Kto ma prawo do dłuższych urlopów wypoczynkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Wydłużenie przewidzianego kodeksem pracy urlopu wypoczynkowego możliwe jest ze względu na szczególny stan zdrowia, specyficzny rodzaj wykonywanej wcześniej działalności lub szczególny charakter wykonywanej obecnie pracy. Do osób w ten sposób uprzywilejowanych należą:
REKLAMA
- osoby niepełnosprawne,
- nauczyciele,
- inwalidzi wojenni oraz kombatanci,
- pracownicy socjalni,
- sędziowie oraz prokuratorzy.
Osoby niepełnosprawne
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Osoby legitymujące się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo to nabywają po upływie roku od dnia, w którym zostały zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Do takiego dodatkowego urlopu stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy, a zatem jest on płatny i musi być wykorzystany w naturze, a ekwiwalent może być wypłacony tylko w przypadku, kiedy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Ponadto tak samo składa się wniosek urlopowy lub wykorzystuje go zgodnie z planem urlopów, a także jest on naliczany proporcjonalnie do przepracowanych dni.
Zobacz: Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?
Nauczyciele
Nauczyciel, który jest zatrudniony w szkole, gdzie przewidziane są ferie zimowe i letnie, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w czasie tych ferii. Jeżeli nauczyciel pracuje w szkole, w której ferie te nie są przewidziane, ma prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, które musi wykorzystać zgodnie z planem urlopów. Również nauczycielom akademickim należy się 36-dniowy urlop wypoczynkowy, przy czym muszą go wykorzystać w dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Inwalidzi wojenni i kombatanci
Kombatantom, inwalidom wojennym oraz osobom, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego również przysługuje dodatkowy, 10-dniowy urlop wypoczynkowy, jeżeli oczywiście pozostają w stosunku pracy.
Pracownicy socjalni
Pracownicy socjalni, którzy są zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie i do których obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych mają prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata. Prawo to nabywają po przepracowaniu pełnych 5 lat.
Sędziowie i prokuratorzy
Również sędziom i prokuratorom należy się dodatkowy urlop wypoczynkowy, który wynosi 6 dni roboczych po 10 latach pracy i 12 dni roboczych po 15 latach pracy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776),
- Ustawa z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r. Nr 42, poz. 371, z późn. zm.),
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674),
- Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005 r., Nr 164 poz. 1365),
- Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593),
- Ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98 poz. 1070),
- Ustawa z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., Nr 7, poz. 39 z późn. zm).
Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat