reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy podniesienie podstawy wymiaru składki chorobowej będzie korzystne dla każdego przedsiębiorcy

Czy podniesienie podstawy wymiaru składki chorobowej będzie korzystne dla każdego przedsiębiorcy

W związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10), który uznał, że ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy opłacać wyższą składkę na ubezpieczenie chorobowe. Przed podjęciem tej decyzji należy jednak rozważyć nie tylko wynikające z tego korzyści, ale przede wszystkim zagrożenia.

Większość osób prowadzących pozarolniczą działalność opłaca składki od minimalnej podstawy wymiaru, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok. W 2010 r. jest to kwota 1887,60 zł, a suma składek na ubezpieczenia społeczne to kwota 559,49 zł (łącznie ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i przy założeniu, że składka na ubezpieczenie wypadkowe jest opłacana w wysokości 1,67% podstawy wymiaru).

Nie tylko składka chorobowa będzie wyższa

Należy pamiętać, że nie można podnieść samej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ponieważ podstawą wymiaru tej składki jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 20 ust. 1 ustawy systemowej). Decyzja o zadeklarowaniu wyższej podstawy wymiaru oznacza zatem obowiązek naliczenia składek na wszystkie ubezpieczenia społeczne od wyższej podstawy. Gdyby podstawa wymiaru składek została podniesiona np. do 8000 zł, miesięczna wysokość składek drastycznie by wzrosła, bo ponad 4-krotnie (do 2371,20 zł).

Podstawa „chorobowego” jest ograniczona

Decydując się na podwyższenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy pamiętać, że podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest ograniczona. Podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (art. 20 ust. 3 ustawy systemowej). Nowa kwota ograniczenia obowiązuje przez 3 miesiące, począwszy od trzeciego miesiąca każdego kwartału. W okresie od marca do maja 2010 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 8109 zł (250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2009 r.).

Warto wziąć to pod uwagę deklarując wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli podstawa ta będzie wyższa niż maksymalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (np. wyniesie 9000 zł), wszystkie składki – poza składką na ubezpieczenie chorobowe – będą musiały zostać opłacone od zadeklarowanej kwoty. Natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe będzie musiała zostać naliczona od niższej podstawy wymiaru, ograniczonej do 250% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama