REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Staż urlopowy

Od stażu urlopowego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

Autopromocja
 • 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat
 • 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Powyższe liczby mogą zostać zmienione w poszczególnych zakładach pracy w aktach wewnątrzzakładowych bądź w samej umowie o pracę.

Zapisz się na nasz newsletter

Okresy nauki

Wspomniane 10 lat zatrudnienia stanowi granicę oddzielającą 20 dni od 26 dni urlopowych. Nie liczy się jednak do tego okresu samego zatrudnienia. Dodatkowo punktuje się okresy nauki. Na te potrzeby został stworzony swego rodzaju przelicznik lat nauki na lata wliczane do stażu urlopowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata te zawsze wlicza się do stażu urlopowego bez względu na to, kiedy pracownik się uczył, gdzie oraz w jakim trybie (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Zgodnie z nim:

 1. Ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania – nie więcej jednak niż 3 lata
 2. Ukończenie średniej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania (nie wlicza się lat powtarzanych) – nie więcej jednak niż 5 lat
 3. Ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
 4. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata
 5. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
 6. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły. Pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika kopię dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Patrycja ukończyła szkołę wyższą w 2012 r. Pierwszy rok po studiach pracowała na umowie zlecenia. Od stycznia 2014 r. wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z powyższym przelicznikiem za ukończenie szkoły wyższej wlicza się jej do stażu urlopowego 8 lat. Musi przepracować więc jeszcze dwa lata, aby wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił w jej przypadku 26 dni urlopowych. Te da lata należy liczyć od początku stycznia 2014 r. Umowa zlecenie nie ma nic wspólnego ze stażem urlopowym.

Licencjat również uprawnia do naliczenia 8 lat stażu urlopowego.

Jeśli program nauczania przewiduje obronę pracy na zakończenie edukacji, lata stażu urlopowego będą wliczane dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma dyplom ukończenia nauki. Absolutorium bez obrony pracy nie daje podstaw do zastosowania przelicznika lat nauki na lata stażu urlopowego.

Co istotne, nie należy sumować okresów nauki, które następowały po sobie. Bierze się pod uwagę ostatni etap nauczania. Dla przykładu ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, a następnie szkoły wyższej nie uprawnia do zastosowania obliczeń sumujących (6 lat + 8 lat = 14 lat). W takiej sytuacji każda osoba, która przeszła te etapy edukacji, miałaby od razu prawo do 26 dni urlopowych. Zawsze wlicza się wyłącznie okres nauki w szkole wyższej czyli wspomniane 8 lat.

Co należy zrobić w przypadku jednoczesnej pracy i nauki? W dzisiejszych czasach większość młodych osób podejmuje pierwsze zatrudnienie, będąc jeszcze na studiach. Kodeks pracy reguluje tę sytuację i nakazuje do stażu urlopowego wliczać okres, który jest korzystniejszy dla pracownika.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA