REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Izabela Kruk

REKLAMA

Wypłacamy pracownikom premie miesięczne. Przy wypłacie premii nie ma znaczenia, czy pracownik chorował w danym okresie czy nie. Przepisy płacowe nie regulują zasad zmniejszania premii. Czy taką premię wliczać do podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachoruje?

W przepisach płacowych nie ma zapisu, że premia przysługuje również za czas niezdolności do pracy. Premię należy więc uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy, chyba że są Państwo w stanie udowodnić, że premia jest wypłacana również za okresy niezdolności do pracy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tylko wówczas, gdy:

  • z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej lub
  • wypłata nie jest bezpośrednio uzależniona od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całej firmy.

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby lub macierzyństwa przysługujących pracownikom, obok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy również wliczać inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Warunkiem wliczania tych składników jest to, by nie przysługiwały one za okresy pobierania zasiłków.

Składników wynagrodzenia innych niż wynagrodzenie zasadnicze (tj. premii, nagród, dodatków) nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych wówczas, gdy z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

W regulaminie premiowania znajduje się zapis, że premia miesięczna jest wypłacana w wysokości do 15% przychodu pracownika za dany miesiąc. W razie niezdolności do pracy w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę ustalenia premii ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Premia ta podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, ponieważ z zasad jej obliczania wynika, że nie przysługuje za okres pobierania zasiłku.

Jeśli pracodawca wypłaca premię za okres pobierania zasiłków mimo braku postanowień w przepisach płacowych, nie powinien uwzględniać ich w podstawie wymiaru świadczenia. Pracodawca musi jednak udowodnić fakt wypłaty premii za okres pobierania zasiłku.


PRZYKŁAD

Janusz K. zgodnie z dokumentacją płacową otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2500 zł oraz stałą miesięczną premię w kwocie 500 zł. W grudniu 2009 r. oraz w marcu 2010 r. – w miesiącach, w których pracownik był niezdolny do pracy – pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za czas pracy proporcjonalnie pomniejszone za czas choroby oraz premię miesięczną w stałej wysokości po 500 zł miesięcznie. W podstawie wymiaru świadczeń z tytułu choroby premia nie powinna być uwzględniona, ponieważ z dokumentacji źródłowej (list płac) wynika, że jest ona wypłacana za okres choroby.

Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie stanowią składniki wynagrodzenia, których wypłata nie jest uzależniona bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy, i które są wypłacane niezależnie od absencji chorobowej pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownicy otrzymują premie roczne, których wysokość jest uzależniona od zysku firmy wypracowanego przez wszystkich pracowników w danym roku kalendarzowym. Tomasz M. – pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w 2009 r., otrzymał nagrodę w takiej samej wysokości co pozostali pracownicy. Premia ta nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących w czasie trwania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z 2006 r. Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 47, poz. 318 i Nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt. SK 16/06; Dz.U. Nr 119, poz. 771)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA