REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Monika Pązik
odwołanie pracownika z urlopu, zmiana terminu urlopu/fot. Fotolia
odwołanie pracownika z urlopu, zmiana terminu urlopu/fot. Fotolia

REKLAMA

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Przerwanie urlopu pracownika reguluje art. 167 kodeksu pracy, który przyznaje pracodawcy uprawnienie do odwołania pracownika z urlopu, gdy wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu oraz gdy obecność pracownika w zaistniałej sytuacji jest konieczna. Ważne jest, aby obie przesłanki zostały spełnione razem oraz to, że okoliczności odwołania zaistniały zarówno w trakcie urlopu jak również w momencie jego rozpoczynania, których nie można było przewidzieć. Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe, jeżeli pracodawca zna miejsce pobytu pracownika i może się z nim skontaktować. Pracownik nie ma jednak obowiązku podawania pracodawcy miejsca swojego pobytu, więc próby skontaktowania się leżą po stronie pracodawcy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może domagać się udzielenia takich informacji powołując się na dbałość o dobro zakładu pracy.

Odwołanie z urlopu traktowane jest jako polecenie i pracownik zobowiązany jest do podporządkowania się decyzji o odwołaniu, nawet jeżeli pracodawca nie podał przyczyny odwołania z urlopu bądź według pracownika odwołanie jest nieuzasadnione. Niezastosowanie się do polecenia pracodawcy i niestawiennictwo w pracy może skutkować pociągnięciem pracownika do odpowiedzialności za nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy.

Zobacz też: Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Konsekwencje odwołania pracownika z urlopu

Art. 167 § 2 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu. Do takich kosztów należy zaliczyć wszystkie wydatki poniesione przez pracownika z tytułu opłacenia pobytu krajowego lub zagranicznego na urlopie, a z powodu odwołania z urlopu - niewykorzystanego pobytu. Tego rodzaju wydatkami są również koszty podróży. Dodatkowo, jeżeli w wyniku odwołania z urlopu pracownik wrócił wraz z rodziną  to pracodawca powinien pokryć wszystkie wydatki poniesione również przez członka rodziny.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zasadą jest, że pracownika nie można odwołać z powodu zaistnienia zwykłych potrzeb pracodawcy, gdyż do ustalaniu zwykłego toku pracy służy ustalenie planu urlopów. Dodatkowo przyjętą w praktyce zasadą jest, że jeżeli pracownik został odwołany z urlopu a następnie kontynuuje przerwany urlop to pracodawca nie może odwołać go po raz kolejny, bowiem przyczyna do odwołania w takiej sytuacji powstała już w trakcie trwania urlopu a nie przy jego rozpoczęciu. Za niezgodne z prawem należy uznać odwołanie, które ma na celu wręczenie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu

W niektórych sytuacjach pracownik nie może rozpocząć planowanego urlopu w terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy. Należy do nich:

 • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby pracownika
 • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną
 • urlop macierzyński

W takich wypadkach pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia urlopu na termin późniejszy. Pracownik w pierwszych dwóch sytuacjach powinien udokumentować swoją niezdolność do pracy zaświadczeniem lekarskim a pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem inny termin wykorzystania urlopu za ten okres.

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić również na wniosek pracownika uzasadniony ważnymi przyczynami, których ocena leży w gestii pracodawcy. Może być to uzasadnione szczególnym interesem osobistym lub rodzinnym, który przemawia za koniecznością zmiany terminu urlopu.

Zobacz też: Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • XXX
  2021-08-19 21:44:49
  W sumie, ciekawa jest jedna rzecz. Jeśli pracownik miał zaplanowane 2 tygodnie wczasów "gdzieś" - i w 1 dzień urlopu został odwołany to tak naprawdę powinien również dostać z powrotem CAŁY wolny czas, który na to poświęcił. Chodzi mi tutaj o ten pierwszy dzień, w którym by wyjechał na wakacje.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA