| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Dofinansowanie urlopu

Dofinansowanie urlopu

Oczywiste jest, że każdy urlop wiąże się z dodatkowymi, znacznymi wydatkami, szczególnie jeżeli mamy dzieci i zabieramy je ze sobą. Czy możemy w takiej sytuacji liczyć na pomoc od pracodawcy?

Po pierwsze i najważniejsze, dofinansowywanie urlopu jest całkowicie dowolne i zależne wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby pracodawcy dopłacanie do urlopu swoich pracowników.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Fundusz świadczeń socjalnych jest podstawowym funduszem, z którego ewentualnie mogą być dokonywane dopłaty do urlopu. Obowiązek jego stworzenia spoczywa na pracodawcach zatrudniających więcej niż 20 pracowników w ramach całego etatu. Podstawowe cele funduszu to: pomoc dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, czyli dla biedniejszych pracowników, dopłaty do wypoczynku letniego i zimowego dzieci, a także dopłaty do wypoczynku urlopowego w kraju i zagranicą pracowników. Zasady przyznawania takich dopłat są ustalane przez pracodawcę w regulaminie, często w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.

Zobacz: Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Środki nie są każdemu przyznawane po równo, a jedynie tym najbardziej potrzebującym. Jest to fundusz świadczeń socjalnych i jako pomoc socjalna dla najuboższych powinien być traktowany.

Świadczenia urlopowe

Są podstawową formą pomocy pracodawcy dla pracownika. Polegają na dopłatach do zaplanowanego przez pracownika urlopu. Aby je otrzymać trzeba spełniać wymagania przewidziane regulaminem, ale przede wszystkim musi to być urlop 14 dniowy. Krótszy okres wypoczynku w ogóle nie kwalifikuje się do dopłat.

Warto pamiętać, że jeżeli już w naszym zakładzie jest fundusz świadczeń społecznych i jesteśmy uprawnieni do dofinansowania urlopu, a nasz pracodawca uchyla się od tego obowiązku, to możemy wystąpić z roszczeniem nawet do sądu.

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »