Kategorie

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Patrycja Dados
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenie stanowi istotny element stosunku pracy, a jego wypłata jest niezbywalnym prawem pracownika. Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., zw. dalej: „kp”) pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Co do zasady, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Jednak, jak wynika z art. 80 kp, w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy. Są to m.in.: następujące sytuacje:

 • czas zwolnienia od pracy na czas poszukiwania pracy,
 • czas powstrzymywania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca pracy ze względu na zaistnienie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracownika,
 • czas przeprowadzenia badań lekarskich wstępnych i kontrolnych,
 • 15-minutowe przerwy na odpoczynek, gdy dobowy wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika wynosi co najmniej 6 h,
 • przerwy na kamienie dziecka.

Taka regulacja ma na celu zapewnienie pracownikowi środków do życia w okresach nieświadczenia pracy z przyczyn przez niego niezawinionych.

Zobacz także: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy w okresie przestoju. Ta instytucja wymaga szerszego omówienia. Zgodnie z art. 81 kp, jeżeli pracownik pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, a z powodu doznanych ze strony pracodawcy przeszkód nie mógł jej wykonać, mamy do czynienia z przestojem. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, pracownik otrzymuje 60% pełnego otrzymywanego wynagrodzenia. Co ważne, wynagrodzenie takie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie odrębnych przepisów, czyli od 2014 roku 1680 zł brutto. Podstawowym warunkiem otrzymania wynagrodzenia za czas przestoju jest jego niezawinienie przez pracownika. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Sytuacjami niezawinionego przestoju są m.in.:

 • brak surowca,
 • brak narzędzi do wykonywania pracy,
 • niezapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej,
 • awaria urządzeń.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Przysługuje mu wtedy wynagrodzenie przewidziane dla tej pracy, ale jego wysokość nie może być niższa niż wynagrodzenie określone w sposób, o którym mowa powyżej.

Przykład

Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania wynosi 1800 zł. W listopadzie 2013 r. nie wykonywał pracy u swojego pracodawcy z powodu awarii maszyny. Zgodnie z art. 81 par 1 kp pracownikowi należy się wynagrodzenie w wysokości 1800 zł. W grudniu 2013 r. pracodawca powierzył mu inną pracę, za którą przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Pracownik otrzyma jednak 1800 zł, zgodnie z art. 81 par.3, który stanowi, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną za okres przestoju nie może być niższe niż ustalone zgodnie z par. 1.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Przyjmuje się, że pracownik podczas urlopu powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie, jakie należy mu się podczas wykonywania pracy. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że pracownik otrzymuje stałą stawkę miesięczną.

Przykład

Pracownik w okresie od 13 do 16 stycznia 2014 r. (4 dni) będzie przebywał na urlopie.

Aby ustalić, ile w tym okresie wyniesie wynagrodzenie dla pracownika, należy policzyć, ile wyniesie stawka za godzinę urlopu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dla pracownika (np.: 2000 zł) należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w styczniu 2014 r – 168 h). W ten sposób otrzymujemy stawkę godzinową za czas urlopu (2000 zł / 168 h = 11,9 zł). Na koniec pozostaje pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę godzin urlopu (11,9 zł*32 h=380,8 zł). Wynagrodzenie pracownika za czas przebywania na urlopie wyniesie w opisywanym wypadku 380,8 zł.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.