REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak było na urlopie? – czyli powrót do rzeczywistości

Ewelina Kaczanowska
Powrót z urlopu do pracy. /Fot. Fotolia
Powrót z urlopu do pracy. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak było na urlopie? To pytanie często pada po powrocie do pracy. Jak sprawić, by powrót do rzeczywistości był równie udany jak odpoczynek?

Rok 2013 jest szczególnie sprzyjający, jeśli chodzi o liczbę dni wolnych od pracy. Pojawi się więcej okazji do urlopu, a zatem – zdystansowania się do spraw dnia codziennego, odpoczęcia od pracy lub nauki, złapania chwili oddechu. Czas wolny zwykle mija szybko – ani się obejrzymy, a już trzeba wracać do pracy. Nie jesteśmy tym zachwyceni, a pytania w stylu „jak spędziłeś urlop?” tylko nas denerwują. Jak sprawić, by powrót do codziennych obowiązków był równie udany, co odpoczynek?

REKLAMA

Autopromocja

O wypoczynku zwykle zaczynamy myśleć wcześniej. Zastanawiamy nad miejscami, w które moglibyśmy pojechać, obmyślamy trasy wycieczek czy zwyczajnie cieszymy się na myśl o kilku dniach relaksu w domu. Odpowiednio wcześniej zgłaszamy nasze plany w pracy oraz załatwiamy wszelkie formalności związane z wyjazdem. Skupiamy się na samej przyjemności towarzyszącej dniom wolnym, odkładając pewne obowiązki na później. Ale niedopilnowanie szczegółów może nas kosztować sporo nerwów w przyszłości i – niestety – zepsuć wymarzony wypoczynek. Do urlopu powinniśmy się przygotować nie tylko przeglądając wakacyjne katalogi i pakując walizki.

Polecamy również serwis: Urlopy

Zanim pójdziemy na urlop

Jeśli dopiero planujemy tegoroczny wypoczynek, rozważmy możliwość zrezygnowania z długiego weekendu na rzecz dłuższych wakacji. Psychologowie podkreślają, że urlop trwający ponad tydzień pozwala na lepszą regenerację niż jedynie krótkotrwała, trzy-, czterodniowa przerwa od pracy. Nadmieniają również, iż warto tak zaplanować sobie wczasy, by po powrocie dać sobie dodatkowy dzień lub dwa na wejście w normalny rytm. Jeśli do wyjazdu pozostało jeszcze nieco czasu, powinniśmy wykorzystać go na zakończenie wszelkich rozpoczętych spraw, zawodowych i nie tylko. Zamknijmy ważne projekty, wypełnijmy zlecone zadania tak, by po powrocie zająć się nowymi rzeczami. Takie dopięcie spraw na ostatni guzik pozwoli nam w pełni zrelaksować się podczas urlopu, gdyż nie będziemy przejmować się niedotrzymanym terminem czy nieskończoną pracą. Poinformowanie o urlopie współpracowników zapewni nam względny spokój na wczasach. W obawie przed tym, że wyjazd wpłynie na zaniedbanie obowiązków domowych, warto postarać się, by jeszcze przed nim posprzątać mieszkanie, wykonać prace ogrodowe i dopilnować podlewania kwiatów, np. korzystając z pomocy zaufanego sąsiada. Po ciekawych eskapadach przyjemnie jest wejść do czystego mieszkania i zająć się wspominaniem i przeglądaniem zdjęć, a nie sprzątaniem pozostawionego bałaganu.

Zobacz również: Postaw na siebie!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wypoczynku

Wybierzmy taką formę relaksu, która odpowiada nam najbardziej. Pamiętajmy, by nie robić niczego na siłę i nie ulegać chwilowym modom. Nurkowanie na rafie koralowej z pewnością jest wspaniałym przeżyciem, ale niekoniecznie dla nas. Wszyscy jesteśmy różni. Być może nasi znajomi preferują egzotyczne wycieczki najeżone atrakcjami, a nam wystarczy wypad do lasu, nad jezioro czy odpoczynek w domu.

Najważniejsze, by na czas wypoczynku nie zabierać pracy ze sobą. Urlop służy oderwaniu się od codziennych obowiązków, „naładowaniu baterii” na późniejsze działania. By móc efektywnie pracować, musimy doceniać wartość relaksu i wiedzieć, jak się regenerować. Warto połączyć błogi odpoczynek z formami aktywności fizycznej. Ruch dobrze wpłynie na nasze zdrowie, a organizm nie będzie zbytnio rozleniwiony. Nie dopuśćmy jednak do przesady z wysiłkiem. Obolałe mięśnie i zakwasy nie ułatwią wcale powrotu do pracy. Warto więc zachować zdrową równowagę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Powrót

Każde wakacje dobiegają kiedyś końca. Wykorzystajmy zaplanowany dzień wolny po przyjeździe na rozpakowanie walizek, przeglądanie zdjęć i pamiątek. Jeśli natomiast wolny czas spędziliśmy w domu, warto na dwa dni przed powrotem do pracy zacząć wstawać wcześniej. Ten „jeden dzień w zapasie” ułatwi nam powrót do rzeczywistości – jest to dobry sposób na ponowne przestawienie się na tryb aktywny, zastanowienie się nad zbliżającymi się zadaniami do wykonania. Mamy jeszcze moment na wspominanie i spotkania z przyjaciółmi, którym możemy opowiedzieć gdzie byliśmy, co robiliśmy, co widzieliśmy. Warto sporządzić listę najważniejszych rzeczy do wykonania pierwszego dnia w pracy. W miarę możliwości na początek wybierzmy takie, które wymagają mniejszego wysiłku, stopniowo zwiększając ich ilość i intensywność.

Co prawda ciężko jest skupić się na pracy, kiedy jeszcze tydzień temu wypoczywaliśmy na plaży lub wędrowaliśmy górskimi szlakami, jednak nie jest to niemożliwe. Brak zaległości, nowe zadania i lekkie przymrużenie oka współpracowników na nasze „powakacyjne zmęczenie”, na pewno ułatwią nam powrót do codzienności. W zależności od tego, jacy jesteśmy i jakie bodźce działają na nas motywująco, możemy ustawić tapetę na pulpicie z malowniczym widokiem z wakacji albo całkowicie zapomnieć o urlopie i skupić się na nowych zadaniach. Pamiętajmy, że jesteśmy dorosłymi, odpowiedzialnymi ludźmi i przestawienie się na normalny tryb życia nie powinno być dla nas większym problemem. W ramach motywacji możemy zaplanować sobie nieco krótszy wyjazd na święta lub ciekawą formę spędzania wolnego czasu w weekendy. Odpoczywać możemy nie tylko podczas urlopu, sztuką jest stworzyć sobie taką rzeczywistość, do której miło jest wracać nawet z najdalszych podróży. I tego sobie życzmy – ciekawej codzienności i inspirujących wojaży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA