REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Renata Tonder

REKLAMA

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma kobieta w ciąży, jeżeli może udowodnić wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Niektóre przepisy dotyczące zasiłku chorobowego dla ubezpieczonej będącej w ciąży są korzystniejsze niż dla pozostałych ubezpieczonych. Poniżej przedstawimy sytuacje, w których ciężarna jest uprzywilejowana, oraz te, w których stosuje się ogólne zasady.

Autopromocja

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu po upływie:

 • 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega temu ubezpieczeniu obowiązkowo,
 • 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega temu ubezpieczeniu dobrowolnie.

Okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (30, 90 dni) nazywany jest okresem wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.

Istnieją określone przypadki, które są wyjątkami od powyższej zasady, pozwalające na wypłatę zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, które dotyczą także ubezpieczonej będącej w ciąży.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania ciężarnej, jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jest absolwentką szkoły lub szkoły wyższej, jeżeli zostanie objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpi do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu studiów wyższych,
 • jej niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
 • jest posłem lub senatorem, który przystąpi do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania będzie miała także ciężarna podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jeżeli udowodni wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do okresu tego zalicza się także okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, niezależnie od tego, jak długo trwały przerwy między okresami ubezpieczenia).


Do okresu wyczekiwania ciężarnej na prawo do zasiłku chorobowego zalicza się także poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym.

Przykład

Pracodawca zawarł od 1 stycznia 2010 r. umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży, a 18 stycznia 2010 r. stała się ona niezdolna do pracy z powodu choroby. Przed podjęciem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 listopada do 18 grudnia 2009 r. pracownica wykonywała pracę na umowę-zlecenie i z tego tytułu podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia chorobowego, z przerwą nieprzekraczającą 30 dni, wynosi ponad 30 dni, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, tj. od 18 stycznia 2010 r.

Jeżeli nie wystąpią wyżej wymienione wyjątkowe okoliczności, to ubezpieczona będąca w ciąży nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po okresie wyczekiwania (30, 90 dni). Sam fakt, że ubezpieczona jest w ciąży, nie jest okolicznością uprawniającą do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy w czasie trwania i po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek ten przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i trwa nadal po ustaniu tego ubezpieczenia.

Należy dodać, że z pracownicą będącą w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy. W takim przypadku, gdy ubezpieczona będąca w ciąży pobiera zasiłek chorobowy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i jest nadal niezdolna do pracy po ustaniu tego ubezpieczenia, zasiłek za okres po ustaniu ubezpieczenia do dnia porodu wypłaca jej oddział ZUS, który będzie także płatnikiem zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli pracodawca nie ogłosił upadłości lub likwidacji firmy, to stosunek pracy pracownicy w ciąży jest chroniony i pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę bez względu na to, czy pracownica jest zdrowa i świadczy pracę, czy jest niezdolna do pracy z powodu choroby.

Ochrona taka przysługuje jej także przez cały okres, w którym ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego).

Zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński za okres po ustaniu ubezpieczenia otrzyma także kobieta, z którą pracodawca w okresie ciąży rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu.


Jeżeli pracownica będąca w ciąży sama rozwiąże stosunek pracy, także będzie miała prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, gdy jej niezdolność do pracy:

 • powstanie w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i będzie trwała nieprzerwanie nadal po ustaniu tego ubezpieczenia,
 • powstanie po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy trwa bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

– nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

– nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek chorobowy będzie jej przysługiwał w takim przypadku aż do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego (270 dni). Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie będzie przysługiwał jej zasiłek macierzyński, który co do zasady przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego albo w czasie urlopu wychowawczego.

Okres zasiłkowy

Okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale dla ubezpieczonej będącej w ciąży jest on dłuższy – trwa 270 dni. Nie ma przy tym znaczenia, czy ciężarna jest niezdolna do pracy z powodu powikłań ciążowych czy innych chorób, które nie mają związku z ciążą.

W tym miejscu należy przypomnieć, że do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi przerwy.

Podstawa prawna:

 • art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 7–9, art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1, 3 i 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA