reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownika zostało dokonane w ustawowym terminie. W związku z tym pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. W ZUS należy złożyć zwolnienie lekarskie, protokół powypadkowy oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

UZASADNIENIE

Pracownik za okres niezdolności do pracy spowodowany wypadkiem przy pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy niezależnie od tego, czy wykorzystał w danym roku kalendarzowym okres odpowiednio 14 lub 33 dni wypłaty wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu – tj. bez tzw. okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA i protokół powypadkowy sporządzony przez pracodawcę. W związku z tym, że nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty zasiłku, dokumentację należy przekazać do ZUS. Dodatkowo należy przedłożyć zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3.

Na podstawie otrzymanej dokumentacji, w związku z krótkim okresem zatrudnienia pracownika, ZUS może podjąć decyzję o przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, tj. przeprowadzić kontrolę w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Celem kontroli może być sprawdzenie prawidłowości zadań wykonywanych przez Państwa wobec ZUS, a w szczególności sprawdzenie terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama