reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kto ma prawo do dłuższych urlopów wypoczynkowych?

Kto ma prawo do dłuższych urlopów wypoczynkowych?

Zasadą jest, że pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednakże na mocy odrębnych przepisów, niektórym grupom pracowników przysługuje większy wymiar urlopu.

Wydłużenie przewidzianego kodeksem pracy urlopu wypoczynkowego możliwe jest ze względu na szczególny stan zdrowia, specyficzny rodzaj wykonywanej wcześniej działalności lub szczególny charakter wykonywanej obecnie pracy. Do osób w ten sposób uprzywilejowanych należą:

 1. osoby niepełnosprawne,
 2. nauczyciele,
 3. inwalidzi wojenni oraz kombatanci,
 4. pracownicy socjalni,
 5. sędziowie oraz prokuratorzy.

Osoby niepełnosprawne

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Osoby legitymujące się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo to nabywają po upływie roku od dnia, w którym zostały zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Do takiego dodatkowego urlopu stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy, a zatem jest on płatny i musi być wykorzystany w naturze, a ekwiwalent może być wypłacony tylko w przypadku, kiedy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Ponadto tak samo składa się wniosek urlopowy lub wykorzystuje go zgodnie z planem urlopów, a także jest on naliczany proporcjonalnie do przepracowanych dni.

Zobacz: Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?

Nauczyciele

Nauczyciel, który jest zatrudniony w szkole, gdzie przewidziane są ferie zimowe i letnie, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w czasie tych ferii. Jeżeli nauczyciel pracuje w szkole, w której ferie te nie są przewidziane, ma prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, które musi wykorzystać zgodnie z planem urlopów. Również nauczycielom akademickim należy się 36-dniowy urlop wypoczynkowy, przy czym muszą go wykorzystać w dni wolne od zajęć dydaktycznych.

Inwalidzi wojenni i kombatanci

Kombatantom, inwalidom wojennym oraz osobom, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego również przysługuje dodatkowy, 10-dniowy urlop wypoczynkowy, jeżeli oczywiście pozostają w stosunku pracy.

Pracownicy socjalni

Pracownicy socjalni, którzy są zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie i do których obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych mają prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata. Prawo to nabywają po przepracowaniu pełnych 5 lat.

Sędziowie i prokuratorzy

Również sędziom i prokuratorom należy się dodatkowy urlop wypoczynkowy, który wynosi 6 dni roboczych po 10 latach pracy i 12 dni roboczych po 15 latach pracy.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776),
 • Ustawa z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r. Nr 42, poz. 371, z późn. zm.),
 • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674),
 • Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005 r., Nr 164 poz. 1365),
 • Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593),
 • Ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98 poz. 1070),
 • Ustawa z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., Nr 7, poz. 39 z późn. zm).

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama