REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek przy pracy, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie pracownika chronionego

Sprzątaczka po chorobie wykorzystała okres zasiłkowy, a obecnie jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Kobieta ma 58 lat i znajduje się w okresie ochronnym. Czy po 3 miesiącach pobierania zasiłku rehabilitacyjnego można ją zwolnić z pracy z zachowaniem przepisów prawa pracy?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.

Co ma zrobić pracodawca, który wypłacił zasiłek na podstawie sfałszowanego zwolnienia lekarskiego

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłacania pracownikom zasiłków. Jeden z pracowników od 12 maja br. bez przerwy jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 10 do 26 września br. Otrzymane zwolnienie budzi nasze wątpliwości, gdyż wiemy, że u lekarza, który je wystawił, miało miejsce włamanie z kradzieżą. Uważamy również, że sposób wystawienia tego zwolnienia jest nieprawidłowy. Jak mamy postąpić w tej sytuacji? Jak wyliczyć okres zasiłkowy w przypadku potwierdzenia naszych obaw?

Kiedy ZUS może uznać umowę o pracę za pozorną

Pracodawca zawierający z pracownikiem umowę o pracę tylko w tym celu, aby umożliwić mu uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego, musi się liczyć z zakwestionowaniem takiej umowy przez ZUS. Pracodawca i pracownik, których dotyczy taka sytuacja, ponoszą przykre konsekwencje, m.in. wyłączenie z ubezpieczenia, obowiązek zwrotu wypłaconych zasiłków wraz z odsetkami.

REKLAMA

Jak zapoznać poszkodowanego z protokołem?

Po zgłoszeniu przez pracownika wypadku przy pracy pracodawca powołał zespół powypadkowy. W trakcie postępowania powypadkowego zakończył się okres, na który została zawarta z pracownikiem umowa o pracę na czas określony. Pracodawca nie podpisał z pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Po zakończeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy sporządził protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ze względu na to, że poszkodowany nie odpowiadał na telefony, sms-y ani e-maile, pracodawca przesłał protokół powypadkowy poszkodowanemu pocztą (aby mógł on zapoznać się z treścią dokumentacji) wraz z pouczeniem o prawie do wniesienia uwag i zastrzeżeń. Poszkodowany nie odebrał przesyłki poleconej, która po upływie 14 dni została zwrócona pracodawcy. Czy pracodawca może w takiej sytuacji zatwierdzić protokół powypadkowy?

Jak ZUS kontroluje chorych pracowników

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócenia się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli.

Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek pracownikowi, który zachorował w czasie pobytu za granicą

Pracownik zachorował, będąc w czasie urlopu poza granicami Polski. Dostarczył zaświadczenie lekarskie wystawione w obcym języku. Czy ma obowiązek je przetłumaczyć na swój koszt? Na jakiej podstawie możemy wypłacić pracownikowi świadczenie chorobowe?

Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

REKLAMA

Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Nasza pracownica, która była w ciąży, przebywała na zasiłku chorobowym od 3 listopada 2009 r. do 8 lipca br. i otrzymywała zasiłek z ZUS. Złożyliśmy dokumentację do ZUS, aby ustalił prawo do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. Umowę o pracę mieliśmy zawartą z pracownicą do dnia porodu, który nastąpił 16 lipca br., dlatego do składanej dokumentacji dołączyliśmy akt urodzenia i świadectwo pracy. ZUS odesłał nam wniosek w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy o pracę, gdyż na 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy 65 osób. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, skoro na przełomie lat 2009/2010 to ZUS wypłacał świadczenia pracownicy? Czy ZUS powinien przejąć całą wypłatę zasiłku, jeżeli rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu?

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

W efekcie kontroli zwolnień lekarskich ZUS w I półroczu br. cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł.

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Jakie świadczenia z tytułu śmiertelnego wypadku przy pracy przysługują członkom rodziny zmarłego?

W wyniku wypadku przy pracy pracownik zatrudniony na stanowisku „robotnik placowy” stracił życie – został potrącony przez samochód ciężarowy. Przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez kierowcę samochodu ciężarowego zasad poruszania się po placu obowiązujących w zakładzie pracy. Jakie świadczenia odszkodowawcze należą się członkom rodziny poszkodowanego?

Jak zakwalifikować wypadek podczas dyżuru?

Pracownik przedsiębiorstwa pogrzebowego pełnił nocny dyżur w siedzibie przedsiębiorstwa. Ponieważ nie było żadnych zgłoszeń, pracownik spał w pomieszczeniu przeznaczonym do wypoczynku, znajdującym się na terenie zakładu pracy. W tym czasie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do pożaru, podczas którego pracownik zatruł się dymem i doznał poważnych poparzeń. Czy wypadek, jakiemu pracownik uległ podczas pełnienia dyżuru, jest wypadkiem przy pracy?

Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Od 1 lutego br. jeden z naszych pełnoetatowych pracowników wykonuje dla nas dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia za każdym razem podpisujemy na miesiąc i nie ma między nimi przerw. Pracownik zachorował 21 lipca br. Wcześniej chorował przez 6 dni w marcu br. W jaki sposób powinnam ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy uwzględniać wynagrodzenie z umowy zlecenia? Jak uzupełnić wynagrodzenie za marzec?

Czy pracodawca, który wypłaci zasiłek mimo braku uprawnień, zostanie ukarany przez ZUS

Przez kilka lat nasza firma zatrudniała około 30 pracowników. W drugim półroczu 2009 r. zatrudnienie znacznie się zmniejszyło. Przez nieuwagę, w 2010 r. wypłaciliśmy zasiłki chorobowe dwóm pracownikom, mimo że w tym roku nie jesteśmy już uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy mamy ten zasiłek w jakiś sposób zwrócić, dopłacić składki, które potrąciliśmy? Czy grożą nam jakieś kary?

Kiedy można żądać od pracownika zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego

Przy sprawdzaniu dokumentów rozliczeniowych okazało się, że została zawyżona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy, która nie pracuje u nas od 2 lat. W związku z tym wypłaciliśmy pracownicy zawyżony zasiłek. Firma jest płatnikiem zasiłków również w tym roku. Co mamy w tej sytuacji zrobić? Czy jesteśmy zobowiązani do przeliczenia zasiłku i skorygowania dokumentów? Czy możemy żądać od pracownicy zwrotu zasiłku chorobowego za ten okres?

Jak zakwalifikować wypadek przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w czasie gdy w godzinach wieczornych dowoził samochodem służbowym materiały reklamowe jednemu z klientów. Materiały te pobrał z magazynu mieszczącego się poza siedzibą pracodawcy bezpośrednio przed wyjazdem do klienta. Zaopatrywanie kontrahentów w takie materiały należało do obowiązków przedstawiciela handlowego, które pracodawca opisał w karcie charakterystyki stanowiska pracy, zaś termin i miejsce dostawy pracownik uzgadniał z klientami indywidualnie, w zależności od ich potrzeb. Czas pracy pracownika został określony wymiarem jego zadań (zadaniowy czas pracy). Sprawcą wypadku był inny uczestnik ruchu. W wyniku wypadku przedstawiciel handlowy doznał licznych urazów i został przewieziony do szpitala. Czy zdarzenie to należy uznać za wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze z domu do pracy?

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą

Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?

Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Pracownikom naszej spółki, obok stałego wynagrodzenia, wypłacamy również regularną miesięczną zmienną premię uznaniową. Ponadto od 1 marca 2010 r. opłacamy za pracowników abonament medyczny. Regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących wypłacania premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy. Abonament medyczny jest z kolei opłacany za okres zatrudnienia pracownika, bez względu na absencje. Jeden z naszych pracowników zachorował w lipcu br. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej?

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Wypłacamy pracownikom premie miesięczne. Przy wypłacie premii nie ma znaczenia, czy pracownik chorował w danym okresie czy nie. Przepisy płacowe nie regulują zasad zmniejszania premii. Czy taką premię wliczać do podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachoruje?

Skutki podpisywania dokumentów w czasie zwolnienia lekarskiego

Jeżeli właściciel firmy w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego będzie nadal podpisywał dokumenty firmowe, to w razie stwierdzenia tego faktu przez kontrolerów ZUS może to skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy

Osoba poszkodowana w związku z wypadkiem przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

W jaki sposób wyrównać pracownicy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli na zwolnieniach lekarz nie wpisał kodu B

Pracownica urodziła dziecko 30 maja br. Przed porodem, od 10 stycznia przebywała na zwolnieniu lekarskim i wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 80%, ponieważ ze zwolnień lekarskich nie wynikało, że pracownica jest w ciąży. Czy możemy wyrównać zasiłek chorobowy do 100% na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, czy pracownica powinna złożyć wniosek o wyrównanie?

Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Pracownik służby bhp zatrudniony jest u przedsiębiorcy, który zajmuje się przewozem towarów na terenie Polski i za granicą. W związku z dużą liczbą środków transportu i zatrudnionych na stanowiskach kierowców na podstawie umów o pracę pracowników odnotowuje też wysoką liczbę wypadków komunikacyjnych. Czy ustalając okoliczności i przyczyny wypadków komunikacyjnych, należy analizować czas pracy kierowcy oraz czy od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o czasie pracy kierowców zmienią się procedury dotyczące ustalania przyczyn wypadków przy pracy?

Czy w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnić nagrodę roczną, jeśli nie została wypłacona za poprzednie lata

Nasi pracownicy oprócz prawa do wynagrodzenia zasadniczego są uprawnieni do rocznej nagrody z zysku, którą wypłacamy w maju każdego roku po zakończeniu okresu rozrachunkowego (roku kalendarzowego). Zgodnie z regulaminem wypłat nagród z zysku, prawo do nagrody zachowuje pracownik, który przepracował minimum 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Regulamin stanowi, że indywidualna nagroda z zysku przysługuje w wysokości 5% wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w roku rozrachunkowym za czas efektywnie przepracowany. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i dostarczył zwolnienie lekarskie od 15 maja br.? Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2008 r., dlatego za 2008 r. nie otrzymał nagrody z zysku. Natomiast nagrodę za 2009 r. otrzymał 8 maja br. Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić tę nagrodę?

Czy podniesienie podstawy wymiaru składki chorobowej będzie korzystne dla każdego przedsiębiorcy

W związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10), który uznał, że ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy opłacać wyższą składkę na ubezpieczenie chorobowe. Przed podjęciem tej decyzji należy jednak rozważyć nie tylko wynikające z tego korzyści, ale przede wszystkim zagrożenia.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. zmian w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zmian w przepisach emerytalnych.

Czy można zakwestionować protokół powypadkowy?

Pracownik w wyniku wypadku doznał urazu nogi. Poszkodowany niezwłocznie powiadomił o tym fakcie pracodawcę, który powołał zespół powypadkowy i polecił sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Członkowie zespołu powypadkowego, po przeprowadzeniu postępowania, stwierdzili i zapisali w protokole, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy oraz że nie stwierdzono naruszenia przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia przez pracodawcę ani przez pracownika. Poszkodowany został zapoznany z treścią protokołu, pracodawca zatwierdził protokół w terminie i na wniosek poszkodowanego dokumentacja została przesłana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba prowadząca z ramienia ZUS postępowanie w sprawie ustalenia uprawnień odszkodowawczych zakwestionowała stwierdzenia zawarte w protokole i zażądała od pracodawcy dodatkowych dokumentów, uzależniając od ich otrzymania dalsze prowadzenie sprawy. Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inna osoba/instytucja może zakwestionować zawarte w protokole powypadkowym ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku? Czy może zażądać zmiany treści protokołu?

Czy na podstawie orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy można uznać, że w okresie przerwy w zachorowaniu na tę samą chorobę pracownik nie odzyskał zdolności do pracy

Pracownica pobierała zasiłek chorobowy od 22 sierpnia 2009 r. do 19 lutego 2010 r. (182 dni). Ubiegała się również o świadczenie rehabilitacyjne, jednak otrzymała decyzję odmowną, ponieważ lekarz orzecznik uznał ją za częściowo niezdolną do pracy. W marcu 2010 r. złożyła w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 27 kwietnia 2010 r. na 30 dni. Zwolnienie wystawił ten sam specjalista, u którego pracownica leczyła się korzystając ze zwolnień lekarskich w poprzednim okresie zasiłkowym. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i wynagrodzenia chorobowego? Czy na podstawie dokumentacji, którą mamy, możemy uznać, że niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą, co przed przerwą?

Czy pracownik odsunięty od pracy z powodu podejrzenia choroby zakaźnej, który nie wyraził zgody na zmianę stanowiska pracy, ma prawo do świadczeń chorobowych

Zatrudniamy pracownika, u którego przy okazji badań okresowych wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Pracownik natychmiast został odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Zaproponowaliśmy pracownikowi przeniesienie do innej pracy, po wcześniejszym przeszkoleniu. Praca ta nie wymagałaby bezpośredniego kontaktu z klientami, tak jak dotychczas. Pracownik jednak nie wyraził na to zgody. Czy w tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

W jakiej sytuacji konieczne jest zgłaszanie wypadku do UDT?

Na terenie zakładu pracy pracownik obsługujący wózek jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia uległ wypadkowi. Doszło do przewrócenia wózka i przygniecenia pracownika przez konstrukcję wózka. Czy w takiej sytuacji konieczne jest zgłaszanie wypadku do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)?

Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny

Pracownik pobierał zasiłek chorobowy od 3 października 2009 r. do 18 lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia 2010 r. Natomiast pracownica 30 kwietnia 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W maju br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia 2010 r. Czy podwyżka wynagrodzeń przyznana pracownikom w czasie pobierania zasiłków ma wpływ na ich wysokość i należy przeliczyć podstawę wymiaru?

ZUS nie może kwestionować wysokości składki na ubezpieczenie chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10).

Jak ustalić okoliczności wypadku śmiertelnego, jeśli na miejscu zdarzenia nie było świadków?

Kierowca samochodu ciężarowego zmarł w kabinie samochodu podczas obowiązkowego postoju na parkingu poza granicami Polski. Stojącym przez długi czas samochodem zainteresowała się policja zaalarmowana przez właściciela firmy transportowej, który przez kilka godzin usiłował skontaktować się z kierowcą. Po otrzymaniu od policji informacji o śmierci pracownika pracodawca zawiadomił okręgowego inspektora pracy i prokuratora rejonowego oraz powołał zespół powypadkowy. W jaki sposób zespół powypadkowy ustala okoliczności wypadku śmiertelnego, który wydarzył się w miejscu, gdzie nie było żadnych świadków?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy w przypadku dwóch równoległych umów o pracę

Pracownik pracuje u nas na 1/4 etatu jako portier. W innej firmie pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy jako magazynier. Osoba ta miała wypadek przy pracy w magazynie. Zdarzenie pracodawca uznał za wypadek przy pracy. Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Lekarz wystawił mu dwa zwolnienia lekarskie, jedno dla naszej firmy i drugie dla firmy, w której pracuje jako magazynier. Czy u nas pracownikowi przysługuje również zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki za kwiecień w nowo ustalonej wysokości należy opłacić już w maju.

Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym w okresie od 21 listopada 2009 r. do 9 kwietnia 2010 r. Na okres od 18 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. zawarliśmy z nią umowę zlecenia. Pracownica zachorowała 24 marca 2010 r. i lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie do 31 marca 2010 r. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?

Długotrwała choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę

Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy i zachoruje, co spowoduje niezdolność do pracy trwającą dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, lecz bez winy pracownika.

Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma kobieta w ciąży, jeżeli może udowodnić wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Premia regulaminowa zasadniczo nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu pracowniczego tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku?

Pracownik, który pracował przy taśmie produkcyjnej, uległ wypadkowi w zakładzie pracy. Po zabraniu poszkodowanego przez karetkę, kierownik uruchomił ponownie linię produkcyjną. Jakie czynności powinien podjąć kierownik po wypadku?

Nowelizacja przepisów o wysokości świadczeń związanych z niezdolnością do pracy

Znane są założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja ma usunąć różnice w wysokości wypłacanych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy - zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego.

Jak uwzględniać dodatki dla nauczycieli w podstawie wymiaru zasiłków

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mają prawo do wynagrodzenia za pracę oraz innych składników wynagrodzenia. Po spełnieniu wymaganych warunków nauczyciel ma prawo m.in. do dodatków: funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, za wysługę lat, mieszkaniowego, wiejskiego. Nie wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek związany z obsługą maszyny?

Podczas obsługi automatu do produkcji szczotek operatorka maszyny uległa ciężkiemu wypadkowi przy pracy. Praca poszkodowanej polegała na mocowaniu w uchwytach automatu materiału i odbieraniu po zakończonym cyklu technologicznym maszyny szczotek z tworzywa sztucznego. W dniu wypadku podczas pracy spadł przewód wyciągu. Pracownica nacisnęła wyłącznik „stop” znajdujący się przy drzwiczkach ruchomych z wyłącznikiem krańcowym i po otwarciu drzwiczek dostępu do strefy pracy maszyny włożyła lewą dłoń w strefę ruchu obrotowego noży rozszczepiających włosie szczotki (po otwarciu drzwiczek elementy tnące noża do rozszczepiania włosia wykonywały siłą bezwładności ruch obrotowy jeszcze przez 18 sekund). Lewa dłoń poszkodowanej została pochwycona przez ostrza noży, które obcięły jej cztery palce. Pracodawca przed wypadkiem nie dostosował maszyny do minimalnych wymagań. Czy można było uniknąć wypadku i kto ponosi odpowiedzialność za ten wypadek pracownicy, którzy obsługują maszyny czy pracodawca?

REKLAMA