reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Staż urlopowy

Od stażu urlopowego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat
  • 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Powyższe liczby mogą zostać zmienione w poszczególnych zakładach pracy w aktach wewnątrzzakładowych bądź w samej umowie o pracę.

Zapisz się na nasz newsletter

Okresy nauki

Wspomniane 10 lat zatrudnienia stanowi granicę oddzielającą 20 dni od 26 dni urlopowych. Nie liczy się jednak do tego okresu samego zatrudnienia. Dodatkowo punktuje się okresy nauki. Na te potrzeby został stworzony swego rodzaju przelicznik lat nauki na lata wliczane do stażu urlopowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata te zawsze wlicza się do stażu urlopowego bez względu na to, kiedy pracownik się uczył, gdzie oraz w jakim trybie (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Zgodnie z nim:

  1. Ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania – nie więcej jednak niż 3 lata
  2. Ukończenie średniej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania (nie wlicza się lat powtarzanych) – nie więcej jednak niż 5 lat
  3. Ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
  4. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata
  5. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
  6. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły. Pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika kopię dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Polecamy: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Patrycja ukończyła szkołę wyższą w 2012 r. Pierwszy rok po studiach pracowała na umowie zlecenia. Od stycznia 2014 r. wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z powyższym przelicznikiem za ukończenie szkoły wyższej wlicza się jej do stażu urlopowego 8 lat. Musi przepracować więc jeszcze dwa lata, aby wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił w jej przypadku 26 dni urlopowych. Te da lata należy liczyć od początku stycznia 2014 r. Umowa zlecenie nie ma nic wspólnego ze stażem urlopowym.

Licencjat również uprawnia do naliczenia 8 lat stażu urlopowego.

Jeśli program nauczania przewiduje obronę pracy na zakończenie edukacji, lata stażu urlopowego będą wliczane dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma dyplom ukończenia nauki. Absolutorium bez obrony pracy nie daje podstaw do zastosowania przelicznika lat nauki na lata stażu urlopowego.

Co istotne, nie należy sumować okresów nauki, które następowały po sobie. Bierze się pod uwagę ostatni etap nauczania. Dla przykładu ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, a następnie szkoły wyższej nie uprawnia do zastosowania obliczeń sumujących (6 lat + 8 lat = 14 lat). W takiej sytuacji każda osoba, która przeszła te etapy edukacji, miałaby od razu prawo do 26 dni urlopowych. Zawsze wlicza się wyłącznie okres nauki w szkole wyższej czyli wspomniane 8 lat.

Co należy zrobić w przypadku jednoczesnej pracy i nauki? W dzisiejszych czasach większość młodych osób podejmuje pierwsze zatrudnienie, będąc jeszcze na studiach. Kodeks pracy reguluje tę sytuację i nakazuje do stażu urlopowego wliczać okres, który jest korzystniejszy dla pracownika.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama