Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikiem tymczasowym jest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
REKLAMA
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest uprawnieniem każdego pracownika, niezależnie czy jest pracownikiem tymczasowym, czy pracownikiem na stałe zatrudnionym u danego pracodawcy. Różnice w uprawnieniach urlopowych dotyczą:
- wymiaru urlopu wypoczynkowego,
- stażu urlopowego,
- trybu udzielania urlop.
Prawo do urlopu
Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.
Pracownikowi udziela się urlopu w dni, które byłyby dla niego dniami wolnymi od pracy, jeśli nie skorzystałby z urlopu. Za niewykorzystany urlop pracownika tymczasowego odpowiada agencja tymczasowa. Agencja wypłaca pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Warunki uzyskania urlopu
Uzyskania prawa do urlopu pracownika tymczasowego powiązane jest z kwestią pozostawiania pracownika w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika przez wymagany okres. Okres ten musi obejmować co najmniej jeden miesiąc.
Okres ten to czas na jaki agencja skierowała pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika określony w zawartej między nimi umowie.
Zobacz: Odwołanie z urlopu bezpłatnego
Od momentu wypożyczenia pracownika pracodawcy użytkownikowi do chwili upływu czasu, na jaki została zawarta umowa o pracę z agencja pracy tymczasowej.
Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy może pokrywać się z miesiącem kalendarzowym, ale umowy mogą dotyczyć także okresów krótszych. W przypadku, jeśli umowa została zawarta na krótszy czas, okresy pracy ulegają sumowaniu. Pracownik uzyska uprawnienie do urlopu, jeśli po zsumowaniu będzie wynikać, iż faktycznie pracownik przepracował miesiąc.
Przy ustalaniu stażu urlopowego pracownika tymczasowego uwzględnia się wszystkie kalendarzowe dni pozostawania przez niego w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca była faktycznie świadczona.
Do miesięcznego okresu wlicza się wszystkie okresy pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika lub większej liczby pracodawców użytkowników. Jeśli są następstwem zatrudnienia pracownika przez jedną agencję pracy tymczasowej.
Dwa tryby udzielania urlopu
W przypadku udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu możemy wyróżnić dwa tryby udzielania takiego urlopu.
Po pierwsze, jeśli okres wykonywania pracy na rzecz pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, agencja i pracodawca przed zawarciem umowy mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej. O dokonanych ustaleniach agencja powinna zawiadomić pracownika tymczasowego przed zawarciem przez niego umowy.
Po drugie, jeśli czas wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje sześć miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca musi umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego.
Następuje to w terminie ustalonym z pracownikiem, w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.
Długość okresu wykonywania pracy przez pracownika na rzecz danego pracodawcy użytkownika, decyduje o trybie udzielenia urlopu.
Niewykorzystanie urlopu
Agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop lub jego część.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.
Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dacie rozwiązania umowy o pracę, z tytułu której pracownik nabył do niego prawo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat