REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Pracownik pobierał zasiłek chorobowy od 3 października 2009 r. do 18 lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia 2010 r. Natomiast pracownica 30 kwietnia 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W maju br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia 2010 r. Czy podwyżka wynagrodzeń przyznana pracownikom w czasie pobierania zasiłków ma wpływ na ich wysokość i należy przeliczyć podstawę wymiaru?

Jeżeli w okresie, z którego została ustalona podstawa wymiaru zasiłku, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie, to po wyrównaniu wynagrodzenia za pracę należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku, uwzględniając podwyżkę wynagrodzenia, i wyrównać wysokość zasiłków.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego, wynagrodzenia chorobowego i innych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownika na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania nie powoduje ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych z wynagrodzenia obowiązującego jedynie po tej zmianie. W takim przypadku okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie jest skracany. Tylko zmiana wymiaru czasu pracy jest podstawą do skrócenia okresu, z jakiego jest ustalana podstawa wymiaru świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego lub innego świadczenia, wynagrodzenie pracownika zostało podwyższone, ale wypłata wyrównania z tytułu podwyżki nastąpiła w późniejszym terminie – po dokonaniu wyrównania wynagrodzenia płatnik zasiłku powinien przeliczyć podstawę wymiaru, uwzględniając podwyższone wynagrodzenie i jego składniki przyjmowane do ustalenia postawy wymiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od 30 kwietnia br. W przypadku tej pracownicy podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Wypłata wyrównania płac z tytułu podwyżki nastąpiła w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale została dokonana za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, tj. za styczeń, luty i marzec br. Dlatego w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo uwzględnić podwyższone wynagrodzenie i wyrównać wysokość zasiłku.

WAŻNE!

Aby uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków podwyższone wynagrodzenie, podwyżka musi nastąpić za miesiące przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłków.

Jeżeli podwyżka wynagrodzenia nastąpi w trakcie pobierania świadczeń chorobowych, to nie ma ona wpływu na podstawę wymiaru zasiłku.

PRZYKŁAD

Pracownica pobierała od 2 do 16 kwietnia 2010 r. zasiłek opiekuńczy na chore 3-letnie dziecko. Podstawą wymiaru zasiłku opiekuńczego jest wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. Od 1 kwietnia 2010 r. pracownicy otrzymali podwyżkę wynagrodzenia. Pracodawca nie ustala ponownie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego z uwzględnieniem podwyżki za kwiecień br., ponieważ do podstawy wymiaru zasiłku nie wlicza się wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W tym przypadku podwyżka przyznana w miesiącu powstania prawa do zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na jego wysokość.

Kolejny pracownik pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy od października 2009 r. do lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia br. Przerwa między okresami pobieranych zasiłków jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku przyznana podwyżka wynagrodzenia nie ma wpływu na wysokość świadczenia chorobowego, gdyż podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z okresu od października 2008 r. do września 2009 r. Pracownikowi nie należy ponownie ustalać podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem podwyższonego wynagrodzenia, ponieważ wyrównanie płac nie dotyczy żadnego z miesięcy przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA