Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego
REKLAMA
Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownika zostało dokonane w ustawowym terminie. W związku z tym pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. W ZUS należy złożyć zwolnienie lekarskie, protokół powypadkowy oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracownik za okres niezdolności do pracy spowodowany wypadkiem przy pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy niezależnie od tego, czy wykorzystał w danym roku kalendarzowym okres odpowiednio 14 lub 33 dni wypłaty wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu – tj. bez tzw. okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.
REKLAMA
Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA i protokół powypadkowy sporządzony przez pracodawcę. W związku z tym, że nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty zasiłku, dokumentację należy przekazać do ZUS. Dodatkowo należy przedłożyć zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3.
Na podstawie otrzymanej dokumentacji, w związku z krótkim okresem zatrudnienia pracownika, ZUS może podjąć decyzję o przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, tj. przeprowadzić kontrolę w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Celem kontroli może być sprawdzenie prawidłowości zadań wykonywanych przez Państwa wobec ZUS, a w szczególności sprawdzenie terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.
Kontrolę przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. Chcąc sprawdzić zgodność danych zawartych w zgłoszeniu z danymi wynikającymi z dokumentów źródłowych mają prawo żądać od Państwa jako płatnika udostępnienia akt osobowych, umów o pracę oraz innych dokumentów stanowiących tytuł do objęcia ubezpieczeniami.
WAŻNE!
Płatnik może odmówić inspektorowi kontroli ZUS udostępnienia dokumentów, które nie są związane z zakresem kontroli.
Jeżeli są Państwo w posiadaniu niezbędnych dokumentów wymaganych przy zatrudnieniu nowego pracownika, przeprowadzenie kontroli będzie kwestią formalną. Mimo że zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń nastąpiło 30 lipca br., a więc po wypadku, któremu uległ 28 lipca, nie jest to przesłanka do pozbawienia go prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownicy jako osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, podlegają tym ubezpieczeniom, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.
Płatnik musi zgłosić pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA w terminie 7 dni od daty powstania tego obowiązku. Termin 7 dni na dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń należy liczyć od dnia następnego po dniu określonym w umowie o pracę jako pierwszy dzień pracy. Na zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika, który rozpoczął pracę od 28 lipca br., mieli Państwo termin do 4 sierpnia br. Zgłoszenia tego dokonali Państwo 30 lipca br., wobec czego ustawowy termin został zachowany.
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy w dniu, w którym rozpoczął pracę, nabędzie prawo do zasiłku od tego dnia, tj. od 28 lipca br. Zasiłek chorobowy będzie mu wypłacany w wysokości 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).
Podstawa prawna
- art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 36, art. 86 ust. 2 pkt 2, art. 88 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
- art. 6 ust. 1, art. 7–10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat