REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownika zostało dokonane w ustawowym terminie. W związku z tym pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. W ZUS należy złożyć zwolnienie lekarskie, protokół powypadkowy oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik za okres niezdolności do pracy spowodowany wypadkiem przy pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy niezależnie od tego, czy wykorzystał w danym roku kalendarzowym okres odpowiednio 14 lub 33 dni wypłaty wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu – tj. bez tzw. okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.

REKLAMA

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA i protokół powypadkowy sporządzony przez pracodawcę. W związku z tym, że nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty zasiłku, dokumentację należy przekazać do ZUS. Dodatkowo należy przedłożyć zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie otrzymanej dokumentacji, w związku z krótkim okresem zatrudnienia pracownika, ZUS może podjąć decyzję o przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, tj. przeprowadzić kontrolę w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Celem kontroli może być sprawdzenie prawidłowości zadań wykonywanych przez Państwa wobec ZUS, a w szczególności sprawdzenie terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.


Kontrolę przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. Chcąc sprawdzić zgodność danych zawartych w zgłoszeniu z danymi wynikającymi z dokumentów źródłowych mają prawo żądać od Państwa jako płatnika udostępnienia akt osobowych, umów o pracę oraz innych dokumentów stanowiących tytuł do objęcia ubezpieczeniami.

WAŻNE!

Płatnik może odmówić inspektorowi kontroli ZUS udostępnienia dokumentów, które nie są związane z zakresem kontroli.

Jeżeli są Państwo w posiadaniu niezbędnych dokumentów wymaganych przy zatrudnieniu nowego pracownika, przeprowadzenie kontroli będzie kwestią formalną. Mimo że zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń nastąpiło 30 lipca br., a więc po wypadku, któremu uległ 28 lipca, nie jest to przesłanka do pozbawienia go prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownicy jako osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, podlegają tym ubezpieczeniom, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Płatnik musi zgłosić pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA w terminie 7 dni od daty powstania tego obowiązku. Termin 7 dni na dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń należy liczyć od dnia następnego po dniu określonym w umowie o pracę jako pierwszy dzień pracy. Na zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika, który rozpoczął pracę od 28 lipca br., mieli Państwo termin do 4 sierpnia br. Zgłoszenia tego dokonali Państwo 30 lipca br., wobec czego ustawowy termin został zachowany.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy w dniu, w którym rozpoczął pracę, nabędzie prawo do zasiłku od tego dnia, tj. od 28 lipca br. Zasiłek chorobowy będzie mu wypłacany w wysokości 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 36, art. 86 ust. 2 pkt 2, art. 88 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1, art. 7–10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA