REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Premia regulaminowa zasadniczo nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu pracowniczego tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

Agnieszka M. była zatrudniona w Banku H. jako dyrektor departamentu. Pracodawca w lutym 2006 r. wypłacił jej premię roczną za 2005 r. w wysokości ponad 116 tys. zł, a w sierpniu 2006 r. zaliczkę na premię za ten rok w kwocie 27 tys. zł. Od 29 września 2006 r. Agnieszka M. zachorowała, jednak jej stosunek pracy rozwiązał się już 30 września 2006 r. na mocy porozumienia stron.

Autopromocja

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe >>

W styczniu 2007 r. Agnieszka M. wystąpiła do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku chorobowego. ZUS przyznał jej prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego od 1 października 2006 r. do 7 listopada 2006 r. Przyjął wtedy do podstawy wymiaru zasiłku 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2006 r. na podstawie art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej zwana ustawą zasiłkową).

Od tej decyzji Agnieszka M. odwołała się do sądu i uzyskała prawomocny wyrok nakazujący ZUS – organowi rentowemu – przyjęcie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego kwotę wynagrodzenia ustaloną zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej. ZUS określił na nowo podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę wnioskodawczyni. Jednak odmówił wliczenia do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego premii za 2005 r. Regulamin premiowania w Banku H. stanowił, że wysokość premii nie jest uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Prawo do premii pracownik zachowuje za okresy, w których korzysta z zasiłków z ubezpieczenia społecznego, jeśli w danym okresie premiowym przepracował co najmniej 90 dni kalendarzowych. Od tej decyzji była pracownica ponownie się odwołała. Jednak sądy I i II instancji oddaliły jej odwołanie. Podobnie postąpił też z jej skargą kasacyjną Sąd Najwyższy.

Wyrok SN: Nauczyciel akademicki nie ma prawa do zasiłku chorobowego >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadniając wyrok, SN wskazał, że premie regulaminowe, tak jak inne składniki wynagrodzenia za pracę, nie przysługują za okresy po ustaniu zatrudnienia, ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.).

Przysługująca byłej pracownicy premia regulaminowa za okresy niezdolności do pracy wskutek choroby nie wchodziła do podstawy wymiaru należnego jej zasiłku chorobowego w czasie trwania zatrudnienia. Tym bardziej nie ma podstaw, aby uznać, że premia regulaminowa, która nie przysługiwała skarżącej jako byłemu pracownikowi za okresy po rozwiązaniu stosunku pracy, mogła być uwzględniona do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okresy po ustaniu zatrudnienia.

Były pracownik, który w okresie niezdolności do pracy godzi się na rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, przez co doprowadza do ustania pracowniczego tytułu ubezpieczenia chorobowego, nie może oczekiwać, że po ustaniu tego tytułu ubezpieczenia uzyska wyższy zasiłek chorobowy, którego podstawa wymiaru byłaby powiększona o nieprzysługującą mu już po rozwiązaniu stosunku pracy premię regulaminową.

Wyrok Sądu Najwyższego z 30 września 2009 r. (II UK 34/09).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA