reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego

Co do zasady pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego przysługuje 20 bądź 26 dni urlopu (w zależności od stażu urlopowego). Co w sytuacji nieprzepracowania u jednego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego? Często pracownicy zmieniają przecież pracodawcę w ciągu roku, nie wykorzystując w całości przysługującego im urlopu wypoczynkowego bądź wykorzystując go w wyższym wymiarze. Nawiązanie umowy o pracę lub rozwiązanie umowy o pracę w ciągu roku kalendarzowego bądź zmiana pracodawcy mogą powodować wątpliwości co do wymiaru urlopu oraz terminu, w którym pracownik powinien z tego urlopu skorzystać.

Zobacz również:Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 r.

Urlop proporcjonalny

Opisane przypadki reguluje art. 1551 Kodeksu pracy, który stanowi, że u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał już cały przysługujący mu urlop bądź wykorzystał go jeszcze w wyższym wymiarze. Natomiast u kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego (dotyczy zatrudnienia na okres nie krótszy niż do końca roku). W przypadku zatrudnienia u kolejnego pracodawcy na okres krótszy niż do końca roku kalendarzowego pracownik będzie miał do wykorzystania urlop w wymiarze proporcjonalnym do całego okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Co istotne, w sytuacji wykorzystania u dotychczasowego pracodawcy urlopu w wymiarze wyższym niż proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy, u kolejnego pracodawcy pracownik będzie mógł wykorzystać urlop w odpowiednio pomniejszonym wymiarze.

Polecamy także:Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Obliczanie urlopu

Przy obliczaniu urlopu za każdy miesiąc liczy się 1/12 z pełnej puli dni urlopowych czyli z 20 bądź 26 dni. Przepracowany niepełny miesiąc zaokrągla się do pełnego miesiąca, co oznacza, że nawet 1 przepracowany dzień w miesiącu uprawnia do 1/12 urlopu przysługującego wymiaru rocznego. Obliczając urlop za cały rok kalendarzowy, należy zaokrąglić liczbę dni w górę do pełnego dnia urlopu.

Przykład

Umowa o pracę u dotychczasowego pracodawcy zakończyła się 15. dnia miesiąca. Z nowym pracodawcą stosunek pracy został zawarty z dniem 16. Dnia miesiąca. U którego pracodawcy pracownik może wykorzystać urlop za ten miesiąc? Urlop w wymiarze 1/12 za ten miesiąc kalendarzowy nalicza wyłącznie dotychczasowy pracodawca.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama