REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Urlop wypoczynkowy w 2014 r./ Fot. ShutterStock
Urlop wypoczynkowy w 2014 r./ Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie ściśle związane ze stosunkiem pracy, które polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czas wolny od pracy ma na celu regenerację fizyczną i psychiczną pracownika, dlatego urlop powinien być wypłacany w naturze. Pracownikowi przysługuje za ten czas wynagrodzenie w takiej wysokości, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Autopromocja

Istnieje możliwość wykorzystania urlopu w częściach. W tym celu należy złożyć do pracodawcy stosowny wniosek. Należy jednak mieć na uwadze, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy danego pracownika i wynosi:

 1. 20 dni –zatrudnienie krócej niż 10 lat,
 2. 26 dni – zatrudnienie co najmniej 10 lat.

Natomiast wymiar urlopu dla pracownika, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Bierze się przy tym za podstawę wymiar urlopu określony powyżej, a niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Zobacz także: Urlop proporcjonalny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Co do zasady pracownik nabywa prawo do urlopu z każdym następnym przepracowanym rokiem kalendarzowym, czyli z góry z dniem 1 stycznia. W związku z tym pracownik już z dniem 1 stycznia może wykorzystać urlop w pełnym rocznym wymiarze.

Natomiast w przypadku podjęcia pierwszej w życiu pracy pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego pełnego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, czyli z dołu. Uznaje się, że termin miesiąca mija z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.

Więcej: Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Dni wolne od pracy w 2014 r.

Dni wolne od pracy w 2014 r. przedstawia tabelka.

1 stycznia - środa

Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia - poniedziałek

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

20 kwietnia - niedziela

Wielkanoc

21 kwietnia - poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja - czwartek

Święto Pracy

3 maja - sobota

Święto Konstytucji 3 Maja

8 czerwca - niedziela

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

19 czerwca - czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia - piątek

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - sobota

Wszystkich Świętych

11 listopada - wtorek

Święto Niepodległości

25 grudnia - czwartek

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia - piątek

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Zgodnie z powyższą tabelką 9 świąt wypada w ciągu tygodnia pracy i 4 w weekendy (razem 13 dni świątecznych). W 2014 r. pracownicy przepracują 250 dni, natomiast 115 dni to łącznie weekendy i święta.

Kiedy w 2014 r. wziąć urlop?

Warto zaznaczyć, że karnawał będzie trwał od 6 stycznia do 4 marca. Wielki Post to okres od 5 marca do 17 kwietnia. Wakacje szkolne zaczynają się 28 czerwca i kończą 31 sierpnia. Adwent rozpoczyna się 30 listopada i kończy 24 grudnia. Informacje te mogą mieć wpływ na planowane przez pracowników wyjazdy.

Styczeń

Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki przypada w środę 1 stycznia. Biorąc 2-dniowy urlop w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), będzie można być aż do poniedziałku 6 stycznia na urlopie.

W lutym i marcu nie będzie żadnych świąt.

Kwiecień

Święta Wielkanocne wypadają 20 i 21 kwietnia w niedzielę i poniedziałek. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Planując dłuższe wolne na ten czas, warto pomyśleć o 4-dniowym urlopie od wtorku do piątku (22-25 kwietnia). Wówczas pracownik może wypoczywać aż do niedzieli 27 kwietnia, czyli 8 dni.

Maj

W 2014 r. święta majowe odbędą się w czwartek i sobotę. Warto wspomnieć w tym miejscu, że będzie to pierwsze święto wypadające w 2014 r. w sobotę, za które należy oddać pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym dzień wolny od pracy. Można więc wziąć 1-dniowy urlop w piątek 2 maja. Gdyby powstały plany na dłuższy wyjazd majowy, można wziąć dodatkowe 3-dniowe wolne już od poniedziałku 28 kwietnia (28-30 kwietnia). Wówczas pracownik będzie odpoczywał od pracy aż 9 dni. Osoby lubiące długie wypoczynki powinny zastanowić się nad połączeniem Świąt Wielkiej Nocy ze świętami majowymi. Wykorzystując 8 dni urlopu, można odpoczywać aż 16 dni - od 19 kwietnia (sobota) do 4 maja (niedziela).

Czerwiec

Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) wypada jak zawsze w niedzielę i za ten dzień nie przysługuje pracownikowi dzień wolny, jeśli niedziela nie jest dniem pracy danego pracownika. Boże Ciało wypada natomiast 19 czerwca w czwartek. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek 20 czerwca, można przedłużyć sobie weekend do 4 dni. Dłuższy wyjazd warto zorganizować już przed świętem, biorąc 3-dniowy urlop od poniedziałku 16 czerwca (16-18 czerwca). W takiej sytuacji można wybrać się na 9-dniową wycieczkę już w piątek 13 czerwca po pracy.

W lipcu nie będzie żadnego święta.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Sierpień

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to piątek 15 sierpnia. Jeśli pracownik chce mieć więcej czasu wolnego w tym okresie - 9 dni od 9 (sobota) do 17 (niedziela) sierpnia, może wziąć 4 dni urlopu, licząc od poniedziałku 11 sierpnia (11-14 sierpnia). Z drugiej strony można również wziąć wolne od poniedziałku następującego po święcie czyli od 18 sierpnia. Wówczas biorąc 5 dni wolnego, pracownik będzie odpoczywał w sumie 10 dni.

We wrześniu i październiku nie będzie żadnego święta.

Listopad

Święto Niepodległości to wtorek 11 listopada. W zależności od upodobań można skorzystać z poniedziałku jako dnia wolnego bądź wykorzystać więcej dni z puli urlopowej i odpoczywać od wtorku 11 listopada aż do niedzieli 16 listopada (urlop 12-14 listopada).

Grudzień

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2014 r. w czwartek i piątek. Warto więc zapewnić sobie 3 dni wolnego przed Świętami (22-24 grudnia).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA