REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Staż urlopowy

Od stażu urlopowego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

REKLAMA

Autopromocja
 • 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat
 • 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Powyższe liczby mogą zostać zmienione w poszczególnych zakładach pracy w aktach wewnątrzzakładowych bądź w samej umowie o pracę.

Zapisz się na nasz newsletter

Okresy nauki

Wspomniane 10 lat zatrudnienia stanowi granicę oddzielającą 20 dni od 26 dni urlopowych. Nie liczy się jednak do tego okresu samego zatrudnienia. Dodatkowo punktuje się okresy nauki. Na te potrzeby został stworzony swego rodzaju przelicznik lat nauki na lata wliczane do stażu urlopowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata te zawsze wlicza się do stażu urlopowego bez względu na to, kiedy pracownik się uczył, gdzie oraz w jakim trybie (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Zgodnie z nim:

 1. Ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania – nie więcej jednak niż 3 lata
 2. Ukończenie średniej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania (nie wlicza się lat powtarzanych) – nie więcej jednak niż 5 lat
 3. Ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
 4. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata
 5. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
 6. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły. Pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika kopię dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Patrycja ukończyła szkołę wyższą w 2012 r. Pierwszy rok po studiach pracowała na umowie zlecenia. Od stycznia 2014 r. wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z powyższym przelicznikiem za ukończenie szkoły wyższej wlicza się jej do stażu urlopowego 8 lat. Musi przepracować więc jeszcze dwa lata, aby wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił w jej przypadku 26 dni urlopowych. Te da lata należy liczyć od początku stycznia 2014 r. Umowa zlecenie nie ma nic wspólnego ze stażem urlopowym.

Licencjat również uprawnia do naliczenia 8 lat stażu urlopowego.

Jeśli program nauczania przewiduje obronę pracy na zakończenie edukacji, lata stażu urlopowego będą wliczane dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma dyplom ukończenia nauki. Absolutorium bez obrony pracy nie daje podstaw do zastosowania przelicznika lat nauki na lata stażu urlopowego.

Co istotne, nie należy sumować okresów nauki, które następowały po sobie. Bierze się pod uwagę ostatni etap nauczania. Dla przykładu ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, a następnie szkoły wyższej nie uprawnia do zastosowania obliczeń sumujących (6 lat + 8 lat = 14 lat). W takiej sytuacji każda osoba, która przeszła te etapy edukacji, miałaby od razu prawo do 26 dni urlopowych. Zawsze wlicza się wyłącznie okres nauki w szkole wyższej czyli wspomniane 8 lat.

Co należy zrobić w przypadku jednoczesnej pracy i nauki? W dzisiejszych czasach większość młodych osób podejmuje pierwsze zatrudnienie, będąc jeszcze na studiach. Kodeks pracy reguluje tę sytuację i nakazuje do stażu urlopowego wliczać okres, który jest korzystniejszy dla pracownika.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA