REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Pracownik pobierał zasiłek chorobowy od 3 października 2009 r. do 18 lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia 2010 r. Natomiast pracownica 30 kwietnia 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W maju br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia 2010 r. Czy podwyżka wynagrodzeń przyznana pracownikom w czasie pobierania zasiłków ma wpływ na ich wysokość i należy przeliczyć podstawę wymiaru?

Jeżeli w okresie, z którego została ustalona podstawa wymiaru zasiłku, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie, to po wyrównaniu wynagrodzenia za pracę należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku, uwzględniając podwyżkę wynagrodzenia, i wyrównać wysokość zasiłków.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego, wynagrodzenia chorobowego i innych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownika na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania nie powoduje ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych z wynagrodzenia obowiązującego jedynie po tej zmianie. W takim przypadku okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie jest skracany. Tylko zmiana wymiaru czasu pracy jest podstawą do skrócenia okresu, z jakiego jest ustalana podstawa wymiaru świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej).

REKLAMA

Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego lub innego świadczenia, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie – po dokonaniu wyrównania wynagrodzenia płatnik zasiłku powinien przeliczyć podstawę wymiaru, uwzględniając podwyższone wynagrodzenie i jego składniki przyjmowane do ustalenia postawy wymiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od 30 kwietnia br. W przypadku tej pracownicy podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Wypłata wyrównania płac z tytułu podwyżki nastąpiła w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale została dokonana za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, tj. za styczeń, luty i marzec br. Dlatego w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo uwzględnić podwyższone wynagrodzenie i wyrównać wysokość zasiłku.

WAŻNE!

Aby uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków podwyższone wynagrodzenie, podwyżka musi nastąpić za miesiące przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków.

Jeżeli podwyżka wynagrodzenia nastąpi w trakcie pobierania świadczeń chorobowych, to nie ma ona wpływu na podstawę wymiaru zasiłku.

PRZYKŁAD

Pracownica pobierała od 2 do 16 kwietnia 2010 r. zasiłek opiekuńczy na chore 3-letnie dziecko. Podstawą wymiaru zasiłku opiekuńczego jest wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Od 1 kwietnia 2010 r. pracownicy otrzymali podwyżkę wynagrodzenia. Pracodawca nie ustala ponownie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego z uwzględnieniem podwyżki za kwiecień br., ponieważ do podstawy wymiaru zasiłku nie wlicza się wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W tym przypadku podwyżka przyznana w miesiącu powstania prawa do zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na jego wysokość.

Kolejny pracownik pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy od października 2009 r. do lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia br. Przerwa między okresami pobieranych zasiłków jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku przyznana podwyżka wynagrodzenia nie ma wpływu na wysokość świadczenia chorobowego, gdyż podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z okresu od października 2008 r. do września 2009 r. Pracownikowi nie należy ponownie ustalać podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem podwyższonego wynagrodzenia, ponieważ wyrównanie płac nie dotyczy żadnego z miesięcy przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA

Odważna propozycja: 3 miesiące dodatkowego urlopu co 7 lat. Urzędnik, robotnik i każdy. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

REKLAMA