Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny
REKLAMA
Jeżeli w okresie, z którego została ustalona podstawa wymiaru zasiłku, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie, to po wyrównaniu wynagrodzenia za pracę należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku, uwzględniając podwyżkę wynagrodzenia, i wyrównać wysokość zasiłków.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego, wynagrodzenia chorobowego i innych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownika na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania nie powoduje ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych z wynagrodzenia obowiązującego jedynie po tej zmianie. W takim przypadku okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie jest skracany. Tylko zmiana wymiaru czasu pracy jest podstawą do skrócenia okresu, z jakiego jest ustalana podstawa wymiaru świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej).
REKLAMA
Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego lub innego świadczenia, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie – po dokonaniu wyrównania wynagrodzenia płatnik zasiłku powinien przeliczyć podstawę wymiaru, uwzględniając podwyższone wynagrodzenie i jego składniki przyjmowane do ustalenia postawy wymiaru.
Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od 30 kwietnia br. W przypadku tej pracownicy podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Wypłata wyrównania płac z tytułu podwyżki nastąpiła w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale została dokonana za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, tj. za styczeń, luty i marzec br. Dlatego w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo uwzględnić podwyższone wynagrodzenie i wyrównać wysokość zasiłku.
WAŻNE!
Aby uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków podwyższone wynagrodzenie, podwyżka musi nastąpić za miesiące przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków.
Jeżeli podwyżka wynagrodzenia nastąpi w trakcie pobierania świadczeń chorobowych, to nie ma ona wpływu na podstawę wymiaru zasiłku.
PRZYKŁAD
Pracownica pobierała od 2 do 16 kwietnia 2010 r. zasiłek opiekuńczy na chore 3-letnie dziecko. Podstawą wymiaru zasiłku opiekuńczego jest wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Od 1 kwietnia 2010 r. pracownicy otrzymali podwyżkę wynagrodzenia. Pracodawca nie ustala ponownie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego z uwzględnieniem podwyżki za kwiecień br., ponieważ do podstawy wymiaru zasiłku nie wlicza się wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W tym przypadku podwyżka przyznana w miesiącu powstania prawa do zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na jego wysokość.
Kolejny pracownik pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy od października 2009 r. do lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia br. Przerwa między okresami pobieranych zasiłków jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku przyznana podwyżka wynagrodzenia nie ma wpływu na wysokość świadczenia chorobowego, gdyż podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z okresu od października 2008 r. do września 2009 r. Pracownikowi nie należy ponownie ustalać podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem podwyższonego wynagrodzenia, ponieważ wyrównanie płac nie dotyczy żadnego z miesięcy przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawa prawna
- art. 36, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat