Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik.
REKLAMA
Przesunięcie urlop wypoczynkowego na wniosek pracownika musi być uzasadnione ważnymi przyczynami. Przede wszystkim będą to powody osobiste i rodzinne, na przykład:
- ważny wyjazd,
- choroba bliskiej osoby.
Pracownik może złożyć wniosek o przesuniecie terminu całego urlopu lub tylko części urlopu. Faktycznie wniosek pracownika o przesunięcie urlopu będzie wnioskiem o podział urlopu. Nie można w tej całej sytuacji zapomnieć, że Konstytucja gwarantuje pracownikowi prawa do nieprzerwanego urlopu. Przynajmniej jedna część urlopu powinna obejmować kolejnych 14 dni kalendarzowych.
Pracodawca może mieć także powody do przesunięcie urlopu pracownika. Jednak należy pamiętać, że tylko szczególne potrzeby pracodawcy mogą zmusić go do przesunięcia urlopu pracownika. Szczególnymi przyczynami, które mogą spowodować przesuniecie terminu urlopu są na przykład awaria, realizacja pilne zamówienia. Jednym słowem wszystkie zdarzenia, w których nieobecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.
Zobacz: Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
Pracodawca, który przesunął pracownikowi termin urlopu wypoczynkowego na termin późniejszy musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Obowiązek taki istniej pomimo tego, że nie jest on wyraźnie przewidziany w przepisach kodeksu pracy.
Przesunięcie z powodu nieobecności
Oprócz wyżej wskazanych powodów, dla których pracodawca może przesunąć termin urlopu należy dodać przyczyny powodowane nieobecnością pracownika
Pracodawca ma obowiązek przesunąć termin urlopu pracownikowi, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Usprawiedliwiona nieobecność pracownika powodująca przesunięcie terminu urlopu może być spowodowana:
- czasową niezdolność pracownika do pracy na skutek choroby,
- odosobnienie spowodowane chorobą zakaźną,
- urlop macierzyński,
- powołanie do odbycia ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego na czas 3 miesięcy.
Przyczyny te są podane w kodeksie pracy, ale nie są one wyczerpujące. Przesuniecie spowodowane może być także urlopem okolicznościowym w związku ze ślubem dziecka pracownika, czy urlopem opiekuńczym na chore dziecko.
Zobacz serwis: Urlopy
Pracownik nie ma obowiązku złożenia wniosku o przesuniecie terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, jeśli pracodawca wie o usprawiedliwionej przyczynie nieobecności pracownika. W innym wypadku pracownik powinien złożyć taki wniosek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat