Wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Należy je jednak uzupełnić wyłącznie za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie można go uzupełniać za dzień nieobecności nieusprawiedliwionej.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie ubezpieczenia chorobowego u tego płatnika, u którego wystąpiła niezdolność do pracy.
Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia na skutek nieprzepracowania jego części z przyczyn usprawiedliwionych, to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku należy:
- wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
- przyjąć – po uzupełnieniu – wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował co najmniej połowę czasu pracy obowiązującego go w danym miesiącu.
Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, należy traktować dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
W sytuacji gdy pracownik nie uzyskał pełnego wynagrodzenia za dany miesiąc z przyczyn nieusprawiedliwionych, do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie osiągnięte w tym miesiącu, bez uzupełniania jego wysokości za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
WAŻNE!
Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności, jego wynagrodzenie należy przyjąć bez uzupełnienia również za miesiąc, w którym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.