| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego należy się każdemu bez wyjątku pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak wiadomo, umowa na zastępstwo jest taką umową.


Często jednak pracownicy mają problem z określeniem, ile w zasadzie dni urlopu im przysługuje.
Dla przypomnienia, pracownikowi należy się:

  • 20 dni- jeśli jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni- jeśli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zobacz: Co z ekwiwalentem za urlop po śmierci pracownika?

Dodatkowo, przy pierwszej pracy w pierwszym roku kalendarzowym zatrudnienia, urlop naliczany jest proporcjonalnie.

Tomkowi należy się 20 dni urlopu, gdyż nie posiada jeszcze 10 lat stażu pracy. Dnia 1 lipca 2007 r. podjął swoją pierwszą w życiu pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dnia 31 lipca uzyskuje prawo do 1/12 wymiaru urlopu, czyli 1/12*20 dni = 1,66 dnia. Dnia 31 sierpnia uzyskuje prawo do kolejnej 1/12, czyli jeżeli urlopu nie wykorzystał, to na koniec sierpnia przysługuje mu 2/12*20 dni = 3,32 dnia. Dnia 31 grudnia przysługuje mu 6/12 wymiaru urlopu, czyli 10 dni. Z dniem 1 stycznia 2008 r. Tomek nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni i może je wykorzystać już w styczniu.

Takie same zasady obowiązują także pracownika zatrudnionego na umowę na zastępstwo. A zatem, jeżeli jest to pierwsza praca, urlop nalicza się proporcjonalnie każdego miesiąca. W przypadku kolejnej pracy, pracownik może wykorzystać cały przysługujący urlop.

Jeżeli pracownik wykorzysta np. w styczniu całe 20/26 dni urlopu na dany rok kalendarzowy u danego pracodawcy i następnie rozwiąże umowę o pracę, to u kolejnego pracodawcy nie będzie miał ani jednego dnia urlopu do końca danego roku kalendarzowego.

Zobacz serwis: Kadry

Z punktu widzenia pracownika na zastępstwo istotny jest przepis mówiący, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Jak wiadomo, okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni, co czyni niemalże niemożliwym wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego, zatem będzie się należał ekwiwalent.

Podstawa prawna: kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »