Kategorie

Jak ustalić okoliczności wypadku śmiertelnego, jeśli na miejscu zdarzenia nie było świadków?

Joanna Dymowska-Moussa
Kierowca samochodu ciężarowego zmarł w kabinie samochodu podczas obowiązkowego postoju na parkingu poza granicami Polski. Stojącym przez długi czas samochodem zainteresowała się policja zaalarmowana przez właściciela firmy transportowej, który przez kilka godzin usiłował skontaktować się z kierowcą. Po otrzymaniu od policji informacji o śmierci pracownika pracodawca zawiadomił okręgowego inspektora pracy i prokuratora rejonowego oraz powołał zespół powypadkowy. W jaki sposób zespół powypadkowy ustala okoliczności wypadku śmiertelnego, który wydarzył się w miejscu, gdzie nie było żadnych świadków?

Członkowie zespołu powypadkowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku powinni opierać się na informacjach uzyskanych od policji kraju, w którym zdarzenie miało miejsce (jeżeli informacje te zostaną udostępnione), innych dostępnych zespołowi dokumentach oraz ewentualnie na informacjach uzyskanych od pracodawcy, współpracowników poszkodowanego (np. mających kontakt z poszkodowanym bezpośrednio przed zdarzeniem), członków rodziny i wszystkich innych osób (jeśli informacje te mogą być pomocne). W sytuacji gdy bezpośrednich ani pośrednich świadków wypadku nie było, członkowie zespołu powypadkowego ustalają okoliczności i przyczyny wypadku, tworząc, na podstawie zebranych informacji, najbardziej według nich prawdopodobny scenariusz zdarzeń.

UZASADNIENIE

Reklama

Obowiązki pracodawcy, w sytuacji gdy wydarzy się wypadek, który może być zakwalifikowany jako wypadek przy pracy, określone są w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniu z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Gdy dochodzi do wypadku śmiertelnego oraz każdego innego, który spowodował śmierć, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu okręgowego inspektora pracy i prokuratora rejonowego.

WAŻNE!

Informacja dotycząca wypadku powinna zostać skutecznie przekazana telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną do inspektoratu pracy i prokuratury właściwych dla siedziby pracodawcy.

W opisanej sytuacji pracodawca dopełnił obowiązku zgłoszenia wypadku śmiertelnego do odpowiednich organów.

Należy pamiętać, że pracodawca ma również obowiązek, do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zabezpieczyć miejsce wypadku w taki sposób, aby uniemożliwić:

 • dostęp osób niepowołanych,
 • uruchamianie maszyn i urządzeń, których praca w związku z wypadkiem została wstrzymana oraz
 • przeprowadzenie jakichkolwiek zmian na miejscu wypadku (np. położenia maszyn, urządzeń, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów), które miałyby wpływ na ustalenia zespołu powypadkowego.
Reklama

W sytuacji gdy do wypadku śmiertelnego dochodzi poza zakładem pracy (między innymi wszystkie wypadki komunikacyjne, ale również podczas podróży służbowej i w innych przypadkach), a zwłaszcza za granicą, pracodawca nie jest w stanie zabezpieczyć miejsca wypadku, ponieważ znajduje się ono, jak w opisanej sytuacji, w znacznej odległości od jego siedziby.

Jeżeli na miejscu wypadku jest policja, straż miejska lub inne służby bezpieczeństwa, wojsko, zespół specjalistów (na przykład powołanych przez agendy rządowe lub właściwą władzę terenową itd. do ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy), pracodawca może oczekiwać, że funkcjonariusze zabezpieczą miejsce wypadku oraz wykonają czynności związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn zdarzenia (fotografie, szkice, przesłuchania świadków itd.). Gdy dokumentacja dotycząca wypadku zostanie udostępniona zespołowi powypadkowemu, informacje w niej zawarte mogą zostać wykorzystane podczas sporządzania protokołu powypadkowego.

WSKAZÓWKA!

Jeśli to możliwe i celowe, należy udać się na miejsce wypadku i sporządzić dokumentację, ponieważ policja nie ma obowiązku jej przekazywania, szczególnie pracodawcy, który nie jest bezpośrednim zainteresowanym w sprawie. Jeżeli dokumentacja zawiera dane osobowe osób innych niż poszkodowany, policja może zastrzec sobie udostępnienie tylko tej części dokumentów, która dotyczy wyłącznie poszkodowanego, lub udostępnić akta jedynie do przeczytania na miejscu bez prawa do sporządzania odpisów czy kopii. Należy też pamiętać, że za granicą mogą obowiązywać charakterystyczne dla danego państwa a nawet regionu regulacje prawne. Warto się wówczas z nimi zapoznać – jeżeli jest taka możliwość.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest powołanie zespołu powypadkowego, w którego skład wchodzą:

 • pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy (zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono obowiązki służby bhp, lub specjalista spoza zakładu pracy, opcjonalnie pracodawca pełniący obowiązki służby bhp),
 • społeczny inspektor pracy (w zakładach pracy, gdzie działają związki zawodowe) lub przedstawiciel pracowników, tam, gdzie związków nie ma, opcjonalnie pracodawca, w sytuacji gdy zbyt mała liczba pracowników uniemożliwia powołanie jednego z nich na członka zespołu powypadkowego.

Obowiązki zespołu powypadkowego określone są w rozporządzeniu z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Jednym z tych obowiązków jest zebranie informacji od świadków zdarzenia, przy czym nie jest określone, czy mają to być świadkowie bezpośredni czy inne osoby, które posiadają informacje istotne dla sprawy. Ponadto członkowie zespołu powypadkowego powinni przeprowadzić wizję lokalną miejsca wypadku i (jeżeli jest to konieczne) sporządzić szkic lub wykonać fotografie. Zespół powypadkowy ma również obowiązek skorzystać z materiałów zebranych przez organy prowadzące śledztwo lub dochodzenie, jeżeli materiały te zostaną udostępnione. Warto pamiętać, że w rozporządzeniu nie ma informacji dotyczących tego, w jaki sposób mają postąpić członkowie zespołu powypadkowego w sytuacji, gdy nie ma możliwości uzyskania informacji od pośrednich lub bezpośrednich świadków zdarzenia lub gdy tych świadków po prostu nie ma, a przeprowadzenie oględzin miejsca wypadku nie jest możliwe ze względu na odległość (w przestrzeni lub czasie).

W opisanej sytuacji, gdy do wypadku dochodzi za granicą, jedynym źródłem informacji dla członków zespołu powypadkowego są materiały zebrane przez policję kraju, w którym zmarł poszkodowany, oraz posiadane przez pracodawcę billingi, tarcze tachografów czy informacje od kontrahentów, z którymi pracownik miał kontakt, zwłaszcza bezpośrednio przed zdarzeniem. Członkowie zespołu powypadkowego, nawet gdyby udali się na miejsce wypadku, mogą nie być w stanie zebrać informacji, między innymi z powodu bariery językowej (w uzasadnionych przypadkach można skorzystać z pomocy tłumacza), niechęci ludzi do rozmów z obcymi itd. W związku z tym pracodawca powinien wystąpić o udostępnienie zespołowi powypadkowemu zebranych na miejscu materiałów. Gdy organy prowadzące dochodzenie odmówią współpracy, zespół powypadkowy może jedynie pobieżnie określić okoliczności i przyczyny wypadku. Jeżeli rodzina zmarłego udostępni raport z sekcji zwłok, zespół powypadkowy może starać się na jego podstawie określić, czy zdarzenie zostało wywołane przyczyną zewnętrzną czy nie, co jest niezbędne do dokonania kwalifikacji prawnej wypadku.

PODSTAWA PRAWNA

 • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
 • Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322),
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?