Dofinansowanie urlopu
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze i najważniejsze, dofinansowywanie urlopu jest całkowicie dowolne i zależne wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby pracodawcy dopłacanie do urlopu swoich pracowników.
REKLAMA
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Fundusz świadczeń socjalnych jest podstawowym funduszem, z którego ewentualnie mogą być dokonywane dopłaty do urlopu. Obowiązek jego stworzenia spoczywa na pracodawcach zatrudniających więcej niż 20 pracowników w ramach całego etatu. Podstawowe cele funduszu to: pomoc dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, czyli dla biedniejszych pracowników, dopłaty do wypoczynku letniego i zimowego dzieci, a także dopłaty do wypoczynku urlopowego w kraju i zagranicą pracowników. Zasady przyznawania takich dopłat są ustalane przez pracodawcę w regulaminie, często w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.
Zobacz: Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?
Środki nie są każdemu przyznawane po równo, a jedynie tym najbardziej potrzebującym. Jest to fundusz świadczeń socjalnych i jako pomoc socjalna dla najuboższych powinien być traktowany.
Świadczenia urlopowe
Są podstawową formą pomocy pracodawcy dla pracownika. Polegają na dopłatach do zaplanowanego przez pracownika urlopu. Aby je otrzymać trzeba spełniać wymagania przewidziane regulaminem, ale przede wszystkim musi to być urlop 14 dniowy. Krótszy okres wypoczynku w ogóle nie kwalifikuje się do dopłat.
Warto pamiętać, że jeżeli już w naszym zakładzie jest fundusz świadczeń społecznych i jesteśmy uprawnieni do dofinansowania urlopu, a nasz pracodawca uchyla się od tego obowiązku, to możemy wystąpić z roszczeniem nawet do sądu.
Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat