REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Dokształcanie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

REKLAMA

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego – orzecznictwo

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego równa się wysokości wynagrodzenia przysługującego za urlop wypoczynkowy. Za urlop nauczyciel otrzymuje uposażenie w kwocie, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Czy zasady obliczania ekwiwalentu są zgodne z konstytucją?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego - przykłady

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego reguluje Kodeks pracy. Urlopu udziela się w dni pracy danego pracownika w wymiarze godzinowym. Jak udzielać urlopu? Poznaj przykłady.

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Urlop na wypowiedzeniu

Urlop w okresie wypowiedzenia powinien być wykorzystany w całości. Jeśli pracodawca udzieli pracownikowi nawet bez uzgodnienia w tym czasie urlopu, pracownik ma obowiązek go wykorzystać.

REKLAMA

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Pierwszy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi wykonującemu pracę na podstawie umowy o pracę jeszcze w roku kalendarzowym podjęcia pracy. Jak nabywa się prawo do pierwszego urlopu? W jakim wymiarze przysługuje pracownikowi pierwszy urlop wypoczynkowy?

Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia danego pracownika. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20 bądź 26 dni w zależności od stażu pracy.

Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny przysługuje wówczas, gdy dany pracownik nie przepracuje w roku kalendarzowym wszystkich miesięcy. W takim przypadku pracownik otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych miesięcy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Kodeks pracy przyznaje każdemu pracownikowi prawo do urlopu wypoczynkowego. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w przypadku podjęcia pierwszej pracy?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy, coroczny, nieprzerwany i płatny, powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego

Urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich uczelni publicznej lub niepublicznej regulują przepisy szczególne. Wszystkim nauczycielom, niezależnie od poziomu wykształcenia czy okresu zatrudnienia, przysługuje prawo do wyższego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 36 dni roboczych i powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć.

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania i wypłacania

Pracodawca może wyjątkowo wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w całości lub w części do dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy o pracę. W celu określenia wysokości ekwiwalentu stosuje się zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne należą do szczególnie chronionej grupy pracowników. Przepisy przewidują dla nich urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze. Dotyczy to zatrudnionych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy a urlop

Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia ustalone między stronami stosunku pracy w drodze porozumienia nie może zostać zmienione bez zgody zatrudnionego. Pracodawca nie nałoży na niego obowiązku wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego.

Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze

Nie jest sztuką wyszkolić pracownika. Sztuką jest pozwolić mu się rozwijać i wspólnie cieszyć się długofalowymi zyskami – jego i organizacji. Nierozłączność rozwoju osobistego i zawodowego powoduje, że rozwój kariery to także kształtowanie się postaw, wartości, motywacji i zainteresowań, a nie tylko kompetencji zawodowych.

Zaliczkowy urlop młodocianego


Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik się dokształca

Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracownika bezwzględnego obowiązku uczestniczenia w każdym szkoleniu wskazanym przez pracodawcę. Pracownik nie może jednak odmówić uczestniczenia w szkoleniach obowiązkowych, takich jak np. szkolenia bhp. Odmowa wzięcia udziału w takim szkoleniu może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W przypadku dobrowolnych szkoleń/nauki ocena skutków ewentualnej odmowy przez pracownika wzięcia w nich udziału musi być każdorazowo oceniana indywidualnie, tj. w niektórych sytuacjach może stanowić podstawę do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa, gdy stosunek pracy z danym pracownikiem zostaje rozwiązany lub wygasa, a nie został wykorzystany przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy.

Plan urlopów - sporządź go prawidłowo

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w dniu ustania stosunku pracy. Obliczając jego wysokość, należy pamiętać, że do obliczeń wykorzystuje się współczynnik urlopowy ustalany na dany rok kalendarzowy, w którym nastąpi wypłata ekwiwalentu.

Wiedza w minidawce

Długie spotkanie. Slajd przeskakuje za slajdem. Uczestnicy próbują sobie przypomnieć, ile slajdów jeszcze przed nimi. Albo druga sytuacja: pracownik rezygnuje ze szkolenia, bo ma dużo pracy i nie może sobie pozwolić na dwa dni szkoleniowe poza biurem. Co wtedy?

Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia. Obowiązek ten musi być spełniony w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W jaki sposób prawidłowo poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia?

Czy urlop udzielony pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jednego z naszych pracowników (programistę) oddelegowaliśmy na okres 1–31 października br. do pracy we Francji. Pracownik przebywał od 24 do 31 października na urlopie wypoczynkowym. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną 7893,63 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru składek pracownika? Czy to, że pracownik korzystał z urlopu, wpływa na tę podstawę?

Sprawdź najważniejsze zmiany dla pracodawców na 2013 r.

Ostatnio coraz głośniej jest o nowych pomysłach na nowelizacje przepisów dotyczących prawa pracy. Choć większość z nich jest wciąż w fazie projektów, wiele ma szansę na wejście w życie z początkiem 2013 r. Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Ustalanie planu urlopów – rozstrzygamy twoje wątpliwości

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Ustalanie planu urlopów – co sprawia największe problemy

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe

Co zrobić w sytuacji, kiedy tuż przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego albo w trakcie urlopu pracownik zachoruje. Czy choroba powstała przed rozpoczęciem albo w trakcie urlopu powoduje, że urlop nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – wynagrodzenie za urlop, czy świadczenie chorobowe.

Oto 20 obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Od 8 października 2012 r. zmianie uległ sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Ustalając zatem wymiary czasu pracy na 2013 r. pracodawcy powinni pamiętać o nowych regulacjach w tym zakresie. Nie należy też zapominać o obowiązkach na przełomie roku w zakresie urlopów wypoczynkowych. Niektórzy pracodawcy mają bowiem obowiązek ustalić m.in. plan urlopów na 2013 r., a wszyscy współczynnik urlopowy, jaki będzie obowiązywał w 2013 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego może być zmniejszony w ramach programu osłonowego

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE prawo Unii nie zabrania uzgodnienia przez przedsiębiorstwo i jego radę pracowników programu osłonowego, przewidującego proporcjonalne zmniejszenie prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego pracownikowi, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy.

Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Pracodawca jest obowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy stosunek pracy z pracownikiem wygasa lub zostaje rozwiązany, a przysługujący urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany. Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Powszechnie przyjmuje się , że pracodawca musi każdorazowo udzielić urlopu na żądanie, jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Analizując jednak niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego można dojść do odmiennej opinii. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu na żądanie?

Gdy pracownik się dokształca - obowiązki pracodawcy

Obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest podstawową zasadą prawa pracy. Jednak mimo imperatywnego sformułowania tego obowiązku pracodawca nie ma obowiązku stwarzania warunków do uzyskania określonych kwalifikacji.

Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe

Zakres obowiązków pracodawców związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników zależy od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy czy zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Jeżeli pracownik dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, ma prawo do zwolnień od pracy oraz w niektórych przypadkach do urlopu szkoleniowego. Natomiast pracownicy podejmujący naukę „na własną rękę” mogą otrzymać od pracodawcy urlop bezpłatny lub bezpłatne zwolnienia od pracy na naukę.

Urlop pracownika młodocianego

Pracownicy młodociani nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego na innych zasadach niż pozostali pracownicy. Odmienne regulacje wiążą się ze szczególną ochroną tej grupy pracowników.

Język obcy - ocena kompetencji językowych pracowników

Rosnące wymagania rynku, nowe potrzeby pracodawców, a także wyższy poziom znajomości języka w społeczeństwie (chociaż ciągle niewystarczający) powinny iść w parze ze zmianami w profesjonalnym sposobie oceny kompetencji językowych.

Sztuka rozwoju

Każdy pracownik, niezależnie od wieku i doświadczenia, może wnieść do organizacji coś unikalnego, co pozwoli na jej rozwój i wzrost. Na przestrzeni rozwoju kariery każda osoba wymaga jednak innych zabiegów, aby mogła zwiększać swoją efektywność i zaangażowanie w organizację. Wiedza na temat etapu rozwoju kariery i oczekiwań pracownika wydaje się zatem kluczowa dla powodzenia zarządzania ludźmi w organizacji i wzrostu konkurencyjności na rynku.

REKLAMA