REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Przemysław Molik
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Czy należy zawiadomić o wyjeździe

Czekam na wydanie interpretacji indywidualnej. W sierpniu wyjeżdżam do Stanów Zjednoczonych i planuję tam przebywać przynajmniej do końca roku. Czy muszę o tym poinformować izbę skarbową?

Autopromocja

Ordynacja podatkowa nakłada na osoby, które są stroną, szczególny obowiązek. Mianowicie, w razie wyjazdu za granicę na co najmniej 2 miesiące muszą ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń. Powinni go zgłosić do tego organu, który prowadzi daną sprawę. Jeśli podatnik zaniedba ten obowiązek, urząd będzie dostarczał pisma pod dotychczasowy adres w Polsce. Oznacza to, że list pozostanie w placówce pocztowej przez 14 dni, a następnie zostanie zwrócony do urzędu.

Co do zasady obowiązek zgłoszenia takiego pełnomocnika dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie podatkowe. Podatnik wie o takim postępowaniu. W przypadku gdy jest ono wszczynane na wniosek (np. o interpretację), datą jego rozpoczęcia jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Z kolei gdy toczy się ono z urzędu – będzie to dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania.

Jednocześnie przepisy Ordynacji podatkowej w sprawie trybu wydawania interpretacji odwołują się do ogólnych regulacji określających zasady doręczania pism w postępowaniu podatkowym. Dlatego też w przypadku procedury wydawania interpretacji i dłuższego wyjazdu, podatnik ma obowiązek zgłoszenia pełnomocnika do doręczeń. Jest to o tyle istotne, że organ prowadzący sprawę może wezwać podatnika do uzupełnienia wniosku, np. sprecyzowania stanu faktycznego.

Trzeba również pamiętać, że jeśli podatnik, wobec którego toczy się postępowanie, wyjechał za granicę na krócej niż dwa miesiące, ale pobyt przedłużył się, to również ma obowiązek ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 147 par. 1, art. 14h, art. 169 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania

Przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację przed wyjazdem na urlop. Czy korzystne będzie dla niego ustanowienie pełnomocnika nie tylko do doręczeń, ale także do reprezentowania go przed urzędem skarbowym?

Rola pełnomocnika do doręczeń ogranicza się wyłącznie do odbioru przesyłek. Nie może on reprezentować podatnika w postępowaniu. Dlatego też warto pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika w szerszym zakresie. Uchroni to podatnika nie tylko przed zastosowaniem tzw. fikcyjnego doręczenia przesyłki – w przypadku gdy pozostanie ona na poczcie dłużej niż 14 dni. Zgodnie z art. 145 Ordynacji podatkowej, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, to pisma doręcza się zawsze jemu, a nie stronie (podatnikowi). Dzięki temu szerzej umocowany pełnomocnik będzie mógł nie tylko odebrać przesyłkę, ale również reprezentować podatnika w trakcie postępowania. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA