| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jak zapoznać poszkodowanego z protokołem?

Jak zapoznać poszkodowanego z protokołem?

Po zgłoszeniu przez pracownika wypadku przy pracy pracodawca powołał zespół powypadkowy. W trakcie postępowania powypadkowego zakończył się okres, na który została zawarta z pracownikiem umowa o pracę na czas określony. Pracodawca nie podpisał z pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Po zakończeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy sporządził protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Ze względu na to, że poszkodowany nie odpowiadał na telefony, sms-y ani e-maile, pracodawca przesłał protokół powypadkowy poszkodowanemu pocztą (aby mógł on zapoznać się z treścią dokumentacji) wraz z pouczeniem o prawie do wniesienia uwag i zastrzeżeń. Poszkodowany nie odebrał przesyłki poleconej, która po upływie 14 dni została zwrócona pracodawcy. Czy pracodawca może w takiej sytuacji zatwierdzić protokół powypadkowy?

Pracodawca powinien dołączyć do dokumentacji dowody nadania oraz zwrotu korespondencji i zatwierdzić protokół powypadkowy w dniu zwrotu go przez pocztę do zakładu pracy.

UZASADNIENIE

Tryb sporządzania protokołu powypadkowego, w tym terminy i kolejność składania podpisów na protokole, reguluje rozporządzenie z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Po sporządzeniu protokołu, jest on podpisywany przez członków zespołu powypadkowego i przekazywany poszkodowanemu w celu zapoznania się z treścią i wniesienia ewentualnych uwag i zastrzeżeń.

WAŻNE!

Poszkodowany powinien zapoznać się z treścią protokołu przed jego zatwierdzeniem przez pracodawcę, czyli w ciągu 5 dni kalendarzowych od daty sporządzenia dokumentu.

Warto pamiętać, że zapoznanie się z treścią protokołu powypadkowego oraz wniesienie do niego uwag i zastrzeżeń jest prawem poszkodowanego, natomiast zatwierdzenie protokołu jest obowiązkiem pracodawcy. W związku z tym pracodawca powinien wykorzystać wszystkie przewidziane prawem możliwości dostarczenia dokumentacji poszkodowanemu. W sytuacji kiedy pracodawca nie ma żadnego kontaktu z poszkodowanym pracownikiem, wówczas powinien przesłać dokumenty pocztą, listem poleconym wraz ze stosownym pouczeniem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK