Kategorie

Ekwiwalent za urlop dla niepełnoetatowca

Joanna Pysiewicz-Jężak
Wyliczenie ekwiwalentu dla niepełnoetatowca na ogólnych zasadach może spowodować zaniżenie jego wysokości, co w konsekwencji może doprowadzić do odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Ogólne zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zwane dalej rozporządzeniem. Zawarte w nim uregulowania odnoszące się do obliczania ekwiwalentu pieniężnego dotyczą jednak tylko osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma natomiast osobnych regulacji w stosunku do pracowników zatrudnionych na część etatu. Jak zatem postępować w ich przypadku?

Procedura obliczania ekwiwalentu

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop ustala się, stosując, z pewnymi zmianami określonymi w rozporządzeniu, zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

I tak, ustalając podstawę wymiaru ekwiwalentu:

 • stałe miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne w zmiennej wysokości, uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

Należy pamiętać, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
 • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
 • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Współczynnik ekwiwalentowy

Sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych w sposób wskazany powyżej należy podzielić przez współczynnik ekwiwalentowy, który służy do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu (§ 19 rozporządzenia). W 2009 r. współczynnik ten wynosi 21,08. Dotyczy on obliczania ekwiwalentu dla zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. I tu pojawia problem, gdyż, tak jak zaznaczono na wstępie, ustawodawca nie przewidział odrębnych regulacji do wyliczania ekwiwalentu dla niepełnoetatowców. W związku z powyższym w 2004 r. Departament Prawa Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy zaproponował, aby wartość współczynnika ustalać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Stanowisko to, powszechnie akceptowane, obowiązuje do dzisiaj. I tak, obliczając ekwiwalent dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, współczynnik wyniesie 10,54, dla zatrudnionego na 3/4 etatu - 15,81, a dla zatrudnionego na 1/4 etatu - 5,27.


Dzienna norma czasu pracy

Reklama

Otrzymaną (po podzieleniu sumy miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik ekwiwalentowy) kwotę ekwiwalentu za 1 dzień urlopu dzielimy przez 8 (niezależnie od wymiaru etatu jest to ogólna dzienna norma czasu pracy; zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy), co daje nam ekwiwalent za 1 godzinę urlopu.

Następnie mnożymy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Otrzymana kwota jest kwotą ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi.

Przykłady

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, którego termin upłynął 31 stycznia 2009 r. Pracownik był zatrudniony na 1/2 etatu, pobierał stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1200 zł oraz nagrody miesięczne w zmiennej wysokości. W okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu otrzymał nagrody w wysokości 300 zł (październik), 250 zł (listopad) oraz 500 zł (grudzień). Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za 20 godzin niewykorzystanego urlopu. Jak go obliczyć?

Stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1200 zł uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Ponadto do podstawy wymiaru ekwiwalentu przyjmujemy przeciętną wysokość nagród wypłaconych pracownikowi od października do grudnia 2008 r. (czyli z ostatnich 3 miesięcy):

300 zł + 250 zł + 500 zł = 1050 zł

1050 zł : 3 miesiące = 350 zł.

Następnie należy ustalić łączne miesięczne wynagrodzenie pracownika. Sumujemy wynagrodzenie ze stałych i zmiennych składników:

1200 zł + 350 zł = 1550 zł - otrzymana kwota to podstawa ekwiwalentu za urlop.

Następnie, aby obliczyć ekwiwalent za jeden dzień urlopu, podstawę ekwiwalentu dzielimy przez współczynnik ekwiwalentowy (proporcjonalnie zmniejszony do wymiaru etatu pracownika, czyli 10,54).

1550 zł : 10,54 = 147,06 zł - otrzymaną kwotę ekwiwalentu za jeden dzień urlopu dzielimy przez 8 godzin, co daje nam ekwiwalent za jedną godzinę urlopu.

147,06 zł : 8 = 18,38 zł.

Kwotę ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi, otrzymujemy, mnożąc kwotę ekwiwalentu za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.

18,38 zł x 20 godzin= 367, 60 zł.

Pracownik, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu z końcem 2008 r., był zatrudniony na 3/4 etatu. Otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1800 zł i premię regulaminową w stałej wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. Pracownikowi zostało 14 godzin urlopu. Jak wyliczyć ekwiwalent?

Stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze (1800 zł) oraz premię (1800 zł x 20% = 360 zł) uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu.

2160 zł (1800 zł + 360 zł) to podstawa ekwiwalentu za urlop.

2160 zł : 15,81 (współczynnik ekwiwalentowy proporcjonalnie zmniejszony do wymiaru etatu pracownika) = 136,62 zł - ekwiwalent za jeden dzień urlopu.

136,62 zł : 8 = 17,08 zł - ekwiwalent za jedną godzinę urlopu.

17,08 zł x 14 godzin = 239,12 zł - kwota ekwiwalentu, jaką należy wypłacić pracownikowi.

Podstawa prawna:

 • art. 1542 § 2 Kodeksu pracy,
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 17 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?