REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu. /Fot. Fotolia
Odwołanie pracownika z urlopu. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego zatrudniony nie może się zrzec. Urlop polega na zwolnieniu pracownika od świadczenia pracy w oznaczonym czasie. Powinien być wykorzystany w naturze, gdyż jego celem jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika.

Autopromocja

Uprawnienie pracodawcy do przerwania urlopu

Mimo iż wspomniany przepis zawiera sformułowanie „nieprzerwany urlop wypoczynkowy”, w innym miejscu Kodeksu pracy zezwala pracodawcy na przerwanie urlopu pracownika. Podczas urlopu pracownik co do zasady nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, jednak uprawnienie do przerwania urlopu ma charakter władczy. W świetle art. 167 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jednak taka możliwość została przewidziana tylko wówczas, gdy obecności danego pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Zobacz również: Urlop w okresie wypowiedzenia

Wyjątkowe sytuacje

Pracownik może zostać odwołany z urlopu tylko w wyjątkowych sytuacjach. Po pierwsze, gdy jego obecność w zakładzie jest konieczna i niezbędna. Po drugie, występuje sytuacja powodująca konieczność tej obecności i nie była ona znana pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu pracownika czy obecność ta jest konieczna ze względu na wystąpienie okoliczności nieprzewidzianych przed rozpoczęciem urlopu. Oceny potrzeby przerwania urlopu dokonuje pracodawca.

Wykonanie polecenia przez pracownika

Pracodawca nie musi podawać przyczyn odwołania pracownika z urlopu. Obowiązkiem zatrudnionego jest wykonanie polecenia – powrót do zakładu pracy i podjęcie pracy. Pracownik wykonuje polecenie nawet wówczas, gdy jest przekonany o tym, że pracodawca sobie bez niego poradzi bądź przerwanie urlopu jest nieuzasadnione. W przeciwnym razie, pracodawca może rozwiązać łączącą go z pracownikiem umowę o pracę. Dopiero w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu niestawienia się w pracy po wezwaniu pracodawcy, zatrudniający będzie musiał udowodnić przed sądem pracy, że obecność pracownika w zakładzie pracy była niezbędna, a okoliczności, które uzasadniają przerwanie urlopu nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem przez pracownika korzystania z urlopu wypoczynkowego. Na podstawie zebranych informacji sąd ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Warto zaznaczyć, że zwrot pieniędzy należy się pracownikowi także w sytuacji kosztów poniesionych na zaplanowany, ale odwołany przez przełożonego urlop.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Pokrycie kosztów

W razie podjęcia decyzji o odwołaniu pracownika z urlopu po stronie pracodawcy występuje obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika. Wspomniane koszty muszą być bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu (np. opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu, opłata za wycieczkę, koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy). Pracownik powinien przedstawić w zakładzie pracy dokumenty świadczące o poniesionych przez niego kosztach.

Pracodawca nie ma obowiązku zwrócić pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści, które ten mógłby uzyskać, gdyby nie został odwołany z urlopu. Co więcej, pracownik nie może wymagać od pracodawcy, aby pokrył poniesione przez niego wydatki w wysokości, w jakiej zostały mu zwrócone przez biuro turystyczne czy innego organizatora wypoczynku.

Pracodawca powinien dokonać analizy kosztów, które będzie zmuszony pokryć i korzyści, jakie uzyska z powodu powrotu pracownika na swoje stanowisko.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Przykład

Autopromocja

Pracownik i pracodawca w sądzie

Publikacja omawia procedury, orzecznictwo oraz nowe przepisy i doświadczenia procesowe.
Sprawdź

Pracownik pojechał na urlop nad morze, gdzie przez 2 tygodnie miał pracować jako kelner w restauracji. Otrzymał jednak telefon od pracodawcy z poleceniem przerwania urlopu i stawienia się w pracy w celu wykonywania obowiązków pracowniczych. Pracownik musi wypełnić polecenie pracodawcy. Pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty poniesione w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu, tj. koszty podróży do zakładu pracy, koszty zakwaterowania od dnia odwołania z urlopu. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wypłacenia pracownikowi równowartości wynagrodzenia, które zatrudniony otrzymałby, pracując pozostałą część urlopu jako kelner.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Kiedy w 2024 roku korzystniej jest wziąć urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  REKLAMA

  Narzędzia do analizy kompetencji: Kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga precyzyjnej oceny kompetencji pracowników. Narzędzia do analizy kompetencji stają się nieodzownym elementem strategii personalnej, umożliwiając organizacjom zidentyfikowanie mocnych stron pracowników oraz obszarów do rozwoju. 

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  REKLAMA