAŻNE!

Do stażu urlopowego pracownika, który pracował w trakcie nauki w szkole, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Ustalając wymiar urlopu pracownika należy kierować się zasadą korzystności, a więc wybrać taki wariant, który będzie dla niego najbardziej korzystny. W tym celu należy porównać dwie sytuacje:

Wariant I

Liceum + okres zatrudnienia

Z tytułu ukończenia liceum należy zaliczyć Państwa pracownikowi 4 lata, a następnie cały okres pracy w tym zakładzie, a więc w sumie 7 lat (tj. rok w trakcie studiów, 2 lata w czasie przerwy w nauce i 4 lata, w trakcie których pracownik pracował i studiował jednocześnie).

Wariant II

Studia wyższe + okres zatrudnienia

Z tytułu ukończenia studiów wyższych pracownikowi zalicza się 8 lat do stażu urlopowego oraz 2 lata pracy w okresie przerwy w nauce.

W opisanej sytuacji korzystniejsze dla pracownika będzie zaliczenie do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, 4 lat z tytułu ukończenia liceum, a następnie kolejnych lat pracy. W takiej sytuacji pracownik szybciej, bo po 6 latach pracy, nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze. W przypadku uwzględnienia przy ustalaniu stażu urlopowego okresu studiów i zatrudnienia w czasie ich przerwy, pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu po 7 latach pracy u Państwa.

Należy przypomnieć, że 8 lat do stażu urlopowego z tytułu studiów wyższych można zaliczyć pracownikowi dopiero po uzyskaniu dyplomu ich ukończenia.

Podstawa prawna:

  • art. 1541 § 1, art. 155 § 1 pkt 4 i pkt 6 oraz § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama