Kategorie

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Bożena Goliszewska
Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od daty zawieszenia wypłaty premii miesięcznych należy ustalić z wyłączeniem tego składnika. Należy również przeliczyć ponownie wysokość świadczeń, które zaczęli Państwo wypłacać przed 1 lipca br., należnych za okres po 30 czerwca br.

UZASADNIENIE

Reklama

Jeśli pracownicy otrzymują poza wynagrodzeniem zasadniczym miesięczne premie, wliczanie tych premii do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy zależy od charakteru tego składnika wynagrodzenia. Jeśli zapisy wewnątrzzakładowe jasno wskazują, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresie pobierania zasiłku, nie należy jej uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Premię można uwzględnić ustalając wysokość zasiłku tylko wtedy, gdy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy lub przysługuje w obniżonej wysokości (art. 41 ustawy zasiłkowej, zob. wyrok TK z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06).

Premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków również wtedy, gdy pracodawca nie uregulował okresów, za jakie ona przysługuje, ani sposobów jej pomniejszania za okresy pobierania zasiłków. W takiej sytuacji premię należy przyjmować w wysokości faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania w razie otrzymania jej w niższej wysokości w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy).

Przyznanie nieobowiązkowych dodatkowych składników wynagrodzenia, m.in. premii, jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W razie wystąpienia czynników losowych, które negatywnie wpłynęły na kondycję finansową pracodawcy, może on zawiesić stosowanie wewnątrzzakładowych regulacji dotyczących m.in. wypłaty np. premii na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub w przypadku ich braku z przedstawicielami pracowników. Zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat (np. premia kwartalna, roczna, regulaminowa).


Zawieszając składnik wynagrodzenia gwarantowany pracownikom w regulaminie wynagradzania, pracodawca przekazuje porozumienie zawarte z przedstawicielami pracowników w tej sprawie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Reklama

W omawianym przypadku, gdy podjęli Państwo decyzję o zawieszeniu wypłaty premii miesięcznych od 1 lipca, podstawę wymiaru zasiłków należnych po 30 czerwca br. należy ustalać z wyłączeniem tego składnika. Premia miesięczna jest bowiem składnikiem przysługującym do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Konieczność wyłączenia premii z obliczeń wynika z tego, że składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie również do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (art. 41 ust. 2–3 ustawy zasiłkowej).

Potwierdza to ZUS w komentarzu do wybranych zagadnień z ustawy zasiłkowej, gdzie w pkt 167 wskazuje: „W razie podjęcia przez zakład pracy decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od tej daty ustala się z wyłączeniem tego składnika”. Mimo że mowa jest o zaprzestaniu wypłaty składnika, to zasada ta ma również zastosowanie w przypadku zawieszenia wypłaty składnika wynagrodzenia – ponieważ jest to zaprzestanie jego wypłaty na pewien okres.

Oznacza to, że w związku z zawieszeniem wypłaty premii nie można jej uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń należnych za czas niezdolności do pracy po 30 czerwca br. Wyłączenie premii z podstawy wymiaru świadczeń od 1 lipca br. dotyczy zarówno sytuacji, gdy prawo do świadczenia powstało po 30 czerwca br., jak i przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenia lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy w okresie od 9 kwietnia do 10 lipca br. Pracownik jest wynagradzany stałym wynagrodzeniem zasadniczym oraz premią miesięczną. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego zostało uwzględnione przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. oraz premie miesięczne wypłacone za ten okres. Pracodawca zawiesił, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, od lipca br. na okres 2 lat wypłatę premii miesięcznej w związku ze złą kondycją finansową firmy. W związku z tym premia miesięczna powinna zostać wyłączona z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za okres od 1 do 10 lipca.


Zasada wyłączenia miesięcznej premii z podstawy wymiaru zasiłku nie miałaby zastosowania, gdyby premia ta została włączona do innego składnika wynagrodzenia pracownika (choćby tylko w części).

PRZYKŁAD

Pracownik stał się niezdolny do pracy od 11 czerwca 2010 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 sierpnia. Wynagrodzenie pracownika składa się ze stałej stawki miesięcznej, premii regulaminowej wypłacanej miesięcznie oraz dodatku funkcyjnego. Ustalając podstawę wymiaru świadczenia za czas choroby należy uwzględnić przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. oraz premie regulaminowe i dodatek funkcyjny wypłacone za ten okres. Od 1 lipca pracodawca zmienił zasady wynagradzania pracowników i włączył dodatek funkcyjny do wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego od 1 lipca.

Podstawa prawna

 • art. 41 ust. 1 i ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • art. 91 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?