Kategorie

Staż urlopowy - okresy nauki

Emilia Panufnik
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia
Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Staż urlopowy

Od stażu urlopowego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

 • 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat
 • 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Powyższe liczby mogą zostać zmienione w poszczególnych zakładach pracy w aktach wewnątrzzakładowych bądź w samej umowie o pracę.

Zapisz się na nasz newsletter

Okresy nauki

Wspomniane 10 lat zatrudnienia stanowi granicę oddzielającą 20 dni od 26 dni urlopowych. Nie liczy się jednak do tego okresu samego zatrudnienia. Dodatkowo punktuje się okresy nauki. Na te potrzeby został stworzony swego rodzaju przelicznik lat nauki na lata wliczane do stażu urlopowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata te zawsze wlicza się do stażu urlopowego bez względu na to, kiedy pracownik się uczył, gdzie oraz w jakim trybie (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Zgodnie z nim:

 1. Ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania – nie więcej jednak niż 3 lata
 2. Ukończenie średniej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania (nie wlicza się lat powtarzanych) – nie więcej jednak niż 5 lat
 3. Ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
 4. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata
 5. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
 6. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły. Pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika kopię dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Polecamy: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Patrycja ukończyła szkołę wyższą w 2012 r. Pierwszy rok po studiach pracowała na umowie zlecenia. Od stycznia 2014 r. wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z powyższym przelicznikiem za ukończenie szkoły wyższej wlicza się jej do stażu urlopowego 8 lat. Musi przepracować więc jeszcze dwa lata, aby wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił w jej przypadku 26 dni urlopowych. Te da lata należy liczyć od początku stycznia 2014 r. Umowa zlecenie nie ma nic wspólnego ze stażem urlopowym.

Licencjat również uprawnia do naliczenia 8 lat stażu urlopowego.

Reklama

Jeśli program nauczania przewiduje obronę pracy na zakończenie edukacji, lata stażu urlopowego będą wliczane dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma dyplom ukończenia nauki. Absolutorium bez obrony pracy nie daje podstaw do zastosowania przelicznika lat nauki na lata stażu urlopowego.

Co istotne, nie należy sumować okresów nauki, które następowały po sobie. Bierze się pod uwagę ostatni etap nauczania. Dla przykładu ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, a następnie szkoły wyższej nie uprawnia do zastosowania obliczeń sumujących (6 lat + 8 lat = 14 lat). W takiej sytuacji każda osoba, która przeszła te etapy edukacji, miałaby od razu prawo do 26 dni urlopowych. Zawsze wlicza się wyłącznie okres nauki w szkole wyższej czyli wspomniane 8 lat.

Co należy zrobić w przypadku jednoczesnej pracy i nauki? W dzisiejszych czasach większość młodych osób podejmuje pierwsze zatrudnienie, będąc jeszcze na studiach. Kodeks pracy reguluje tę sytuację i nakazuje do stażu urlopowego wliczać okres, który jest korzystniejszy dla pracownika.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

  Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

  Nowy Ład - założenia

  Nowy Ład - jakie założenia zawiera Polski Ład? Które są korzystne, a które nie?

  Nocna zmiana - prawa pracownika

  Nocna zmiana - jakie prawa przysługują pracownikowi pracującemu w nocy? Przede wszystkim należy się dodatek do wynagrodzenia. Ile wynosi?

  Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

  Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

  Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

  Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

  Szwecja - praca w lesie

  Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

  Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

  Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

  Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

  Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?