| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Nasza pracownica, która była w ciąży, przebywała na zasiłku chorobowym od 3 listopada 2009 r. do 8 lipca br. i otrzymywała zasiłek z ZUS. Złożyliśmy dokumentację do ZUS, aby ustalił prawo do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. Umowę o pracę mieliśmy zawartą z pracownicą do dnia porodu, który nastąpił 16 lipca br., dlatego do składanej dokumentacji dołączyliśmy akt urodzenia i świadectwo pracy. ZUS odesłał nam wniosek w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy o pracę, gdyż na 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy 65 osób. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, skoro na przełomie lat 2009/2010 to ZUS wypłacał świadczenia pracownicy? Czy ZUS powinien przejąć całą wypłatę zasiłku, jeżeli rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu?

Zmiana rodzaju pobieranego świadczenia, tj. złożenie wniosku o zasiłek macierzyński powoduje, że to Państwo stali się płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres w czasie trwania umowy o pracę. ZUS mógłby przejąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego za cały okres wtedy, gdyby musieli Państwo wypłacić zasiłek tylko za jeden dzień.

UZASADNIENIE

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie:

  • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego,
  • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – dla pracownika, który ukończył 50 lat (w ubiegłym roku lub wcześniej).

Wynagrodzenie to ma obowiązek finansować każdy pracodawca, bez względu na liczbę pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli pracownik przekroczy limit 33 lub 14 dni niezdolności do pracy, odpowiednio od 34. lub 15. dnia orzeczonej niezdolności do pracy nabywa prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego ze środków ZUS.

Zasiłek chorobowy, finansowany z ZUS, wypłaca ZUS albo pracodawca. O tym, kto w danym roku ma obowiązek wypłacać zasiłki pracownikom danego pracodawcy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez tego pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada ubiegłego roku. W 2010 r. zasiłki wypłaca:

  • płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który 30 listopada 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (ma obowiązek wypłacać świadczenia swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia),
  • ZUS – ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszali 30 listopada 2009 r. do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, oraz wszystkim ubezpieczonym uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Państwa pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby od 3 listopada 2009 r. Po okresie 33 dni choroby, za które otrzymała wynagrodzenie chorobowe, wypłatę zasiłku chorobowego podjął ZUS (tj. od 6 grudnia 2009 r.). Pracownica chorowała nieprzerwanie na przełomie lat 2009 i 2010. Ponieważ 31 grudnia 2009 r. miała prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia br. nadal przysługiwał jej zasiłek chorobowy. Wypłatę zasiłku chorobowego za nieprzerwany okres kontynuował ZUS, mimo że ze względu na 65 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w 2010 r. stali się Państwo płatnikiem zasiłków.

WAŻNE!

Jeśli ZUS zaczął wypłacać zasiłek na przełomie roku, kontynuuje wypłatę świadczenia za cały nieprzerwany okres do czasu zmiany rodzaju zasiłku.

W 2009 r. nie byli Państwo uprawnieni do wypłaty zasiłków, dlatego ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku chorobowego pracownicy w ubiegłym roku i kontynuował wypłatę po 31 grudnia 2009 r., mimo że w 2010 r. stali się Państwo płatnikiem zasiłków.

Wystąpienie pracownicy z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. spowodowało zmianę rodzaju pobieranego zasiłku. Liczba zatrudnionych pracowników na 30 listopada 2009 r. nałożyła na Państwa obowiązek ustalenia wysokości, prowadzenia dokumentacji i wypłacenia zasiłku macierzyńskiego w bieżącym roku. Zasiłek powinni Państwo wypłacić za okres od 9 do 16 lipca br., tj. do dnia porodu, który równocześnie jest dniem rozwiązania stosunku pracy. Począwszy od 17 lipca br. (po dniu rozwiązania umowy o pracę) wypłatę zasiłku podejmie ZUS po przekazaniu przez Państwa właściwej dokumentacji.

Jedynie w przypadku, gdy umowa o pracę zostaje przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku za cały okres dokonuje ZUS. Ponieważ pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w okresie zatrudnienia za więcej niż 1 dzień, ZUS nie przejmie wypłaty zasiłku należnego w okresie zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 29 ust. 1, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 92, art. 177 § 3 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »