REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak było na urlopie? – czyli powrót do rzeczywistości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewelina Kaczanowska
Powrót z urlopu do pracy. /Fot. Fotolia
Powrót z urlopu do pracy. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak było na urlopie? To pytanie często pada po powrocie do pracy. Jak sprawić, by powrót do rzeczywistości był równie udany jak odpoczynek?

Rok 2013 jest szczególnie sprzyjający, jeśli chodzi o liczbę dni wolnych od pracy. Pojawi się więcej okazji do urlopu, a zatem – zdystansowania się do spraw dnia codziennego, odpoczęcia od pracy lub nauki, złapania chwili oddechu. Czas wolny zwykle mija szybko – ani się obejrzymy, a już trzeba wracać do pracy. Nie jesteśmy tym zachwyceni, a pytania w stylu „jak spędziłeś urlop?” tylko nas denerwują. Jak sprawić, by powrót do codziennych obowiązków był równie udany, co odpoczynek?

REKLAMA

O wypoczynku zwykle zaczynamy myśleć wcześniej. Zastanawiamy nad miejscami, w które moglibyśmy pojechać, obmyślamy trasy wycieczek czy zwyczajnie cieszymy się na myśl o kilku dniach relaksu w domu. Odpowiednio wcześniej zgłaszamy nasze plany w pracy oraz załatwiamy wszelkie formalności związane z wyjazdem. Skupiamy się na samej przyjemności towarzyszącej dniom wolnym, odkładając pewne obowiązki na później. Ale niedopilnowanie szczegółów może nas kosztować sporo nerwów w przyszłości i – niestety – zepsuć wymarzony wypoczynek. Do urlopu powinniśmy się przygotować nie tylko przeglądając wakacyjne katalogi i pakując walizki.

Polecamy również serwis: Urlopy

Zanim pójdziemy na urlop

Jeśli dopiero planujemy tegoroczny wypoczynek, rozważmy możliwość zrezygnowania z długiego weekendu na rzecz dłuższych wakacji. Psychologowie podkreślają, że urlop trwający ponad tydzień pozwala na lepszą regenerację niż jedynie krótkotrwała, trzy-, czterodniowa przerwa od pracy. Nadmieniają również, iż warto tak zaplanować sobie wczasy, by po powrocie dać sobie dodatkowy dzień lub dwa na wejście w normalny rytm. Jeśli do wyjazdu pozostało jeszcze nieco czasu, powinniśmy wykorzystać go na zakończenie wszelkich rozpoczętych spraw, zawodowych i nie tylko. Zamknijmy ważne projekty, wypełnijmy zlecone zadania tak, by po powrocie zająć się nowymi rzeczami. Takie dopięcie spraw na ostatni guzik pozwoli nam w pełni zrelaksować się podczas urlopu, gdyż nie będziemy przejmować się niedotrzymanym terminem czy nieskończoną pracą. Poinformowanie o urlopie współpracowników zapewni nam względny spokój na wczasach. W obawie przed tym, że wyjazd wpłynie na zaniedbanie obowiązków domowych, warto postarać się, by jeszcze przed nim posprzątać mieszkanie, wykonać prace ogrodowe i dopilnować podlewania kwiatów, np. korzystając z pomocy zaufanego sąsiada. Po ciekawych eskapadach przyjemnie jest wejść do czystego mieszkania i zająć się wspominaniem i przeglądaniem zdjęć, a nie sprzątaniem pozostawionego bałaganu.

Zobacz również: Postaw na siebie!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wypoczynku

REKLAMA

Wybierzmy taką formę relaksu, która odpowiada nam najbardziej. Pamiętajmy, by nie robić niczego na siłę i nie ulegać chwilowym modom. Nurkowanie na rafie koralowej z pewnością jest wspaniałym przeżyciem, ale niekoniecznie dla nas. Wszyscy jesteśmy różni. Być może nasi znajomi preferują egzotyczne wycieczki najeżone atrakcjami, a nam wystarczy wypad do lasu, nad jezioro czy odpoczynek w domu.

Najważniejsze, by na czas wypoczynku nie zabierać pracy ze sobą. Urlop służy oderwaniu się od codziennych obowiązków, „naładowaniu baterii” na późniejsze działania. By móc efektywnie pracować, musimy doceniać wartość relaksu i wiedzieć, jak się regenerować. Warto połączyć błogi odpoczynek z formami aktywności fizycznej. Ruch dobrze wpłynie na nasze zdrowie, a organizm nie będzie zbytnio rozleniwiony. Nie dopuśćmy jednak do przesady z wysiłkiem. Obolałe mięśnie i zakwasy nie ułatwią wcale powrotu do pracy. Warto więc zachować zdrową równowagę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Powrót

REKLAMA

Każde wakacje dobiegają kiedyś końca. Wykorzystajmy zaplanowany dzień wolny po przyjeździe na rozpakowanie walizek, przeglądanie zdjęć i pamiątek. Jeśli natomiast wolny czas spędziliśmy w domu, warto na dwa dni przed powrotem do pracy zacząć wstawać wcześniej. Ten „jeden dzień w zapasie” ułatwi nam powrót do rzeczywistości – jest to dobry sposób na ponowne przestawienie się na tryb aktywny, zastanowienie się nad zbliżającymi się zadaniami do wykonania. Mamy jeszcze moment na wspominanie i spotkania z przyjaciółmi, którym możemy opowiedzieć gdzie byliśmy, co robiliśmy, co widzieliśmy. Warto sporządzić listę najważniejszych rzeczy do wykonania pierwszego dnia w pracy. W miarę możliwości na początek wybierzmy takie, które wymagają mniejszego wysiłku, stopniowo zwiększając ich ilość i intensywność.

Co prawda ciężko jest skupić się na pracy, kiedy jeszcze tydzień temu wypoczywaliśmy na plaży lub wędrowaliśmy górskimi szlakami, jednak nie jest to niemożliwe. Brak zaległości, nowe zadania i lekkie przymrużenie oka współpracowników na nasze „powakacyjne zmęczenie”, na pewno ułatwią nam powrót do codzienności. W zależności od tego, jacy jesteśmy i jakie bodźce działają na nas motywująco, możemy ustawić tapetę na pulpicie z malowniczym widokiem z wakacji albo całkowicie zapomnieć o urlopie i skupić się na nowych zadaniach. Pamiętajmy, że jesteśmy dorosłymi, odpowiedzialnymi ludźmi i przestawienie się na normalny tryb życia nie powinno być dla nas większym problemem. W ramach motywacji możemy zaplanować sobie nieco krótszy wyjazd na święta lub ciekawą formę spędzania wolnego czasu w weekendy. Odpoczywać możemy nie tylko podczas urlopu, sztuką jest stworzyć sobie taką rzeczywistość, do której miło jest wracać nawet z najdalszych podróży. I tego sobie życzmy – ciekawej codzienności i inspirujących wojaży.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA