reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Pracownik miał w sierpniu br. wypadek przy pracy i jest na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu poprzedniego roku, z którego wynagrodzenie musimy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik ten przepracował 11 dni, przez 12 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego (8 dni roboczych), a przez jeden dzień był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia. Zgodnie z harmonogramem powinien przepracować 20 dni. Czy wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku za sierpień br.?

Wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Należy je jednak uzupełnić wyłącznie za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie można go uzupełniać za dzień nieobecności nieusprawiedliwionej.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie ubezpieczenia chorobowego u tego płatnika, u którego wystąpiła niezdolność do pracy.

Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia na skutek nieprzepracowania jego części z przyczyn usprawiedliwionych, to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku należy:

  • wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
  • przyjąć – po uzupełnieniu – wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował co najmniej połowę czasu pracy obowiązującego go w danym miesiącu.

Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, należy traktować dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W sytuacji gdy pracownik nie uzyskał pełnego wynagrodzenia za dany miesiąc z przyczyn nieusprawiedliwionych, do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie osiągnięte w tym miesiącu, bez uzupełniania jego wysokości za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności, jego wynagrodzenie należy przyjąć bez uzupełnienia również za miesiąc, w którym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama