REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu?
Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik.

REKLAMA

Autopromocja

Przesunięcie urlop wypoczynkowego na wniosek pracownika musi być uzasadnione ważnymi przyczynami. Przede wszystkim będą to powody osobiste i rodzinne, na przykład:

  • ważny wyjazd,
  • choroba bliskiej osoby.

Pracownik może złożyć wniosek o przesuniecie terminu całego urlopu lub tylko części urlopu. Faktycznie wniosek pracownika o przesunięcie urlopu będzie wnioskiem o podział urlopu. Nie można w tej całej sytuacji zapomnieć, że Konstytucja gwarantuje pracownikowi prawa do nieprzerwanego urlopu. Przynajmniej jedna część urlopu powinna obejmować kolejnych 14 dni kalendarzowych.

Pracodawca może mieć także powody do przesunięcie urlopu pracownika. Jednak należy pamiętać, że tylko szczególne potrzeby pracodawcy mogą zmusić go do przesunięcia urlopu pracownika. Szczególnymi przyczynami, które mogą spowodować przesuniecie terminu urlopu są na przykład awaria, realizacja pilne zamówienia. Jednym słowem wszystkie zdarzenia, w których nieobecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

Zobacz: Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca, który przesunął pracownikowi termin urlopu wypoczynkowego na termin późniejszy musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Obowiązek taki istniej pomimo tego, że nie jest on wyraźnie przewidziany w przepisach kodeksu pracy.

Przesunięcie z powodu nieobecności

Oprócz wyżej wskazanych powodów, dla których pracodawca może przesunąć termin urlopu należy dodać przyczyny powodowane nieobecnością pracownika

Pracodawca ma obowiązek przesunąć termin urlopu pracownikowi, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika powodująca przesunięcie terminu urlopu może być spowodowana:

  • czasową niezdolność pracownika do pracy na skutek choroby,
  • odosobnienie spowodowane chorobą zakaźną,
  • urlop macierzyński,
  • powołanie do odbycia ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego na czas 3 miesięcy.

Przyczyny te są podane w kodeksie pracy, ale nie są one wyczerpujące. Przesuniecie spowodowane może być także urlopem okolicznościowym w związku ze ślubem dziecka pracownika, czy urlopem opiekuńczym na chore dziecko.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik nie ma obowiązku złożenia wniosku o przesuniecie terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, jeśli pracodawca wie o usprawiedliwionej przyczynie nieobecności pracownika. W innym wypadku pracownik powinien złożyć taki wniosek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA