REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Bożena Goliszewska

REKLAMA

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od daty zawieszenia wypłaty premii miesięcznych należy ustalić z wyłączeniem tego składnika. Należy również przeliczyć ponownie wysokość świadczeń, które zaczęli Państwo wypłacać przed 1 lipca br., należnych za okres po 30 czerwca br.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeśli pracownicy otrzymują poza wynagrodzeniem zasadniczym miesięczne premie, wliczanie tych premii do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy zależy od charakteru tego składnika wynagrodzenia. Jeśli zapisy wewnątrzzakładowe jasno wskazują, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresie pobierania zasiłku, nie należy jej uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Premię można uwzględnić ustalając wysokość zasiłku tylko wtedy, gdy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy lub przysługuje w obniżonej wysokości (art. 41 ustawy zasiłkowej, zob. wyrok TK z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06).

Premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków również wtedy, gdy pracodawca nie uregulował okresów, za jakie ona przysługuje, ani sposobów jej pomniejszania za okresy pobierania zasiłków. W takiej sytuacji premię należy przyjmować w wysokości faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania w razie otrzymania jej w niższej wysokości w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy).

Przyznanie nieobowiązkowych dodatkowych składników wynagrodzenia, m.in. premii, jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W razie wystąpienia czynników losowych, które negatywnie wpłynęły na kondycję finansową pracodawcy, może on zawiesić stosowanie wewnątrzzakładowych regulacji dotyczących m.in. wypłaty np. premii na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub w przypadku ich braku z przedstawicielami pracowników. Zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat (np. premia kwartalna, roczna, regulaminowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszając składnik wynagrodzenia gwarantowany pracownikom w regulaminie wynagradzania, pracodawca przekazuje porozumienie zawarte z przedstawicielami pracowników w tej sprawie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

W omawianym przypadku, gdy podjęli Państwo decyzję o zawieszeniu wypłaty premii miesięcznych od 1 lipca, podstawę wymiaru zasiłków należnych po 30 czerwca br. należy ustalać z wyłączeniem tego składnika. Premia miesięczna jest bowiem składnikiem przysługującym do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Konieczność wyłączenia premii z obliczeń wynika z tego, że składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie również do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (art. 41 ust. 2–3 ustawy zasiłkowej).

Potwierdza to ZUS w komentarzu do wybranych zagadnień z ustawy zasiłkowej, gdzie w pkt 167 wskazuje: „W razie podjęcia przez zakład pracy decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od tej daty ustala się z wyłączeniem tego składnika”. Mimo że mowa jest o zaprzestaniu wypłaty składnika, to zasada ta ma również zastosowanie w przypadku zawieszenia wypłaty składnika wynagrodzenia – ponieważ jest to zaprzestanie jego wypłaty na pewien okres.

Oznacza to, że w związku z zawieszeniem wypłaty premii nie można jej uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń należnych za czas niezdolności do pracy po 30 czerwca br. Wyłączenie premii z podstawy wymiaru świadczeń od 1 lipca br. dotyczy zarówno sytuacji, gdy prawo do świadczenia powstało po 30 czerwca br., jak i przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenia lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy w okresie od 9 kwietnia do 10 lipca br. Pracownik jest wynagradzany stałym wynagrodzeniem zasadniczym oraz premią miesięczną. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego zostało uwzględnione przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. oraz premie miesięczne wypłacone za ten okres. Pracodawca zawiesił, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, od lipca br. na okres 2 lat wypłatę premii miesięcznej w związku ze złą kondycją finansową firmy. W związku z tym premia miesięczna powinna zostać wyłączona z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za okres od 1 do 10 lipca.


Zasada wyłączenia miesięcznej premii z podstawy wymiaru zasiłku nie miałaby zastosowania, gdyby premia ta została włączona do innego składnika wynagrodzenia pracownika (choćby tylko w części).

PRZYKŁAD

Pracownik stał się niezdolny do pracy od 11 czerwca 2010 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 sierpnia. Wynagrodzenie pracownika składa się ze stałej stawki miesięcznej, premii regulaminowej wypłacanej miesięcznie oraz dodatku funkcyjnego. Ustalając podstawę wymiaru świadczenia za czas choroby należy uwzględnić przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. oraz premie regulaminowe i dodatek funkcyjny wypłacone za ten okres. Od 1 lipca pracodawca zmienił zasady wynagradzania pracowników i włączył dodatek funkcyjny do wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego od 1 lipca.

Podstawa prawna

 • art. 41 ust. 1 i ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • art. 91 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA