| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

RADA

Odpowiedź na Pani pytanie zależy od tego, z jakich składników składa się wynagrodzenie pracownika. Jeśli wynagrodzenie składa się tylko ze stałych składników, nie wylicza Pani wynagrodzenia urlopowego, tylko wypłaca wynagrodzenie bez zmian, tak jakby pracownik pracował. Gdy wynagrodzenie składa się tylko ze składników zmiennych, powinna Pani najpierw zsumować to wynagrodzenie z 3 miesięcy, potem obliczyć wynagrodzenie za 1 godzinę pracy, a następnie pomnożyć to wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy, w czasie których pracownik nie pracował, ponieważ był na urlopie. Natomiast gdy wynagrodzenie składa się ze składników stałych i zmiennych, powinna Pani stałą część wypłacić bez zmian, a część zmienną przeliczyć. Szczegółowy sposób obliczania przedstawiamy na następnej stronie.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie wypłacane w stałej stawce (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny, dodatek za warunki szkodliwe, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek zmianowy) nie podlega żadnym przeliczeniom. Celem wynagrodzenia urlopowego jest to, aby pracownik otrzymał wynagrodzenie takie, jakby w określonym czasie pracował (§ 7 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop i art. 172 Kodeksu pracy). Dlatego składniki stałe wypłaca się pracownikowi bez jakichkolwiek zmian i przeliczeń.

WAŻNE!

Sposób wyliczenia wynagrodzenia urlopowego zależy od tego, z jakich składników - stałych czy zmiennych składa się wynagrodzenie pracownika.

Gdy w skład wynagrodzenia pracownika wchodzą składniki zmienne, w celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego składniki te trzeba przeliczyć. Jednak należy to zrobić w inny sposób niż sugerowany w pytaniu. Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych (np. z wynagrodzenia godzinowego, premii prowizyjnych, dodatków za nadgodziny) od kilku lat nie bierze się pod uwagę dni, lecz godziny pracy. Wynika to stąd, że od 1 stycznia 2004 r. urlopu udziela się w wymiarze godzinowym (art. 1542 Kodeksu pracy). Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego zostały uregulowane w § 8-11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »