REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów. /fot. Fotolia
Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Odwołanie z urlopu

Kodeks pracy w art. 167 przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu. Chroni w ten sposób pracodawcę na wypadek nastania okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu i wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy. Mimo prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma więc legitymację do przerwania urlopu, ale musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Autopromocja

Mimo iż art. 152 Kodeksu pracy traktuje o „nieprzerwanym urlopie wypoczynkowym”, już w art. 167 przewiduje możliwość przerwania urlopu pracownikowi. Urlop, chociaż mocno chroniony przepisami prawa pracy ze względu na swój cel, jakim jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika, może zostać przerwany, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to tym bardziej wyjątkowa sytuacja, że pracownik podczas urlopu nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Zobacz: Urlopy

Szczególne przypadki

Pracodawca nie ma legitymacji do nieograniczonego odwoływania pracowników z urlopów. Może to uczynić jedynie w szczególnych przypadkach:

 • gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna i niezbędna,
 • gdy nastąpiła okoliczność powodująca konieczność przybycia pracownika na miejsce i ta okoliczność nie była znana i nie można było jej przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu pracownika.

Oceny konieczności przerwania urlopu dokonuje pracodawca, co może rodzić wątpliwość, czy ocena ta będzie przeprowadzana w sposób obiektywny. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy pracodawca nie miał wystarczających powodów do odwołania pracownika z urlopu, a jednak to uczynił. Wówczas pracownik musi przerwać wypoczynek i wrócić do pracy, nawet jeśli się z decyzją pracodawcy nie zgadza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek stawienia się w pracy

Kolejna kontrowersja dotyczy argumentowania odwołania pracownika z urlopu. Otóż pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyn podjętych decyzji. Tymczasem zatrudniony musi wykonać polecenie pracodawcy, czyli wraca do zakłady pracy i podejmuje wykonywanie czynności pracowniczych. Nie ma przy tym znaczenia zasadność odwołania z urlopu. Karą za nieposłuszeństwo może być rozwiązanie umowy o pracę.

Polecamy: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

W przypadku rozwiązania umowy z tego powodu pracownik będzie mógł dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Tylko wówczas może próbować udowodnić, że jego obecność w zakładzie pracy podczas urlopu nie była konieczna lub okoliczności powodujące konieczność stawienia się do pracy można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu. To jedyna droga do stawienia się przeciwko decyzji pracodawcy dotyczącej konieczności przerwania urlopu. Sąd po zebraniu wszystkich informacji na temat przedmiotowego wydarzenia ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zwrot kosztów

Odwołanie pracownika z urlopu rodzi obowiązek pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów, które pracownik poniósł w bezpośrednim związku z przerwaniem urlopu. Dlatego często pracodawcy zanim odwołają pracownika z urlopu dokonują analizy, czy rzeczywiście będzie im się to opłacało. Takim kosztem jest na przykład opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu czy koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy. Aby pracownik otrzymał zwrot kosztów, musi pamiętać o dokumentach potwierdzających poniesione wydatki. Przedstawia je w tym celu w zakładzie pracy.

Pracodawca nie zwraca pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści (korzyści, które pracownik otrzymałby, gdyby urlop nie został przerwany - np. wynagrodzenie za pracę podjętą podczas urlopu).

Odwiedź: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA