Kategorie

Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Kaja Kryniewicz
Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym w okresie od 21 listopada 2009 r. do 9 kwietnia 2010 r. Na okres od 18 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. zawarliśmy z nią umowę zlecenia. Pracownica zachorowała 24 marca 2010 r. i lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie do 31 marca 2010 r. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?

Pracownicy z tytułu choroby powstałej w trakcie umowy zlecenia wykonywanej w okresie urlopu macierzyńskiego nie przysługuje wynagrodzenie/zasiłek chorobowy. Umowa zlecenia zawarta w trakcie urlopu macierzyńskiego jest tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pracownica w tym okresie nie mogła zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Reklama

Od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej ze swoim pracownikiem pracodawca ma obowiązek naliczać składki na wszystkie ubezpieczenia, tak jak za pracownika (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). W okresie pracy na podstawie umowy zlecenia w trakcie zatrudnienia pracowniczego z wynagrodzenia za zlecenie pracodawca nalicza również składki na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie z umowy zlecenia jest doliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłków i traktowane jak składnik wynagrodzenia przysługujący do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli świadczenie przysługuje pracownikowi również po rozwiązaniu umowy zlecenia, to pracodawca wyłącza to wynagrodzenie z podstawy wymiaru.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym od umowy o pracę tytułem do ubezpieczeń (art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 19 ustawy systemowej). W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego płatnik zasiłku nalicza za pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego, a ich koszt finansuje budżet państwa.

Pracownik w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego może wykonywać pracę, np. na podstawie umowy zlecenia, nawet na rzecz swojego pracodawcy i w tym czasie nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego (art. 17 ustawy zasiłkowej). W tym przypadku tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie umowa zlecenia.

Z umowy zlecenia wykonywanej w okresie urlopu macierzyńskiego pracownik może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym powoduje, że pracownik nie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma obowiązkowego tytułu do tego ubezpieczenia, nie może również przystąpić do niego dobrowolnie.

WAŻNE!

Zleceniobiorca, który pobiera zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego, nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego i nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Pracownik, który wykonuje w trakcie urlopu macierzyńskiego umowę zlecenia, nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tej umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa zlecenia została zawarta z pracodawcą czy z innym podmiotem. Zleceniobiorca nie ma tytułu do ubezpieczenia chorobowego, dlatego nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego (art. 3 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownica zachoruje po 9 kwietnia 2010 r., czyli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, to przysługuje jej prawo wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 19, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 3 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 17, art. 36 ust. 1 i art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?