Dofinansowanie kształcenia pracowników z KFS - wniosek, umowa
04 paź 2021
Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników z KFS - kto może skorzystać? Co powinien zawierać wniosek i umowa ze starostą? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Na co można przeznaczyć środki z KFS?
Jak zdobyć dofinansowanie na kurs z urzędu pracy
05 kwi 2016
Dofinansowanie kształcenia z urzędu pracy dostępne jest wyłącznie dla osób, które faktycznie świadczą pracę. Urząd pracy może sfinansować 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o zmiany w kształceniu lekarzy
15 gru 2015
Według Rzecznika Praw Pacjenta należy wprowadzić zmiany dotyczące kształcenia lekarzy oraz programów kształcenia przed- i podyplomowego. Ponadto zdaniem Rzecznika lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas.
Współpraca z uczelniami wyższymi jako przeciwdziałanie niedoborom pracowniczym
02 gru 2015
Zmiany trendów rynkowych, postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów to tylko niektóre czynniki wpływające na poszukiwanie pól współpracy między sferą nauki i biznesu.
Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy
05 maja 2015
Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która określa prawa i obowiązki stron. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż Kodeks pracy. Może przewidywać dłuższy urlop szkoleniowy. Przedstawiamy wzór umowy.
Pracownik studiujący – jakie dodatkowe świadczenia może uzyskać od pracodawcy?
08 wrz 2014
Czy każdy student zatrudniony na umowę o pracę może dostać dodatkowe dni wolne na naukę? Czy pracodawca ma obowiązek dać wolne na egzamin? Jakie świadczenia może uzyskać od pracodawcy pracownik studiujący?
Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze
21 lut 2013
Nie jest sztuką wyszkolić pracownika. Sztuką jest pozwolić mu się
rozwijać i wspólnie cieszyć się długofalowymi zyskami – jego i
organizacji. Nierozłączność rozwoju osobistego
i zawodowego powoduje, że rozwój kariery to także kształtowanie się
postaw, wartości, motywacji i zainteresowań, a nie tylko kompetencji
zawodowych.
Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik się dokształca
14 lut 2013
Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracownika bezwzględnego
obowiązku uczestniczenia w każdym szkoleniu wskazanym przez pracodawcę.
Pracownik nie może jednak odmówić uczestniczenia w szkoleniach
obowiązkowych, takich jak np. szkolenia bhp. Odmowa wzięcia udziału w
takim szkoleniu może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych
obowiązków pracowniczych. W przypadku dobrowolnych szkoleń/nauki ocena
skutków ewentualnej odmowy przez pracownika wzięcia w nich udziału musi
być każdorazowo oceniana indywidualnie, tj. w niektórych sytuacjach może
stanowić podstawę do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za
wypowiedzeniem.
Wiedza w minidawce
16 sty 2013
Długie spotkanie. Slajd przeskakuje za slajdem. Uczestnicy próbują sobie przypomnieć, ile slajdów jeszcze przed nimi. Albo druga sytuacja: pracownik rezygnuje ze szkolenia, bo ma dużo pracy i nie może sobie pozwolić na dwa dni szkoleniowe poza biurem. Co wtedy?
Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej
31 gru 2012
Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?
Gdy pracownik się dokształca - obowiązki pracodawcy
08 lis 2012
Obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji
zawodowych jest podstawową zasadą prawa pracy. Jednak mimo imperatywnego
sformułowania tego obowiązku pracodawca nie ma obowiązku stwarzania
warunków do uzyskania określonych kwalifikacji.
Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe
06 lis 2012
Zakres obowiązków pracodawców związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników zależy od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy czy zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Jeżeli pracownik dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, ma prawo do zwolnień od pracy oraz w niektórych przypadkach do urlopu szkoleniowego. Natomiast pracownicy podejmujący naukę „na własną rękę” mogą otrzymać od pracodawcy urlop bezpłatny lub bezpłatne zwolnienia od pracy na naukę.
Język obcy - ocena kompetencji językowych pracowników
25 paź 2012
Rosnące wymagania rynku, nowe potrzeby pracodawców, a także wyższy
poziom znajomości języka w społeczeństwie (chociaż ciągle
niewystarczający) powinny iść w parze ze zmianami w profesjonalnym
sposobie oceny kompetencji językowych.
Sztuka rozwoju
18 paź 2012
Każdy pracownik, niezależnie od wieku i doświadczenia, może wnieść do organizacji coś unikalnego, co pozwoli na jej rozwój i wzrost. Na przestrzeni rozwoju kariery każda osoba wymaga jednak innych zabiegów, aby mogła zwiększać swoją efektywność i zaangażowanie w organizację. Wiedza na temat etapu rozwoju kariery i oczekiwań pracownika wydaje się zatem kluczowa dla powodzenia zarządzania ludźmi w organizacji i wzrostu konkurencyjności na rynku.
Co zrobić by szkolenie było efektywne
17 paź 2012
Od liczby szkoleń bardziej liczy się ich jakość oraz spójność z celami
przedsiębiorstwa. Wymaga to spojrzenia na szkolenia jak na proces, który
ma początek, rozwinięcie i zakończenie, w perspektywie szerszej niż
czas realizacji samego warsztatu.
Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych
28 wrz 2012
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2012 r. poz. 980)
Jak ocenić kompetencje językowe pracowników?
13 wrz 2012
Minęły już czasy, gdy akceptowanym poziomem znajomości języka obcego pracowników był stopień pozwalający na w miarę swobodne porozumiewanie się. Obecnie pracodawcy szukają osób, które obcymi językami posługują się biegle, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jak sprawdzić poziom znajomości języka u swoich pracowników i kandydatów do pracy?
Jak zdobyć lojalność pracownika?
05 wrz 2012
Lojalny specjalista to skarb dla organizacji – jest zaangażowany w sprawy firmy i dużo bardziej efektywny. To osoba, której cele osobiste są ściśle związane z celami organizacji, z którą się identyfikuje. Jak zatem zatrzymać dobrego pracownika?
Specjaliści chcą się dokształcać
16 kwi 2012
Jak
wynika z badania przeprowadzonego wśród użytkowników portalu Pracuj.pl aż 85%
ankietowanych zamierza w tym roku dokształcać się. 40%
skorzysta ze szkoleń biznesowych, prawie tyle samo osób - ze szkoleń zawodowych,
a 6% badanych planuje podjąć studia MBA. Z myślą o tej grupie specjalistów
ruszyła dziś kolejna edycja wydarzenia on-line - MBA Event.
Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia
12 kwi 2012
Chcemy skierować pracownika na wyspecjalizowany kurs, którego koszt wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Zobowiązaliśmy się pokryć koszt tego kursu, a także zwolnić pracownika z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie, w którym będzie uczestniczył w zajęciach. Chcemy zobowiązać pracownika do zwrotu wszystkich poniesionych przez nas wydatków na kurs niezależnie od tego, kiedy pracownik rozwiązałby umowę lub kiedy my rozwiązalibyśmy umowę z pracownikiem z jego winy bez wypowiedzenia. Pracownik wyraża zgodę na taki warunek. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?
Czy pracownikowi na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy
21 gru 2011
Od 1 października 2011 r. pracownicy, którzy studiują na studiach podyplomowych nie mają prawa do urlopu szkoleniowego. Dotychczas istniały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prezentowało jednak stanowisko, że pracownikom na studiach podyplomowych przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy
03 lis 2011
Pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy pracodawca musi w takiej sytuacji udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracodawca może przyznać pracownikowi zwrot części poniesionych kosztów pod warunkiem pisemnego zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego?
Zwolnienie lekarskie a udział pracownika w zajęciach i egzaminach
28 wrz 2011
Pracownik we wrześniu br. przedstawił nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Zwolnienie jest opatrzone kodem 2 (chory może chodzić) Dowiedzieliśmy się, że okres zwolnienia pracownik wykorzystuje na przygotowanie się do egzaminów, udział w zajęciach oraz zdawanie egzaminów. Czy można to uznać za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?
Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce
23 wrz 2011
Chcemy wyróżnić studentów (zarówno naszych pracowników, jak i klientów niebędących pracownikami), którzy ukończą w tym roku studia z najlepszym wynikiem, nagrodami – albumem oraz nagrodą pieniężną. Kierunek studiów wybrany przez każdego z pracowników jest ich samodzielną decyzją i nie ma związku z zajmowanymi stanowiskami ani z wykonywaną pracą. Czy w takim przypadku u obdarowanych pracowników powstanie przychód do opodatkowania i oskładkowania, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę? Kto powinien odprowadzić podatek od wartości przekazanej nagrody?
Kiedy pracownikowi należy udzielić urlopu szkoleniowego
15 wrz 2011
Pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach, jeśli to pracodawca skieruje go na szkolenie lub zgodzi się na podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracownika. Pracodawca decyduje o tym przez zawarcie umowy szkoleniowej z pracownikiem.
Raport "Młodzi 2011" - niezbędne doradztwo zawodowe, elastyczne formy zatrudnienia
30 sie 2011
Wczesne doradztwo zawodowe, systemy stypendialne o prostej formule, elastyczność form zatrudnienia, lepsze warunki dla pracowników sezonowych - m.in. takie rekomendacje raportu "Młodzi 2011" przedstawił w poniedziałek, 29 sierpnia, minister w kancelarii premiera Michał Boni.
Wykorzystanie self-coachingu do kształtowania kompetencji menedżerskich
24 sie 2011
Czy skuteczne doskonalenie umiejętności oraz zwiększanie efektywności funkcjonowania metodą coachingu wymaga bezpośredniego kontaktu z coachem? Otóż niekoniecznie. Praktyka oraz badania nad self-coachingiem, zwanym niekiedy także samocoachingiem, dostarczają dowodów na to, że po wstępnym instruktażu, wspomagając się odpowiednio opracowanymi materiałami pomocniczymi, każdy z nas może z powodzeniem samodzielnie pracować nad kształtowaniem własnych umiejętności. Na czym więc polega self-coaching oraz w jaki sposób optymalnie wykorzystać tkwiące w nim możliwości?
Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego
03 sie 2011
Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację?
Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika
19 lip 2011
Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.
Co zrobić, aby inwestycja w szkolenia nie była zmarnowana?
04 lip 2011
Wiele razy inwestowałem w różne programy. Z moich obserwacji wynika, że szkolenia nie przekładają się wcale lub przekładają się w małym stopniu na wyniki, nowe umiejętności etc. Co można zrobić, aby kwota przeznaczona na szkolenie nie była straconą inwestycją?
Praca zarobkowa w trakcie urlopu naukowego nauczyciela akademickiego
27 cze 2011
Jestem nauczycielem akademickim, przygotowuję rozprawę habilitacyjną i w związku z tym przebywam na urlopie naukowym. Czy w okresie urlopu mogę podejmować inne prace zarobkowe, np. wyjechać na 2 miesiące za granicę? Czy wtedy należy przerwać urlop?
Zwolnienie z podatku wartości sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników
24 cze 2011
Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).
Zaangażowanie, motywacja, wzrost kompetencji w szkoleniach e-learningowych
09 cze 2011
Bez nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz komputerów nie byłoby zdalnego nauczania. Trzeba jednak pamiętać, że sama technologia sprawy e-learningu nie wyczerpuje. Zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na komputerze nie kończy procesu wdrażania e-learningu. Najważniejszym atrybutem nowej metody nauczania jest przekazywanie wiedzy i zdobywanie kompetencji przez pracowników.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
08 cze 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. bhp w branży transportowej oraz dokumentację emerytalno-rentową.
Odmowa udziału w szkoleniu przyczyną zwolnienia pracownika
06 cze 2011
Jeśli pracodawca uzna, że udział w szkoleniu jest niezbędny do właściwego wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku i wyda polecenie służbowe udziału w szkoleniu, będzie to traktowane jako obowiązek pracowniczy.
Zmiana treści umowy szkoleniowej
02 cze 2011
Pracownik i pracodawca podpisali umowę szkoleniową, w której określono warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez zatrudnionego. Pracownik zgodził się na skrócenie wymiaru urlopu szkoleniowego przysługującego mu podczas studiów podyplomowych. Pracodawca zaoferował częściowe sfinansowanie opłat za kształcenie. Wpisał do umowy zastrzeżenie o możliwości wycofania się z zapłacenia czesnego za drugi semestr nauki w razie niekorzystnej sytuacji finansowej firmy. Czy tego rodzaju postanowienia mogą się znaleźć w umowie szkoleniowej?
Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności
31 maja 2011
Przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, jest błędne.
Szkolenia bez budżetu
19 maja 2011
Jestem menedżerem personalnym w małej firmie. Nasi pracownicy nieustannie upominają się o szkolenia, ale mamy zbyt budżet, aby organizować szyte na miarę szkolenia wewnętrzne. Zewnętrzne szkolenia nie zawsze są dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Co mogę zrobić?
Zasady podnoszenia kwalifikacji urzędników
11 maja 2011
Pragmatyki służbowe, np. ustawy: o służbie cywilnej, o pracownikach samorządowych, o pracownikach urzędów państwowych, określają zasady pobierania nauki przez osoby zatrudnione. Jednak w sprawach nieujętych w tych przepisach odsyłają one do stosowania kodeksu pracy.
Interaktywny proces, czyli jak przygotować się do wdrożenia projektu coachingowego w organizacji i jak wybrać coacha
11 maja 2011
Przy planowaniu wdrażania projektu coachingowego w organizacji najistotniejsze jest, by wiedzieć, czym tak naprawdę jest caoching. Wiedza na ten temat umożliwi efektywne wykorzystanie narzędzia, a także pomoże w precyzyjnym określeniu oczekiwań i celów. Od czego zatem zacząć wdrażanie projektu coachingowego i jak wybrać odpowiedniego coacha?
Czy konieczna jest dodatkowa umowa na przeprowadzenie szkolenia?
10 maja 2011
Pracownik zatrudniony w dziale marketingu kilka razy w roku prowadzi również szkolenia językowe. Pracodawca zamierza zaproponować mu przeprowadzenie szkolenia z języka angielskiego dla kadry menedżerskiej. Czy może powierzyć pracownikowi wykonanie tego zadania w ramach jego dotychczasowych obowiązków?
Jakie uprawnienia przysługują nauczycielom podnoszącym kwalifikacje?
09 maja 2011
Nauczyciel, który otrzymał skierowanie od dyrektora placówki na dokształcanie, posiada z tego tytułu pewne uprawnienia. Przysługują mu m.in. płatny urlop szkoleniowy, płatne zwolnienie od pracy, zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny.
Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników
04 maja 2011
Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.
Zagrożenia i korzyści wdrożenia programów dla utalentowanych pracowników
29 kwi 2011
W pewnej średniej wielkości organizacji kilka lat temu prowadzono program dla tak zwanych talentów. Charakterystyczną cechą tego programu była poufność posunięta tak daleko, że nawet talenty nie mogły wiedzieć, że są talentami. Nie trzeba wyjaśniać, jakiej ekwilibrystyki dokonywano w tej firmie, aby rozwijać podopiecznych programu, pozostawiając ich jednocześnie w nieświadomości co do swojego statusu.
Urlop szkoleniowy nauczyciela
15 kwi 2011
W związku z tym, że 10 kwietnia 2010 r. utraciło moc rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), to czy można nauczycielowi udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w celu umożliwienia mu wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu nauczanego przez niego przedmiotu? Jeśli tak, to jaka powinna być podstawa prawna do udzielenia takiego urlopu?
Zwrot kosztów w razie zwolnienia pracownika
06 kwi 2011
Pracodawca może dochodzić niezamortyzowanej wartości odzieży ochronnej, jeżeli pracownik wraz z zakończeniem stosunku pracy nie zwrócił jej. Natomiast zwrot kosztów poniesionych na kurs doszkalający będzie możliwy, gdy sporządzona zostanie odpowiednia umowa.
Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów
03 mar 2011
Jedna z pracownic w naszej firmie rozpoczęła drugi semestr studiów podyplomowych. Czy pracodawca może pokrywać koszty dalszej nauki pracownicy? W jakim trybie należy przyznać pracownikowi dopłatę? Czy od otrzymanej dopłaty pracownik musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?
Jak ustalić wynagrodzenie za urlop szkoleniowy
23 lut 2011
Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy stosuje się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Odstępstwa od tych zasad występują w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia.
Dla ciała i duszy organizacji
22 lut 2011
Jak efektywnie wspierać rozwój kompetencji pracowników firmy produkcyjnej? Projekt temu poświęcony i dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej na początku roku zamknęła firma FagorMastercook. Obejmował on szkolenia z zakresu zarządzania przez cele, zarządzania projektami oraz przewodzenia zespołowi produkcyjnemu. Jednym z pierwszych efektów było zwiększenie zaangażowania oraz pojawienie się inicjatyw pracowników, które mogą być realizowane w organizacji.
Poszerzanie i aktualizowanie wiedzy przez pracowników - bezpłatne szkolenia PARP
11 lut 2011
Czy pracownik ma obowiązek poszerzać i aktualizować swoją wiedzę? Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli tego nie robi? W pewnych wypadkach, tak! Niestety, nie wszyscy zatrudnieni zdają sobie z tego sprawę.