REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wypoczynkowy w 2014 r./ Fot. ShutterStock
Urlop wypoczynkowy w 2014 r./ Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie ściśle związane ze stosunkiem pracy, które polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czas wolny od pracy ma na celu regenerację fizyczną i psychiczną pracownika, dlatego urlop powinien być wypłacany w naturze. Pracownikowi przysługuje za ten czas wynagrodzenie w takiej wysokości, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

REKLAMA

Autopromocja

Istnieje możliwość wykorzystania urlopu w częściach. W tym celu należy złożyć do pracodawcy stosowny wniosek. Należy jednak mieć na uwadze, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy danego pracownika i wynosi:

  1. 20 dni –zatrudnienie krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – zatrudnienie co najmniej 10 lat.

Natomiast wymiar urlopu dla pracownika, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Bierze się przy tym za podstawę wymiar urlopu określony powyżej, a niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Zobacz także: Urlop proporcjonalny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Co do zasady pracownik nabywa prawo do urlopu z każdym następnym przepracowanym rokiem kalendarzowym, czyli z góry z dniem 1 stycznia. W związku z tym pracownik już z dniem 1 stycznia może wykorzystać urlop w pełnym rocznym wymiarze.

Natomiast w przypadku podjęcia pierwszej w życiu pracy pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego pełnego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, czyli z dołu. Uznaje się, że termin miesiąca mija z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.

Więcej: Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Dni wolne od pracy w 2014 r.

Dni wolne od pracy w 2014 r. przedstawia tabelka.

1 stycznia - środa

Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia - poniedziałek

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

20 kwietnia - niedziela

Wielkanoc

21 kwietnia - poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja - czwartek

Święto Pracy

3 maja - sobota

Święto Konstytucji 3 Maja

8 czerwca - niedziela

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

19 czerwca - czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia - piątek

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - sobota

Wszystkich Świętych

11 listopada - wtorek

Święto Niepodległości

25 grudnia - czwartek

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia - piątek

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Zgodnie z powyższą tabelką 9 świąt wypada w ciągu tygodnia pracy i 4 w weekendy (razem 13 dni świątecznych). W 2014 r. pracownicy przepracują 250 dni, natomiast 115 dni to łącznie weekendy i święta.

Kiedy w 2014 r. wziąć urlop?

Warto zaznaczyć, że karnawał będzie trwał od 6 stycznia do 4 marca. Wielki Post to okres od 5 marca do 17 kwietnia. Wakacje szkolne zaczynają się 28 czerwca i kończą 31 sierpnia. Adwent rozpoczyna się 30 listopada i kończy 24 grudnia. Informacje te mogą mieć wpływ na planowane przez pracowników wyjazdy.

Styczeń

Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki przypada w środę 1 stycznia. Biorąc 2-dniowy urlop w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), będzie można być aż do poniedziałku 6 stycznia na urlopie.

W lutym i marcu nie będzie żadnych świąt.

Kwiecień

Święta Wielkanocne wypadają 20 i 21 kwietnia w niedzielę i poniedziałek. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Planując dłuższe wolne na ten czas, warto pomyśleć o 4-dniowym urlopie od wtorku do piątku (22-25 kwietnia). Wówczas pracownik może wypoczywać aż do niedzieli 27 kwietnia, czyli 8 dni.

Maj

W 2014 r. święta majowe odbędą się w czwartek i sobotę. Warto wspomnieć w tym miejscu, że będzie to pierwsze święto wypadające w 2014 r. w sobotę, za które należy oddać pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym dzień wolny od pracy. Można więc wziąć 1-dniowy urlop w piątek 2 maja. Gdyby powstały plany na dłuższy wyjazd majowy, można wziąć dodatkowe 3-dniowe wolne już od poniedziałku 28 kwietnia (28-30 kwietnia). Wówczas pracownik będzie odpoczywał od pracy aż 9 dni. Osoby lubiące długie wypoczynki powinny zastanowić się nad połączeniem Świąt Wielkiej Nocy ze świętami majowymi. Wykorzystując 8 dni urlopu, można odpoczywać aż 16 dni - od 19 kwietnia (sobota) do 4 maja (niedziela).

Czerwiec

Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) wypada jak zawsze w niedzielę i za ten dzień nie przysługuje pracownikowi dzień wolny, jeśli niedziela nie jest dniem pracy danego pracownika. Boże Ciało wypada natomiast 19 czerwca w czwartek. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek 20 czerwca, można przedłużyć sobie weekend do 4 dni. Dłuższy wyjazd warto zorganizować już przed świętem, biorąc 3-dniowy urlop od poniedziałku 16 czerwca (16-18 czerwca). W takiej sytuacji można wybrać się na 9-dniową wycieczkę już w piątek 13 czerwca po pracy.

W lipcu nie będzie żadnego święta.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Sierpień

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to piątek 15 sierpnia. Jeśli pracownik chce mieć więcej czasu wolnego w tym okresie - 9 dni od 9 (sobota) do 17 (niedziela) sierpnia, może wziąć 4 dni urlopu, licząc od poniedziałku 11 sierpnia (11-14 sierpnia). Z drugiej strony można również wziąć wolne od poniedziałku następującego po święcie czyli od 18 sierpnia. Wówczas biorąc 5 dni wolnego, pracownik będzie odpoczywał w sumie 10 dni.

We wrześniu i październiku nie będzie żadnego święta.

Listopad

Święto Niepodległości to wtorek 11 listopada. W zależności od upodobań można skorzystać z poniedziałku jako dnia wolnego bądź wykorzystać więcej dni z puli urlopowej i odpoczywać od wtorku 11 listopada aż do niedzieli 16 listopada (urlop 12-14 listopada).

Grudzień

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2014 r. w czwartek i piątek. Warto więc zapewnić sobie 3 dni wolnego przed Świętami (22-24 grudnia).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA