REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Izabela Kruk

REKLAMA

Wypłacamy pracownikom premie miesięczne. Przy wypłacie premii nie ma znaczenia, czy pracownik chorował w danym okresie czy nie. Przepisy płacowe nie regulują zasad zmniejszania premii. Czy taką premię wliczać do podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachoruje?

W przepisach płacowych nie ma zapisu, że premia przysługuje również za czas niezdolności do pracy. Premię należy więc uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy, chyba że są Państwo w stanie udowodnić, że premia jest wypłacana również za okresy niezdolności do pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tylko wówczas, gdy:

  • z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej lub
  • wypłata nie jest bezpośrednio uzależniona od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całej firmy.

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby lub macierzyństwa przysługujących pracownikom, obok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy również wliczać inne składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Warunkiem wliczania tych składników jest to, by nie przysługiwały one za okresy pobierania zasiłków.

Składników wynagrodzenia innych niż wynagrodzenie zasadnicze (tj. premii, nagród, dodatków) nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych wówczas, gdy z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy jednoznacznie wynika, że pracownik zachowuje do nich prawo za okresy absencji chorobowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

W regulaminie premiowania znajduje się zapis, że premia miesięczna jest wypłacana w wysokości do 15% przychodu pracownika za dany miesiąc. W razie niezdolności do pracy w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę ustalenia premii ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Premia ta podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, ponieważ z zasad jej obliczania wynika, że nie przysługuje za okres pobierania zasiłku.

Jeśli pracodawca wypłaca premię za okres pobierania zasiłków mimo braku postanowień w przepisach płacowych, nie powinien uwzględniać ich w podstawie wymiaru świadczenia. Pracodawca musi jednak udowodnić fakt wypłaty premii za okres pobierania zasiłku.


PRZYKŁAD

Janusz K. zgodnie z dokumentacją płacową otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2500 zł oraz stałą miesięczną premię w kwocie 500 zł. W grudniu 2009 r. oraz w marcu 2010 r. – w miesiącach, w których pracownik był niezdolny do pracy – pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za czas pracy proporcjonalnie pomniejszone za czas choroby oraz premię miesięczną w stałej wysokości po 500 zł miesięcznie. W podstawie wymiaru świadczeń z tytułu choroby premia nie powinna być uwzględniona, ponieważ z dokumentacji źródłowej (list płac) wynika, że jest ona wypłacana za okres choroby.

Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie stanowią składniki wynagrodzenia, których wypłata nie jest uzależniona bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy, i które są wypłacane niezależnie od absencji chorobowej pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownicy otrzymują premie roczne, których wysokość jest uzależniona od zysku firmy wypracowanego przez wszystkich pracowników w danym roku kalendarzowym. Tomasz M. – pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w 2009 r., otrzymał nagrodę w takiej samej wysokości co pozostali pracownicy. Premia ta nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących w czasie trwania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z 2006 r. Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 47, poz. 318 i Nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt. SK 16/06; Dz.U. Nr 119, poz. 771)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA