REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Patrycja Dados
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenie stanowi istotny element stosunku pracy, a jego wypłata jest niezbywalnym prawem pracownika. Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., zw. dalej: „kp”) pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Co do zasady, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Jednak, jak wynika z art. 80 kp, w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy. Są to m.in.: następujące sytuacje:

 • czas powstrzymywania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca pracy ze względu na zaistnienie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracownika,
 • czas przeprowadzenia badań lekarskich wstępnych i kontrolnych,
 • 15-minutowe przerwy na odpoczynek, gdy dobowy wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika wynosi co najmniej 6 h,
 • przerwy na kamienie dziecka.

Taka regulacja ma na celu zapewnienie pracownikowi środków do życia w okresach nieświadczenia pracy z przyczyn przez niego niezawinionych.

Zobacz także: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie również za czas niewykonywania pracy w okresie przestoju. Ta instytucja wymaga szerszego omówienia. Zgodnie z art. 81 kp, jeżeli pracownik pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, a z powodu doznanych ze strony pracodawcy przeszkód nie mógł jej wykonać, mamy do czynienia z przestojem. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, pracownik otrzymuje 60% pełnego otrzymywanego wynagrodzenia. Co ważne, wynagrodzenie takie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie odrębnych przepisów, czyli od 2014 roku 1680 zł brutto. Podstawowym warunkiem otrzymania wynagrodzenia za czas przestoju jest jego niezawinienie przez pracownika. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Sytuacjami niezawinionego przestoju są m.in.:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
 • brak surowca,
 • brak narzędzi do wykonywania pracy,
 • niezapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej,
 • awaria urządzeń.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Przysługuje mu wtedy wynagrodzenie przewidziane dla tej pracy, ale jego wysokość nie może być niższa niż wynagrodzenie określone w sposób, o którym mowa powyżej.

Przykład

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania wynosi 1800 zł. W listopadzie 2013 r. nie wykonywał pracy u swojego pracodawcy z powodu awarii maszyny. Zgodnie z art. 81 par 1 kp pracownikowi należy się wynagrodzenie w wysokości 1800 zł. W grudniu 2013 r. pracodawca powierzył mu inną pracę, za którą przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Pracownik otrzyma jednak 1800 zł, zgodnie z art. 81 par.3, który stanowi, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną za okres przestoju nie może być niższe niż ustalone zgodnie z par. 1.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Przyjmuje się, że pracownik podczas urlopu powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie, jakie należy mu się podczas wykonywania pracy. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że pracownik otrzymuje stałą stawkę miesięczną.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przykład

Pracownik w okresie od 13 do 16 stycznia 2014 r. (4 dni) będzie przebywał na urlopie.

Aby ustalić, ile w tym okresie wyniesie wynagrodzenie dla pracownika, należy policzyć, ile wyniesie stawka za godzinę urlopu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dla pracownika (np.: 2000 zł) należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w styczniu 2014 r – 168 h). W ten sposób otrzymujemy stawkę godzinową za czas urlopu (2000 zł / 168 h = 11,9 zł). Na koniec pozostaje pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę godzin urlopu (11,9 zł*32 h=380,8 zł). Wynagrodzenie pracownika za czas przebywania na urlopie wyniesie w opisywanym wypadku 380,8 zł.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

  Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

  Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

  Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  REKLAMA

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  REKLAMA

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA