REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Patrycja Dados
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenie stanowi istotny element stosunku pracy, a jego wypłata jest niezbywalnym prawem pracownika. Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., zw. dalej: „kp”) pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Co do zasady, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Jednak, jak wynika z art. 80 kp, w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy. Są to m.in.: następujące sytuacje:

Autopromocja
 • czas zwolnienia od pracy na czas poszukiwania pracy,
 • czas powstrzymywania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca pracy ze względu na zaistnienie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracownika,
 • czas przeprowadzenia badań lekarskich wstępnych i kontrolnych,
 • 15-minutowe przerwy na odpoczynek, gdy dobowy wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika wynosi co najmniej 6 h,
 • przerwy na kamienie dziecka.

Taka regulacja ma na celu zapewnienie pracownikowi środków do życia w okresach nieświadczenia pracy z przyczyn przez niego niezawinionych.

Zobacz także: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy w okresie przestoju. Ta instytucja wymaga szerszego omówienia. Zgodnie z art. 81 kp, jeżeli pracownik pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, a z powodu doznanych ze strony pracodawcy przeszkód nie mógł jej wykonać, mamy do czynienia z przestojem. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, pracownik otrzymuje 60% pełnego otrzymywanego wynagrodzenia. Co ważne, wynagrodzenie takie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie odrębnych przepisów, czyli od 2014 roku 1680 zł brutto. Podstawowym warunkiem otrzymania wynagrodzenia za czas przestoju jest jego niezawinienie przez pracownika. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Sytuacjami niezawinionego przestoju są m.in.:

 • brak surowca,
 • brak narzędzi do wykonywania pracy,
 • niezapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej,
 • awaria urządzeń.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Przysługuje mu wtedy wynagrodzenie przewidziane dla tej pracy, ale jego wysokość nie może być niższa niż wynagrodzenie określone w sposób, o którym mowa powyżej.

Przykład

Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania wynosi 1800 zł. W listopadzie 2013 r. nie wykonywał pracy u swojego pracodawcy z powodu awarii maszyny. Zgodnie z art. 81 par 1 kp pracownikowi należy się wynagrodzenie w wysokości 1800 zł. W grudniu 2013 r. pracodawca powierzył mu inną pracę, za którą przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Pracownik otrzyma jednak 1800 zł, zgodnie z art. 81 par.3, który stanowi, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną za okres przestoju nie może być niższe niż ustalone zgodnie z par. 1.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Przyjmuje się, że pracownik podczas urlopu powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie, jakie należy mu się podczas wykonywania pracy. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że pracownik otrzymuje stałą stawkę miesięczną.

Przykład

Pracownik w okresie od 13 do 16 stycznia 2014 r. (4 dni) będzie przebywał na urlopie.

Aby ustalić, ile w tym okresie wyniesie wynagrodzenie dla pracownika, należy policzyć, ile wyniesie stawka za godzinę urlopu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dla pracownika (np.: 2000 zł) należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w styczniu 2014 r – 168 h). W ten sposób otrzymujemy stawkę godzinową za czas urlopu (2000 zł / 168 h = 11,9 zł). Na koniec pozostaje pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę godzin urlopu (11,9 zł*32 h=380,8 zł). Wynagrodzenie pracownika za czas przebywania na urlopie wyniesie w opisywanym wypadku 380,8 zł.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA