REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów. /fot. Fotolia
Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Odwołanie z urlopu

Kodeks pracy w art. 167 przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu. Chroni w ten sposób pracodawcę na wypadek nastania okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu i wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy. Mimo prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma więc legitymację do przerwania urlopu, ale musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Mimo iż art. 152 Kodeksu pracy traktuje o „nieprzerwanym urlopie wypoczynkowym”, już w art. 167 przewiduje możliwość przerwania urlopu pracownikowi. Urlop, chociaż mocno chroniony przepisami prawa pracy ze względu na swój cel, jakim jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika, może zostać przerwany, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to tym bardziej wyjątkowa sytuacja, że pracownik podczas urlopu nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Zobacz: Urlopy

Szczególne przypadki

Pracodawca nie ma legitymacji do nieograniczonego odwoływania pracowników z urlopów. Może to uczynić jedynie w szczególnych przypadkach:

  • gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna i niezbędna,
  • gdy nastąpiła okoliczność powodująca konieczność przybycia pracownika na miejsce i ta okoliczność nie była znana i nie można było jej przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu pracownika.

Oceny konieczności przerwania urlopu dokonuje pracodawca, co może rodzić wątpliwość, czy ocena ta będzie przeprowadzana w sposób obiektywny. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy pracodawca nie miał wystarczających powodów do odwołania pracownika z urlopu, a jednak to uczynił. Wówczas pracownik musi przerwać wypoczynek i wrócić do pracy, nawet jeśli się z decyzją pracodawcy nie zgadza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek stawienia się w pracy

Kolejna kontrowersja dotyczy argumentowania odwołania pracownika z urlopu. Otóż pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyn podjętych decyzji. Tymczasem zatrudniony musi wykonać polecenie pracodawcy, czyli wraca do zakłady pracy i podejmuje wykonywanie czynności pracowniczych. Nie ma przy tym znaczenia zasadność odwołania z urlopu. Karą za nieposłuszeństwo może być rozwiązanie umowy o pracę.

Polecamy: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

W przypadku rozwiązania umowy z tego powodu pracownik będzie mógł dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Tylko wówczas może próbować udowodnić, że jego obecność w zakładzie pracy podczas urlopu nie była konieczna lub okoliczności powodujące konieczność stawienia się do pracy można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu. To jedyna droga do stawienia się przeciwko decyzji pracodawcy dotyczącej konieczności przerwania urlopu. Sąd po zebraniu wszystkich informacji na temat przedmiotowego wydarzenia ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zwrot kosztów

Odwołanie pracownika z urlopu rodzi obowiązek pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów, które pracownik poniósł w bezpośrednim związku z przerwaniem urlopu. Dlatego często pracodawcy zanim odwołają pracownika z urlopu dokonują analizy, czy rzeczywiście będzie im się to opłacało. Takim kosztem jest na przykład opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu czy koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy. Aby pracownik otrzymał zwrot kosztów, musi pamiętać o dokumentach potwierdzających poniesione wydatki. Przedstawia je w tym celu w zakładzie pracy.

Pracodawca nie zwraca pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści (korzyści, które pracownik otrzymałby, gdyby urlop nie został przerwany - np. wynagrodzenie za pracę podjętą podczas urlopu).

Odwiedź: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA