reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić uwzględniając wynagrodzenie za okres trwania umowy o pracę (od października 2009 r. do maja 2010 r.). Ustalając wysokość zasiłku należy również uwzględnić wynagrodzenie z umowy wydawniczej wypłacone za ten sam okres.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy, podstawą wymiaru zasiłku jest wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.

W omawianym przypadku najważniejszą datą przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku jest data zawarcia umowy o pracę. Dopiero od 1 października 2009 r. pracownica ma tytuł do ubezpieczeń społecznych – umowę o pracę. Trwająca wcześniej umowa wydawnicza (umowa o dzieło) nie stanowiła tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami, dlatego nie dawała uprawnień do świadczeń za czas niezdolności do pracy wypłacanych z ubezpieczenia społecznego.

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku należy uwzględnić wynagrodzenie, które pracownica uzyskała od dnia zawarcia umowy o pracę. Ponadto należy również przyjąć wynagrodzenie z tytułu umowy wydawniczej (umowy o dzieło) wypłacone za okres trwania umowy o pracę, tj. od października 2009 r. do maja 2010 r. Umowa o dzieło zawarta z własnym pracownikiem jest bowiem traktowana do celów ubezpieczeń społecznych na równi z umową o pracę. W konsekwencji:

  • od wszystkich wypłat związanych z umową wydawniczą od 1 października 2009 r. należało potrącać te same składki, które są potrącane od wynagrodzenia z umowy o pracę,
  • podstawę wymiaru zasiłku z tytułu umowy o pracę stanowią również wypłaty z tytułu umowy wydawniczej trwającej równolegle z umową o pracę.

Należy jednak pamiętać o zasadach uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą, tj.:

  • uwzględnia się je w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania,
  • może być uwzględnione tylko w czasie trwania umowy o dzieło – oznacza to, że należy je wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres po terminie, do którego umowa była zawarta.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z dodatkowej umowy cywilnej zawartej z pracownikiem jest podstawą wymiaru zasiłku należnego tylko za okres trwania umowy.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama