Kategorie

Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Bogusław Nowakowski
Nasza pracownica, która była w ciąży, przebywała na zasiłku chorobowym od 3 listopada 2009 r. do 8 lipca br. i otrzymywała zasiłek z ZUS. Złożyliśmy dokumentację do ZUS, aby ustalił prawo do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. Umowę o pracę mieliśmy zawartą z pracownicą do dnia porodu, który nastąpił 16 lipca br., dlatego do składanej dokumentacji dołączyliśmy akt urodzenia i świadectwo pracy. ZUS odesłał nam wniosek w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy o pracę, gdyż na 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy 65 osób. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, skoro na przełomie lat 2009/2010 to ZUS wypłacał świadczenia pracownicy? Czy ZUS powinien przejąć całą wypłatę zasiłku, jeżeli rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu?

Zmiana rodzaju pobieranego świadczenia, tj. złożenie wniosku o zasiłek macierzyński powoduje, że to Państwo stali się płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres w czasie trwania umowy o pracę. ZUS mógłby przejąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego za cały okres wtedy, gdyby musieli Państwo wypłacić zasiłek tylko za jeden dzień.

UZASADNIENIE

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie:

 • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego,
 • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – dla pracownika, który ukończył 50 lat (w ubiegłym roku lub wcześniej).

Wynagrodzenie to ma obowiązek finansować każdy pracodawca, bez względu na liczbę pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli pracownik przekroczy limit 33 lub 14 dni niezdolności do pracy, odpowiednio od 34. lub 15. dnia orzeczonej niezdolności do pracy nabywa prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego ze środków ZUS.

Zasiłek chorobowy, finansowany z ZUS, wypłaca ZUS albo pracodawca. O tym, kto w danym roku ma obowiązek wypłacać zasiłki pracownikom danego pracodawcy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez tego pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada ubiegłego roku. W 2010 r. zasiłki wypłaca:

 • płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który 30 listopada 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (ma obowiązek wypłacać świadczenia swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia),
 • ZUS – ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszali 30 listopada 2009 r. do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, oraz wszystkim ubezpieczonym uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Państwa pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby od 3 listopada 2009 r. Po okresie 33 dni choroby, za które otrzymała wynagrodzenie chorobowe, wypłatę zasiłku chorobowego podjął ZUS (tj. od 6 grudnia 2009 r.). Pracownica chorowała nieprzerwanie na przełomie lat 2009 i 2010. Ponieważ 31 grudnia 2009 r. miała prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia br. nadal przysługiwał jej zasiłek chorobowy. Wypłatę zasiłku chorobowego za nieprzerwany okres kontynuował ZUS, mimo że ze względu na 65 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w 2010 r. stali się Państwo płatnikiem zasiłków.

WAŻNE!

Jeśli ZUS zaczął wypłacać zasiłek na przełomie roku, kontynuuje wypłatę świadczenia za cały nieprzerwany okres do czasu zmiany rodzaju zasiłku.

W 2009 r. nie byli Państwo uprawnieni do wypłaty zasiłków, dlatego ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku chorobowego pracownicy w ubiegłym roku i kontynuował wypłatę po 31 grudnia 2009 r., mimo że w 2010 r. stali się Państwo płatnikiem zasiłków.

Wystąpienie pracownicy z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. spowodowało zmianę rodzaju pobieranego zasiłku. Liczba zatrudnionych pracowników na 30 listopada 2009 r. nałożyła na Państwa obowiązek ustalenia wysokości, prowadzenia dokumentacji i wypłacenia zasiłku macierzyńskiego w bieżącym roku. Zasiłek powinni Państwo wypłacić za okres od 9 do 16 lipca br., tj. do dnia porodu, który równocześnie jest dniem rozwiązania stosunku pracy. Począwszy od 17 lipca br. (po dniu rozwiązania umowy o pracę) wypłatę zasiłku podejmie ZUS po przekazaniu przez Państwa właściwej dokumentacji.

Jedynie w przypadku, gdy umowa o pracę zostaje przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku za cały okres dokonuje ZUS. Ponieważ pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w okresie zatrudnienia za więcej niż 1 dzień, ZUS nie przejmie wypłaty zasiłku należnego w okresie zatrudnienia.

Podstawa prawna

 • art. 2, art. 29 ust. 1, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • art. 92, art. 177 § 3 Kodeksu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.