reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jak ustalić okoliczności wypadku śmiertelnego, jeśli na miejscu zdarzenia nie było świadków?

Jak ustalić okoliczności wypadku śmiertelnego, jeśli na miejscu zdarzenia nie było świadków?

Kierowca samochodu ciężarowego zmarł w kabinie samochodu podczas obowiązkowego postoju na parkingu poza granicami Polski. Stojącym przez długi czas samochodem zainteresowała się policja zaalarmowana przez właściciela firmy transportowej, który przez kilka godzin usiłował skontaktować się z kierowcą. Po otrzymaniu od policji informacji o śmierci pracownika pracodawca zawiadomił okręgowego inspektora pracy i prokuratora rejonowego oraz powołał zespół powypadkowy. W jaki sposób zespół powypadkowy ustala okoliczności wypadku śmiertelnego, który wydarzył się w miejscu, gdzie nie było żadnych świadków?

Członkowie zespołu powypadkowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku powinni opierać się na informacjach uzyskanych od policji kraju, w którym zdarzenie miało miejsce (jeżeli informacje te zostaną udostępnione), innych dostępnych zespołowi dokumentach oraz ewentualnie na informacjach uzyskanych od pracodawcy, współpracowników poszkodowanego (np. mających kontakt z poszkodowanym bezpośrednio przed zdarzeniem), członków rodziny i wszystkich innych osób (jeśli informacje te mogą być pomocne). W sytuacji gdy bezpośrednich ani pośrednich świadków wypadku nie było, członkowie zespołu powypadkowego ustalają okoliczności i przyczyny wypadku, tworząc, na podstawie zebranych informacji, najbardziej według nich prawdopodobny scenariusz zdarzeń.

UZASADNIENIE

Obowiązki pracodawcy, w sytuacji gdy wydarzy się wypadek, który może być zakwalifikowany jako wypadek przy pracy, określone są w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniu z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Gdy dochodzi do wypadku śmiertelnego oraz każdego innego, który spowodował śmierć, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu okręgowego inspektora pracy i prokuratora rejonowego.

WAŻNE!

Informacja dotycząca wypadku powinna zostać skutecznie przekazana telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną do inspektoratu pracy i prokuratury właściwych dla siedziby pracodawcy.

W opisanej sytuacji pracodawca dopełnił obowiązku zgłoszenia wypadku śmiertelnego do odpowiednich organów.

Należy pamiętać, że pracodawca ma również obowiązek, do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zabezpieczyć miejsce wypadku w taki sposób, aby uniemożliwić:

  • dostęp osób niepowołanych,
  • uruchamianie maszyn i urządzeń, których praca w związku z wypadkiem została wstrzymana oraz
  • przeprowadzenie jakichkolwiek zmian na miejscu wypadku (np. położenia maszyn, urządzeń, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów), które miałyby wpływ na ustalenia zespołu powypadkowego.

W sytuacji gdy do wypadku śmiertelnego dochodzi poza zakładem pracy (między innymi wszystkie wypadki komunikacyjne, ale również podczas podróży służbowej i w innych przypadkach), a zwłaszcza za granicą, pracodawca nie jest w stanie zabezpieczyć miejsca wypadku, ponieważ znajduje się ono, jak w opisanej sytuacji, w znacznej odległości od jego siedziby.

Jeżeli na miejscu wypadku jest policja, straż miejska lub inne służby bezpieczeństwa, wojsko, zespół specjalistów (na przykład powołanych przez agendy rządowe lub właściwą władzę terenową itd. do ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy), pracodawca może oczekiwać, że funkcjonariusze zabezpieczą miejsce wypadku oraz wykonają czynności związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn zdarzenia (fotografie, szkice, przesłuchania świadków itd.). Gdy dokumentacja dotycząca wypadku zostanie udostępniona zespołowi powypadkowemu, informacje w niej zawarte mogą zostać wykorzystane podczas sporządzania protokołu powypadkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama