REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Natalia Stawecka
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2015 r. /fot. Shuttershock
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2015 r. /fot. Shuttershock
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w sytuacji, w której nie skorzysta on z należnego mu urlopu. Zgodnie z przepisami prawa pracy jedyną okoliczność, na podstawie której możliwe jest wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, stanowi ustanie stosunku pracy. Regulacja ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że strony stosunku pracy nie mogą dokonać odmiennych ustaleń w postanowieniach umowy o pracę. Rozwiązanie to ma na celu ochronę pracowników przed arbitralnym nieprzyznawaniem im urlopów i wypłacaniem w zamian za nie określonej kwoty przez pracodawców.

Autopromocja

Zobacz również: Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Szczegółowe zasady, na podstawie których w razie niewykorzystania urlopu ustalana jest wysokość przysługującego pracownikowi ekwiwalentu, zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.). Zgodnie z ich treścią podstawą do obliczenia ekwiwalentu są:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,
 • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc),
 • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Zapisz się na nasz newsletter

W razie nieświadczenia przez pracownika pracy podczas całego wyżej omówionego okresu, wysokość rzeczywiście należnego mu wynagrodzenia za ten okres dzielona jest przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało. Tak otrzymana wartość mnożona jest przez liczbę dni, w ciągu których pracownik powinien był pracować (na podstawie obowiązującego go rozkładu czasu pracy). Kiedy ustalany jest ekwiwalent w średniej wysokości z danego okresu, pod uwagę brane są składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres dłuższy niż jeden miesiąc, wypłacone w okresie dwunastu miesięcy (bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustalany jest na dany rok kalendarzowy i służy do obliczania ekwiwalentów dla pracowników, którzy w jego trakcie nabyli prawo do urlopu.

Zobacz również: Urlopy pracownicze (art. 152- 175 k.p.)


Sposób obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 2015 r.

 1. Od sumy dni w danym roku kalendarzowym (365) odejmujemy łączną liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, niedziel oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (113) – otrzymujemy: 252.
 2. Otrzymaną liczbę dzielimy przez 12 – otrzymujemy 21.
 3. Ew. w razie zatrudnienia danego pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymaną w pkt. 2. liczbę obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Polecamy serwis: Urlopy

Kiedy otrzymaliśmy już wysokość współczynnika ustalenia ekwiwalentu na 2015 r. i znamy wysokość łącznej kwoty miesięcznych wynagrodzeń pracownika przypadających na ten rok, możemy obliczyć wysokość samego ekwiwalentu przysługującego mu za niewykorzystany urlop:

 1. Sumę miesięcznych wynagrodzeń przez dzielimy współczynnik – otrzymujemy ekwiwalent za jeden dzień urlopu pracownika w danym roku,
 2. Ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika – otrzymujemy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu pracownika.
 3. Ekwiwalent za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę rzeczywiście niewykorzystanych godzin urlopu – otrzymujemy wysokość faktycznie przysługującego mu ekwiwalentu.

Jak ustalił w Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 grudnia 1972 r. (o sygn. III PZP, 40/72), roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługujące pracownikowi przedawnia się z upływem 3 lat, zaś jego bieg trwa w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Ponadto, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1996 r. (o sygn. I PKN 34/96) roszczenie to staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA