reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Pracownikom naszej spółki, obok stałego wynagrodzenia, wypłacamy również regularną miesięczną zmienną premię uznaniową. Ponadto od 1 marca 2010 r. opłacamy za pracowników abonament medyczny. Regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących wypłacania premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy. Abonament medyczny jest z kolei opłacany za okres zatrudnienia pracownika, bez względu na absencje. Jeden z naszych pracowników zachorował w lipcu br. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej?

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć premię uznaniową, pod warunkiem że faktycznie nie wypłacają jej Państwo za okres niezdolności do pracy. W obliczeniach nie należy uwzględniać wartości abonamentu medycznego.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego należy ustalać biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe z okresu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 92 Kodeksu pracy).

Poza wynagrodzeniem zasadniczym w podstawie należy uwzględniać również inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe i które nie przysługują za czas niezdolności do pracy.

O możliwości wliczenia tych dodatkowych składników, np. premii, decyduje ich charakter. Premia uznaniowa stanowi nieobowiązkowy składnik wynagrodzenia zależny od woli pracodawcy, przyznawany bez kategorycznych przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby taką premię otrzymać. Jest to rodzaj nagrody, ponieważ jej przyznanie i określenie wysokości jest uzależnione wyłącznie od swobodnej decyzji pracodawcy. W przypadku gdy premia (nagroda) uznaniowa przyjmuje charakter regularnego elementu wynagrodzenia za pracę, traci swoją uznaniowość. Staje się składnikiem, którego otrzymanie zaczyna się ściśle wiązać ze spełnieniem przez pracownika określonych przez pracodawcę konkretnych warunków.

W opisanej sytuacji premia uznaniowa nabrała cech składnika stałego. Jednocześnie w regulaminie wynagradzania brakuje zapisów o zachowaniu prawa do premii za okres niezdolności do pracy. W związku z tym należy przyjąć, że premia nie jest wypłacana za ten okres. Zasadne jest więc włączenie premii uznaniowej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru zasiłku nie należy uwzględniać premii, której przyznanie nie zależy od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od grupy zatrudnionych, na którą nie wpływa absencja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama