Kategorie

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Bogusław Nowakowski
Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Ponieważ przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą nie przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica w okresie ciąży wykorzystała 210 dni zasiłku chorobowego, a w związku z obecną niezdolnością do pracy przysługuje jej tylko 182 dni okresu zasiłkowego, który już wykorzystała będąc w ciąży. Pracownica musi wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownica, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i ze względu na stan zdrowia nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiłku po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Prawo to przysługuje jej pod warunkiem, że o zasiłek macierzyński wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka. Ojcu dziecka przysługuje w takim przypadku prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i ojca dziecka nie może przekroczyć wymiaru określonego w Kodeksie pracy (art. 180 § 1 k.p.).

Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, za okres pobytu w szpitalu ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni.

Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez 270 dni.


Do okresu zasiłkowego należy wliczać:

 • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa,
 • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

W przypadku gdy niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą albo przypadająca na okres ciąży wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy niezwiązanej z tymi okolicznościami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do pracy należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego. Zasiłek może być wypłacany przez łączny okres do 270 dni (Informator ZUS „Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”; www.zus.pl).

WAŻNE!

Jeśli pracownica zajdzie w ciążę w trakcie zwykłego zwolnienia lekarskiego, nabywa prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego.

Reklama

Państwa pracownica po wykorzystaniu 210 dni zasiłku chorobowego przypadającego w okresie ciąży, po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby co przed porodem. Zatem okres niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Z uwagi na to, że niezdolność do pracy z powodu choroby po przerwie nie przypada w okresie ciąży, pracownica nie ma prawa do dalszego zasiłku chorobowego, gdyż wykorzystała już podstawowy okres zasiłkowy wynoszący 182 dni.

Ponieważ pracownica po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolna do pracy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Uzyska prawo do tego świadczenia, jeśli jej stan zdrowia wskazuje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik oddziału ZUS. Prawo do tego świadczenia przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłuższy niż na 12 miesięcy.

W omawianym przypadku pracownica musi wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza prowadzącego leczenie (na druku ZUS N-9) oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (na druku ZUS Z-10). Tak skompletowaną dokumentację pracownica powinna złożyć w oddziale ZUS właściwym dla jej miejsca zamieszkania. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, od którego nie został wniesiony sprzeciw lub do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, będzie stanowiło podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.


WAŻNE!

Podstawą wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja ZUS, a nie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Nawet jeśli pracownica uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na dłuższy okres, świadczenie to będzie jej przysługiwało tylko do dnia wypisania ze szpitala. Od następnego dnia przysługiwać jej będzie niewykorzystana część urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Aby podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy za okres po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej pobytem w szpitalu, pracownica będzie musiała przedłożyć zaświadczenie o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony ojcu dziecka.

Podstawa prawna

 • art. 8, art. 9, art. 18, art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • art. 180 § 1, § 61–63 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?