reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika chronionego

Zwolnienie pracownika chronionego

Sprzątaczka po chorobie wykorzystała okres zasiłkowy, a obecnie jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Kobieta ma 58 lat i znajduje się w okresie ochronnym. Czy po 3 miesiącach pobierania zasiłku rehabilitacyjnego można ją zwolnić z pracy z zachowaniem przepisów prawa pracy?

Tak, można rozwiązać z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego i dalszej niezdolności do pracy.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym uniemożliwia rozwiązanie stosunku pracy z woli pracodawcy po upływie okresu wypowiedzenia. Artykuł 53 k.p. dotyczy natomiast rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Przepis ten pozwala pracodawcy rozwiązać stosunek pracy z każdym pracownikiem, również w wieku przedemerytalnym, w razie jego długotrwałej absencji.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika w przypadku nieobecności w pracy z powodu:

  • niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • usprawiedliwionej nieobecności z przyczyn innych niż choroba,
  • nieobecności z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną,

jeżeli niezdolność do pracy trwa dłużej niż okresy ochronne wskazane w tym przepisie.

Nie wolno jednak rozwiązywać umowy o pracę w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli więc w omawianej sytuacji zostały spełnione wszystkie ww. warunki określone w art. 53 k.p., pracodawca po upływie 3 miesięcy pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego będzie mógł rozwiązać z nim stosunek pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama