reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Wypłacamy pracownikom premie miesięczne. Przy wypłacie premii nie ma znaczenia, czy pracownik chorował w danym okresie czy nie. Przepisy płacowe nie regulują zasad zmniejszania premii. Czy taką premię wliczać do podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachoruje?

W przepisach płacowych nie ma zapisu, że premia przysługuje również za czas niezdolności do pracy. Premię należy więc uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy, chyba że są Państwo w stanie udowodnić, że premia jest wypłacana również za okresy niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tylko wówczas, gdy:

  • z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej lub
  • wypłata nie jest bezpośrednio uzależniona od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całej firmy.

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby lub macierzyństwa przysługujących pracownikom, obok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy również wliczać inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Warunkiem wliczania tych składników jest to, by nie przysługiwały one za okresy pobierania zasiłków.

Składników wynagrodzenia innych niż wynagrodzenie zasadnicze (tj. premii, nagród, dodatków) nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych wówczas, gdy z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej.

PRZYKŁAD

W regulaminie premiowania znajduje się zapis, że premia miesięczna jest wypłacana w wysokości do 15% przychodu pracownika za dany miesiąc. W razie niezdolności do pracy w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę ustalenia premii ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Premia ta podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, ponieważ z zasad jej obliczania wynika, że nie przysługuje za okres pobierania zasiłku.

Jeśli pracodawca wypłaca premię za okres pobierania zasiłków mimo braku postanowień w przepisach płacowych, nie powinien uwzględniać ich w podstawie wymiaru świadczenia. Pracodawca musi jednak udowodnić fakt wypłaty premii za okres pobierania zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama