Co się dzieje z urlopem po wypowiedzeniu?
REKLAMA
REKLAMA
Stronami umowy o pracę są najczęściej dwie osoby: pracodawca i pracownik. W momencie kiedy jedna ze stron wypowie umowę, rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia. Jego długość zależna jest oczywiście od rodzaju łączącej strony umowy (np. na czas określony lub na okres próbny).
W okresie wypowiedzenia pracownikowi przysługują wszystkie prawa związane ze stosunkiem pracy, w tym właśnie urlop wypoczynkowy.
REKLAMA
Przymusowy urlop
Kodeks pracy w art. 167(1) stanowi, że pracownik jest zobowiązany w czasie trwania okresu wypowiedzenia wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy przysługujący mu u danego pracodawcy, jeżeli pracodawca się na to godzi. Oznacza to, że jeżeli wolą pracodawcy będzie, aby pracownik wykorzystał swój urlop, to pracownik musi się do takiego polecenia zastosować. W praktyce oznacza to właśnie taki przymusowy urlop wypoczynkowy.
Zobacz: Czy należy się ekwiwalent za urlop po przejściu na emeryturę?
Ekwiwalent za urlop
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, czyli wynagrodzenie należne za pozostałe do wykorzystania dni urlopu może być wypłacony tylko w sytuacji, kiedy w dniu zakończenia okresu wypowiedzenia, pracownikowi pozostały jeszcze jakieś niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego.
Pan Tomek wypowiedział umowę o pracę. Obowiązywał go miesięczny okres wypowiedzenia (22 dni robocze dla niego), który upływał 31 grudnia 2008 roku. Przysługiwało mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, w 2008 roku nie wykorzystał ani jednego dnia. Pracodawca wysłał do zatem na urlop przez cały okres wypowiedzenia, tj. przez 22dni robocze, natomiast za pozostałe 4 dni musiał mu wypłacić ekwiwalent.
Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy
Warto pamiętać, że w przypadku rozwiązywania umowy o pracę urlop naliczany jest proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Oznacza to, że jeżeli pracownikowi przysługuje np. 20 dni urlopu w ciągu roku, a umowa o pracę rozwiązuje się na koniec czerwca, to pracownik będzie miał prawo do wykorzystania w okresie wypowiedzenia tylko 10 dni, również tylko za 10 dni otrzyma ewentualny ekwiwalent pieniężny.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat