Kategorie

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Rafał Górecki
Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić uwzględniając wynagrodzenie za okres trwania umowy o pracę (od października 2009 r. do maja 2010 r.). Ustalając wysokość zasiłku należy również uwzględnić wynagrodzenie z umowy wydawniczej wypłacone za ten sam okres.

UZASADNIENIE

Reklama

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy, podstawą wymiaru zasiłku jest wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.

W omawianym przypadku najważniejszą datą przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku jest data zawarcia umowy o pracę. Dopiero od 1 października 2009 r. pracownica ma tytuł do ubezpieczeń społecznych – umowę o pracę. Trwająca wcześniej umowa wydawnicza (umowa o dzieło) nie stanowiła tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami, dlatego nie dawała uprawnień do świadczeń za czas niezdolności do pracy wypłacanych z ubezpieczenia społecznego.

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku należy uwzględnić wynagrodzenie, które pracownica uzyskała od dnia zawarcia umowy o pracę. Ponadto należy również przyjąć wynagrodzenie z tytułu umowy wydawniczej (umowy o dzieło) wypłacone za okres trwania umowy o pracę, tj. od października 2009 r. do maja 2010 r. Umowa o dzieło zawarta z własnym pracownikiem jest bowiem traktowana do celów ubezpieczeń społecznych na równi z umową o pracę. W konsekwencji:

 • od wszystkich wypłat związanych z umową wydawniczą od 1 października 2009 r. należało potrącać te same składki, które są potrącane od wynagrodzenia z umowy o pracę,
 • podstawę wymiaru zasiłku z tytułu umowy o pracę stanowią również wypłaty z tytułu umowy wydawniczej trwającej równolegle z umową o pracę.

Należy jednak pamiętać o zasadach uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą, tj.:

 • uwzględnia się je w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania,
 • może być uwzględnione tylko w czasie trwania umowy o dzieło – oznacza to, że należy je wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres po terminie, do którego umowa była zawarta.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z dodatkowej umowy cywilnej zawartej z pracownikiem jest podstawą wymiaru zasiłku należnego tylko za okres trwania umowy.


Jeśli zasiłek przysługiwałby za okres, w którym umowa wydawnicza przestała już obowiązywać, wynagrodzenia z tej umowy nie należałoby wliczać do podstawy wymiaru zasiłku. Gdyby okres obowiązywania tej umowy skończył się w okresie pobierania świadczenia za czas niezdolności do pracy, podstawę wymiaru świadczenia należałoby przeliczyć wyłączając z niej wynagrodzenie z umowy wydawniczej.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Dodatkowo pracodawca zawarł z nim umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. W okresie od 11 do 22 czerwca 2010 r. pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę za okres od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. W styczniu 2010 r. pracownik miał przepracować 20 dni roboczych, a przepracował 15, ponieważ przez 5 dni korzystał ze zwolnienia z tytułu z opieki nad żoną i za ten okres otrzymał zasiłek opiekuńczy. Wynagrodzenie za styczeń 2010 r. wypłacone w kwocie 2312,80 zł należy zatem uzupełnić obliczając kwotę wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował pełny miesiąc:

składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

2312,80 zł x 13,71%* = 317,08 zł,

wynagrodzenie pomniejszone o składki:

2312,80 zł – 317,08 zł = 1995,72 zł,

uzupełnione wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku:

1995,72 zł : 15 dni x 20 dni = 2660,96 zł.

Reklama

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć, poza uzupełnionym wynagrodzeniem, również wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłacone pracownikowi za okres od stycznia do maja 2010 r. – ale w kwocie faktycznie wypłaconej w każdym z tych miesięcy, również w styczniu 2010 r.

Pracownica ma zawartą umowę wydawniczą od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Jeśli umowa ta nie zostanie przedłużona, a pracownica zachoruje np. w lutym 2011 r., to do podstawy wymiaru zasiłku będzie trzeba przyjąć tylko i wyłącznie wypłaty uzyskane z tytułu umowy o pracę. Nie będzie miało znaczenia, że składki na ubezpieczenie chorobowe były odprowadzane od wypłat związanych z umową wydawniczą. W momencie zachorowania ta umowa już nie będzie obowiązywać, więc nie powinna jej obejmować podstawa wymiaru zasiłku.

* dla przejrzystości działań składki na ubezpieczenia społeczne obliczono łącznie

Podstawa prawna:

 • art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 3 pkt 1, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010 r. Nr 77, poz. 512).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?