Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Anna Szocińska
Pracownik miał w sierpniu br. wypadek przy pracy i jest na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu poprzedniego roku, z którego wynagrodzenie musimy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik ten przepracował 11 dni, przez 12 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego (8 dni roboczych), a przez jeden dzień był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia. Zgodnie z harmonogramem powinien przepracować 20 dni. Czy wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku za sierpień br.?

Wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Należy je jednak uzupełnić wyłącznie za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie można go uzupełniać za dzień nieobecności nieusprawiedliwionej.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie ubezpieczenia chorobowego u tego płatnika, u którego wystąpiła niezdolność do pracy.

Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia na skutek nieprzepracowania jego części z przyczyn usprawiedliwionych, to przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku należy:

 • wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
 • przyjąć – po uzupełnieniu – wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował co najmniej połowę czasu pracy obowiązującego go w danym miesiącu.

Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, należy traktować dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W sytuacji gdy pracownik nie uzyskał pełnego wynagrodzenia za dany miesiąc z przyczyn nieusprawiedliwionych, do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie osiągnięte w tym miesiącu, bez uzupełniania jego wysokości za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności, jego wynagrodzenie należy przyjąć bez uzupełnienia również za miesiąc, w którym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.


Gdy w tym samym miesiącu pracownik był nieobecny w pracy zarówno z przyczyn usprawiedliwionych, jak i nieusprawiedliwionych, wynagrodzenie osiągnięte przez niego za przepracowane dni robocze w tym miesiącu należy uzupełnić wyłącznie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie należy w liczbie dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu, uwzględniać dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Aby uzupełnić wynagrodzenie za taki miesiąc, należy:

 • podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni przez liczbę dni tej pracy,
 • wynik pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w danym miesiącu (liczbę dni pomniejszoną o dni nieobecności nieusprawiedliwionej).

Oznacza to, że wynagrodzenie za sierpień 2009 r. powinni Państwo uzupełnić zgodnie z poniższym przykładem.

PRZYKŁAD

W sierpniu 2009 r., za który wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną od 19 do 29 sierpnia (tj. 8 dni roboczych). 31 sierpnia ub.r. pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. W tym miesiącu pracownik przepracował 11 dni (z 20 dni obowiązujących go zgodnie z harmonogramem) i otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1900 zł, od którego zostały potrącone składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 260,49 zł. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Zachorował w lipcu 2010 r. Wynagrodzenie za sierpień 2009 r., które należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić następująco:

1900 zł (wynagrodzenie za czas przepracowany) – 260,49 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) = 1639,51 zł,

1639,51 zł : 11 dni (dni robocze przepracowane) x 19 dni (dni robocze do przepracowania z wyłączeniem dni nieobecności nieusprawiedliwionej) = 2831,88 zł.

Podstawa prawna

 • art. 36–38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?