| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Przerwanie urlopu > Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Przerwanie urlopu pracownika reguluje art. 167 kodeksu pracy, który przyznaje pracodawcy uprawnienie do odwołania pracownika z urlopu, gdy wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu oraz gdy obecność pracownika w zaistniałej sytuacji jest konieczna. Ważne jest, aby obie przesłanki zostały spełnione razem oraz to, że okoliczności odwołania zaistniały zarówno w trakcie urlopu jak również w momencie jego rozpoczynania, których nie można było przewidzieć. Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe, jeżeli pracodawca zna miejsce pobytu pracownika i może się z nim skontaktować. Pracownik nie ma jednak obowiązku podawania pracodawcy miejsca swojego pobytu, więc próby skontaktowania się leżą po stronie pracodawcy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracodawca może domagać się udzielenia takich informacji powołując się na dbałość o dobro zakładu pracy.

Odwołanie z urlopu traktowane jest jako polecenie i pracownik zobowiązany jest do podporządkowania się decyzji o odwołaniu, nawet jeżeli pracodawca nie podał przyczyny odwołania z urlopu bądź według pracownika odwołanie jest nieuzasadnione. Niezastosowanie się do polecenia pracodawcy i niestawiennictwo w pracy może skutkować pociągnięciem pracownika do odpowiedzialności za nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy.

Zobacz też: Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Konsekwencje odwołania pracownika z urlopu

Art. 167 § 2 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu. Do takich kosztów należy zaliczyć wszystkie wydatki poniesione przez pracownika z tytułu opłacenia pobytu krajowego lub zagranicznego na urlopie, a z powodu odwołania z urlopu - niewykorzystanego pobytu. Tego rodzaju wydatkami są również koszty podróży. Dodatkowo, jeżeli w wyniku odwołania z urlopu pracownik wrócił wraz z rodziną  to pracodawca powinien pokryć wszystkie wydatki poniesione również przez członka rodziny.

Zasadą jest, że pracownika nie można odwołać z powodu zaistnienia zwykłych potrzeb pracodawcy, gdyż do ustalaniu zwykłego toku pracy służy ustalenie planu urlopów. Dodatkowo przyjętą w praktyce zasadą jest, że jeżeli pracownik został odwołany z urlopu a następnie kontynuuje przerwany urlop to pracodawca nie może odwołać go po raz kolejny, bowiem przyczyna do odwołania w takiej sytuacji powstała już w trakcie trwania urlopu a nie przy jego rozpoczęciu. Za niezgodne z prawem należy uznać odwołanie, które ma na celu wręczenie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę.

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu

W niektórych sytuacjach pracownik nie może rozpocząć planowanego urlopu w terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy. Należy do nich:

  • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby pracownika
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną
  • urlop macierzyński

W takich wypadkach pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia urlopu na termin późniejszy. Pracownik w pierwszych dwóch sytuacjach powinien udokumentować swoją niezdolność do pracy zaświadczeniem lekarskim a pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem inny termin wykorzystania urlopu za ten okres.

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić również na wniosek pracownika uzasadniony ważnymi przyczynami, których ocena leży w gestii pracodawcy. Może być to uzasadnione szczególnym interesem osobistym lub rodzinnym, który przemawia za koniecznością zmiany terminu urlopu.

Zobacz też: Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK