Kategorie

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Bożena Goliszewska
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Jeśli składki na swoje ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności za maj i czerwiec br. opłaci Pan do 30 września br., zasiłek chorobowy za lipiec otrzyma Pan w październiku br. Natomiast pracownicy i zleceniobiorcy otrzymają świadczenia chorobowe w ustawowym terminie, bez względu na datę opłacenia przez Pana zaległości z tytułu składek należnych za te osoby.

UZASADNIENIE

 Prawo do zasiłku chorobowego mają osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo (np. pracownicy), jak i dobrowolnie (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, zleceniobiorcy). Inny jest jedynie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Dla ubezpieczonych obowiązkowo wynosi on nieprzerwanie 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie – 90 dni.

Osoba prowadząca działalność i objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Objęcie takiej osoby ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia:

 • wskazanego we wniosku (gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych) lub
 • nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony – w pozostałych przypadkach.
Reklama

Samozatrudniony ma prawo do zasiłku chorobowego, pod warunkiem że w terminie i w pełnej wysokości opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przeciwnym razie ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono tej składki. W konsekwencji osoba prowadząca działalność traci prawo do zasiłku chorobowego.

W ustawie z 24 czerwca 2010 r. przewidziano dla płatników dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca br. szczególne rozwiązanie dotyczące przesunięcia terminu zapłaty składek na ZUS do końca września br. bez żadnych konsekwencji. Termin ten dotyczy składek należnych za kwiecień, maj i czerwiec br. (art. 36 ust. 1 ustawy powodziowej). W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie do właściwego oddziału ZUS.

UWAGA! Rząd nie podjął prac nad przesunięciem terminu opłacania składek za inne miesiące, w których w Polsce miała miejsce powódź. Projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców (druk nr 3254), który uprawnia do pomocy przedsiębiorcę poszkodowanego również w innych miesiącach niż maj i czerwiec br., reguluje wyłącznie zasady udzielania preferencyjnych pożyczek i zwolnień podatkowych.

WAŻNE!

Płatnicy poszkodowani w tegorocznej powodzi mogą opłacić składki za kwiecień, maj i czerwiec br. w terminie do 30 września br. bez odsetek za zwłokę, pod warunkiem poinformowania o tym ZUS.


Reklama

W omawianym przypadku, jeśli zachorował Pan w lipcu br., a składki opłaci do końca września, ZUS wypłaci Panu zasiłek chorobowy za ten okres w październiku. Nieopłacenie składek w podanym terminie, czyli do 30 września, spowoduje wyłączenie Pana z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostaną opłacone składki. W konsekwencji utraci Pan prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia. Ponadto, począwszy od 1 października będą naliczane odsetki za zwłokę.

Jedynie w przypadku płatników, którzy chorują od pierwszego dnia miesiąca, a opłacą składki później niż 30 września br., ubezpieczenie chorobowe ustanie od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony (art. 14 ust. 2a ustawy systemowej).

Inaczej jest w przypadku pracowników ubiegających się o wypłatę zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy płatnik nie opłacił za nich w terminie należnych składek, np. z powodu trudnej sytuacji powstałej w wyniku powodzi. Nieopłacenie składek w terminie za tych ubezpieczonych nie ma wpływu na późniejszą wypłatę przez ZUS świadczeń w razie choroby i macierzyństwa dla tych osób (Informacja ZUS dostępna na stronie www.zus.pl).

W związku z tym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia tej niezdolności (pod warunkiem posiadania okresu wyczekiwania) i otrzyma świadczenia chorobowe w normalnym terminie, bez względu na zaległości płatnika w opłacaniu składek.

Również zleceniobiorcy nie utracą prawa do świadczeń chorobowych, podobnie jak pracownicy, niezależnie od terminu opłacenia składek za te osoby. Mimo że zarówno dla zleceniobiorców, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, nie są oni traktowani jednakowo w zakresie wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

WAŻNE!

Pracownicy i zleceniobiorcy mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych w normalnym terminie, bez względu na opóźnienia płatnika w opłacaniu składek.

Ustalenie przez ZUS nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatnika z obowiązku składania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych). Należy je składać na bieżąco, w terminach wskazanych w ustawie.

Z obowiązkiem przekazywania dokumentów do ZUS wiąże się również obowiązek wydawania ubezpieczonym informacji na drukach ZUS RMUA. W odniesieniu do powyższego, za kwiecień, maj i czerwiec br. płatnik jest również zobowiązany do ich wydania zachowując ustawowe terminy.

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1–2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • art. 11 ust. 2, art. 14 ust. 1–1a, ust. 2 pkt 2, ust. 2a, art. 36 i 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 36 ust. 1–2 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?