reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zmniejszenie etatu a urlop

Zmniejszenie etatu a urlop

W dobie kryzysu pracownicy są skłonni pójść na wiele ustępstw, byleby tylko zachować swoje dotychczasowe stanowisko pracy. Często praktyką stosowaną przez pracodawcę jest właśnie zmniejszanie wymiaru czasu pracy.


Niestety zmniejszenie wymiaru czasu pracy wiąże się ze zmniejszeniem nie tylko wynagrodzenia ale także urlopu. Osoba, która dotychczas pracowała na cały etat, a obecnie pracuje na pół etatu nie może wykorzystać tyle urlopu, ile przysługiwało jej wcześniej. W przypadku zmiany etatu, urlop ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Zmniejszenie etatu, a także proporcjonalne zmniejszenie wymiaru urlopu odbywa się w następujący sposób:

  1. pracodawca ustala, jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi ze względu na jego staż pracy w przypadku zatrudnienia na cały etat (20 lub 26 dni);
  2. następnie pracodawca ustala, jaki wymiar urlopu będzie pracownikowi przysługiwał po zmniejszeniu etatu (np. dla połowy etatu – 10 lub 13 dni, dla ¾ etatu 15 lub 20 dni)
  3. na koniec ustala się, ile dotychczas pracownik wykorzystał urlopu i czy przypadkiem nie wykorzystał już całego przysługującego mu urlopu.

Zobacz: Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Jeżeli w wyniku tych obliczeń okaże się, że pracownik wykorzystał więcej urlopu niż mu przysługuje po zmianie etatu, w następnym roku kalendarzowym wymiar urlopu takiego pracownika zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Pan Tomek do dnia 30 czerwca 2008 roku pracował na cały etat, przysługiwało mu 26 dni urlopu w danym roku kalendarzowym, z czego wykorzystał 7 dni. Od 1 lipca, w związku z redukcją zatrudnienia Panu Tomkowi został zmniejszony wymiar czasu pracy do ½ etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu obliczymy następująco:
• za I połowę roku – cały etat (26 dni urlopu rocznie) = 6/12*26 = 13 dni
• za II połowę roku – pół etatu (13 dni urlopu rocznie) = 6/12*13 dni = 7 dni.
Oznacza to, że łącznie w danym roku Panu Tomkowi będzie przysługiwało 20 dni urlopu. Wykorzystał tylko 7 dni, a zatem może wykorzystać jeszcze 13 dni. Gdyby jego wymiar czasu pracy nie uległ zmianie, miałby do wykorzystania jeszcze 19 dni (26dni minus 7dni wykorzystanych).

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama