Kategorie

Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Bożena Goliszewska
Pracownikom naszej spółki, obok stałego wynagrodzenia, wypłacamy również regularną miesięczną zmienną premię uznaniową. Ponadto od 1 marca 2010 r. opłacamy za pracowników abonament medyczny. Regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących wypłacania premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy. Abonament medyczny jest z kolei opłacany za okres zatrudnienia pracownika, bez względu na absencje. Jeden z naszych pracowników zachorował w lipcu br. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej?

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć premię uznaniową, pod warunkiem że faktycznie nie wypłacają jej Państwo za okres niezdolności do pracy. W obliczeniach nie należy uwzględniać wartości abonamentu medycznego.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego należy ustalać biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe z okresu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 92 Kodeksu pracy).

Poza wynagrodzeniem zasadniczym w podstawie należy uwzględniać również inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe i które nie przysługują za czas niezdolności do pracy.

Reklama

O możliwości wliczenia tych dodatkowych składników, np. premii, decyduje ich charakter. Premia uznaniowa stanowi nieobowiązkowy składnik wynagrodzenia zależny od woli pracodawcy, przyznawany bez kategorycznych przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby taką premię otrzymać. Jest to rodzaj nagrody, ponieważ jej przyznanie i określenie wysokości jest uzależnione wyłącznie od swobodnej decyzji pracodawcy. W przypadku gdy premia (nagroda) uznaniowa przyjmuje charakter regularnego elementu wynagrodzenia za pracę, traci swoją uznaniowość. Staje się składnikiem, którego otrzymanie zaczyna się ściśle wiązać ze spełnieniem przez pracownika określonych przez pracodawcę konkretnych warunków.

W opisanej sytuacji premia uznaniowa nabrała cech składnika stałego. Jednocześnie w regulaminie wynagradzania brakuje zapisów o zachowaniu prawa do premii za okres niezdolności do pracy. W związku z tym należy przyjąć, że premia nie jest wypłacana za ten okres. Zasadne jest więc włączenie premii uznaniowej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru zasiłku nie należy uwzględniać premii, której przyznanie nie zależy od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od grupy zatrudnionych, na którą nie wpływa absencja.


Gdyby jednak premię uznaniową wypłacali Państwo również za okresy absencji chorobowej, to mimo braku regulacji płacowych w tym zakresie, takiej premii nie można byłoby przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku. Potwierdza to m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06, Dz.U. z 2008 r. Nr 119, poz. 771).

Jeśli premia jest zmniejszana za okres niezdolności do pracy, np. kwotowo, lub jeśli jest naliczana procentowo od wynagrodzenia zasadniczego należnego za okres faktycznie przepracowany, to należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Regulamin wynagradzania spółki stanowi, że pracownicy mają prawo do premii w wysokości od 5% do 30% płacy zasadniczej za czas faktycznie przepracowany. W czasie choroby premia jest liczona od proporcjonalnie zmniejszonej płacy zasadniczej, dlatego należy ją wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku (po ewentualnym uzupełnieniu za miesiące, za które pracownik nie otrzymał pełnego wynagrodzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Inaczej jest w przypadku abonamentu medycznego opłacanego za pracownika. Nie należy go wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, ponieważ jest to składnik wynagrodzenia przysługujący niezależnie od oceny pracy pracownika i bez względu na jego absencję chorobową. Zgodnie z pismem Departamentu Zasiłków ZUS z 22 października 2008 r. (nr 992800/6000/374/ 2008/SKu/10), nie należy uwzględniać składników, które nie są typowymi składnikami wynagrodzenia, ale do których pracownik ma prawo w związku z łączącym go stosunkiem pracy. Są to składniki, które nie zależą od oceny pracy pracownika, a absencja nie ma wpływu na prawo do nich.

Podstawa prawna:

 • art. 36, art. 41, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Podjęcie przez radę nadzorczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o przyznaniu premii członkom zarządu nie stanowi przesłanki nabycia prawa do tego świadczenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2005 r., III PK 11/05, OSNP 2005/23/374)
 • Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości nagrody należy do zakresu swobodnego uznania zakładu pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 1977 r., I PR 175/76)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?