REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Jakub Gorut
Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu zlecenia, zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy nie zależy od objęcia zleceniobiorcy ubezpieczeniem chorobowym, ale od podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

UZASADNIENIE

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu (art. 3 ust. 3 ustawy wypadkowej).

Zasiłek z tytułu wypadku przy pracy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu, bez względu na przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje również wtedy, jeśli niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw wypadku przy pracy, jakiemu wcześniej uległ ubezpieczony. Okoliczność tę potwierdza dodatkowe zaświadczenie lekarskie.

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Kup książkę:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu wypadkowemu z różnych tytułów ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego z każdego z tych tytułów.

Prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli niezależnie od długości okresu podlegania temu ubezpieczeniu.

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

Kup ebook:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

W omawianym przypadku zleceniobiorca ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Jednak sama okoliczność powstania niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy nie oznacza automatycznie uzyskania prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Ubezpieczony nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli:

  • wyłączną przyczyną wypadku jest udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia,
  • wyłączną przyczyną wypadku było jego umyślne spowodowanie,
  • wypadek wydarzył się wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
  • ubezpieczony będący w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych w znacznym stopniu przyczynił się do spowodowania wypadku,
  • ubezpieczony za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia.

O wypadku zleceniobiorca powinien poinformować podmiot, na którego rzecz wykonuje zlecenie. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania przez płatnika zawiadomienia o wypadku, zleceniodawca ma obowiązek sporządzić kartę wypadku. Dopiero uznanie w karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy i jej prawidłowe wypełnienie dają zleceniobiorcy prawo do wypłaty zasiłku wypadkowego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

WAŻNE!

Podstawą do wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy w prawidłowo wypełnionej karcie wypadku.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego wynoszą 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej). Podstawę wymiaru tych świadczeń oraz zasady ich wypłaty należy ustalać na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej dla ubezpieczonych innych niż pracownicy (art. 9 ust. 3 pkt 2 ustawy wypadkowej). Podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorców stanowi zatem przychód z okresu 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, za pełne miesiące kalendarzowe tego ubezpieczenia – jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia. W podstawie wymiaru zasiłku wypadkowego dla tej grupy ubezpieczonych należy uwzględniać przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty 13,71% podstawy wymiaru tej składki, bez względu na to, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy nie.

WAŻNE!

Od przychodu zleceniobiorcy stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku wypadkowego należy odliczyć 13,71%, bez względu na to, czy zleceniobiorca opłacał składkę na ubezpieczenie chorobowe.


Należy również pamiętać, że w sytuacji gdy zleceniobiorca przystąpił dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i otrzymał zasiłek z tego ubezpieczenia, podstawa wymiaru tego zasiłku może być inna niż podstawa wymiaru zasiłku wypadkowego. Okres podlegania tym ubezpieczeniom (czyli również okres, z jakiego jest ustalana podstawa wymiaru) może się bowiem różnić. Ponadto podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest ograniczona do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, czyli może być niższa niż podstawa wymiaru składek (i równocześnie zasiłku) z ubezpieczenia wypadkowego.

Jeżeli płatnik wypłacił zleceniobiorcy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a w wyniku postępowania powypadkowego ustalono, że niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy, płatnik powinien potraktować wcześniej wypłacone świadczenie jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Dodatkowo powinien wypłacić zleceniobiorcy wyrównanie zasiłku do wysokości 100% za każdy dzień niezdolności z tytułu wypadku przy pracy. Jeśli zasiłek z ubezpieczenia chorobowego został już wykazany w dokumentach rozliczeniowych, należy dokonać odpowiedniej korekty raportów ZUS RSA i ZUS RCA złożonych za zleceniobiorcę oraz deklaracji ZUS DRA. Natomiast wyrównanie zasiłku wypadkowego trzeba wykazać w raporcie ZUS RSA i deklaracji za miesiąc, w którym zleceniobiorca je otrzyma.

Do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego mają również zastosowanie przepisy dotyczące obniżania zasiłku chorobowego o 25% w przypadku nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego (art. 62 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 3, art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 8 ust. 1–3, art. 9 ust. 1, ust. 3 pkt 2, art. 21 ust. 1–3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. Nr 236, poz. 1992),
  • art. 48, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 20 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

    Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

    Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

    Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

    Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

    Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy? Niestety tak! Jednak Sąd Najwyższy stanął po stronie przedsiębiorcy nie ZUSu, który chciał wykorzystać omyłkę przedsiębiorcy i odebrał mu prawo do korzystania z ulgi na start. 

    REKLAMA

    Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

    W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

    28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

    28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 

    Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

    Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

    Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

    Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

    REKLAMA

    Bezrobocie w UE

    Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

    REKLAMA