REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Przemysław Molik
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Czy należy zawiadomić o wyjeździe

Czekam na wydanie interpretacji indywidualnej. W sierpniu wyjeżdżam do Stanów Zjednoczonych i planuję tam przebywać przynajmniej do końca roku. Czy muszę o tym poinformować izbę skarbową?

REKLAMA

Autopromocja

Ordynacja podatkowa nakłada na osoby, które są stroną, szczególny obowiązek. Mianowicie, w razie wyjazdu za granicę na co najmniej 2 miesiące muszą ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń. Powinni go zgłosić do tego organu, który prowadzi daną sprawę. Jeśli podatnik zaniedba ten obowiązek, urząd będzie dostarczał pisma pod dotychczasowy adres w Polsce. Oznacza to, że list pozostanie w placówce pocztowej przez 14 dni, a następnie zostanie zwrócony do urzędu.

Co do zasady obowiązek zgłoszenia takiego pełnomocnika dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie podatkowe. Podatnik wie o takim postępowaniu. W przypadku gdy jest ono wszczynane na wniosek (np. o interpretację), datą jego rozpoczęcia jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Z kolei gdy toczy się ono z urzędu – będzie to dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania.

Jednocześnie przepisy Ordynacji podatkowej w sprawie trybu wydawania interpretacji odwołują się do ogólnych regulacji określających zasady doręczania pism w postępowaniu podatkowym. Dlatego też w przypadku procedury wydawania interpretacji i dłuższego wyjazdu, podatnik ma obowiązek zgłoszenia pełnomocnika do doręczeń. Jest to o tyle istotne, że organ prowadzący sprawę może wezwać podatnika do uzupełnienia wniosku, np. sprecyzowania stanu faktycznego.

Trzeba również pamiętać, że jeśli podatnik, wobec którego toczy się postępowanie, wyjechał za granicę na krócej niż dwa miesiące, ale pobyt przedłużył się, to również ma obowiązek ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 147 par. 1, art. 14h, art. 169 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania

Przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację przed wyjazdem na urlop. Czy korzystne będzie dla niego ustanowienie pełnomocnika nie tylko do doręczeń, ale także do reprezentowania go przed urzędem skarbowym?

Rola pełnomocnika do doręczeń ogranicza się wyłącznie do odbioru przesyłek. Nie może on reprezentować podatnika w postępowaniu. Dlatego też warto pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika w szerszym zakresie. Uchroni to podatnika nie tylko przed zastosowaniem tzw. fikcyjnego doręczenia przesyłki – w przypadku gdy pozostanie ona na poczcie dłużej niż 14 dni. Zgodnie z art. 145 Ordynacji podatkowej, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, to pisma doręcza się zawsze jemu, a nie stronie (podatnikowi). Dzięki temu szerzej umocowany pełnomocnik będzie mógł nie tylko odebrać przesyłkę, ale również reprezentować podatnika w trakcie postępowania. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA