REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Natalia Stawecka
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. /fot. Fotolia
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent pieniężny stanowi świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikowi w sytuacji, w której nie skorzysta on z należnego mu urlopu. Przepisy szczegółowo określają warunki, jakie muszą wystąpić, aby możliwe było jego wypłacenie, strony stosunku pracy nie mogą zaś umówić się inaczej – regulacja ta ma bezwzględnie obowiązujący charakter. Jedyną okolicznością, która uzasadnia wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest ustanie stosunku pracy. Tak sztywne rozwiązanie ma na celu ochronę pracowników przed arbitralnym nieprzyznawaniem im przez pracodawców urlopów i wypłacaniem w zamian za nie określonej kwoty. Możliwe jest jednak wypłacenie ekwiwalentu w całości bądź w części.

Autopromocja

Polecamy serwis: Urlopy

Podstawę prawną zasad, zgodnie z którymi określana jest wysokość przysługującego pracownikowi ekwiwalentu w razie niewykorzystania urlopu, stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Na gruncie jego przepisów podstawą do obliczenia ekwiwalentu są:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,
  • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc),
  • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Zobacz również: Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy przysługuje częściowy ekwiwalent pieniężny?

Jeśli pracownik nie świadczył pracy podczas pełnego okresu wskazanego powyżej, faktycznie wypłacona mu pensja za ten okres dzielona jest przez liczbę dni pracy, za które przysługiwała. Wynik otrzymany w ten sposób należy pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik powinien był przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Przy ustaleniu ekwiwalentu w średniej wysokości z danego okresu pod uwagę należy wziąć składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres dłuższy niż 1 mies., wypłacone w okresie 12 mies. bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.

Zapisz się na nasz newsletter

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

W każdym roku kalendarzowym ustalany jest nowy współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Stosowany jest on później do obliczania ekwiwalentów dla pracowników, którzy nabyli prawo do urlopu w danym roku.

Przy ustaleniu współczynnika od liczby dni w danym roku należy odjąć łączną liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, niedziel oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Otrzymaną liczby należy następnie podzielić przez 12. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymaną w ten sposób liczbę obniża się w sposób proporcjonalny do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Zobacz również: Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?


Po uzyskaniu wartości współczynnika ustalenia ekwiwalentu oraz ustalenia łącznej kwoty miesięcznych wynagrodzeń pracownika w danym roku należy obliczyć wysokość samego ekwiwalentu przysługującego za niewykorzystany urlop. W tym celu należy podzielić sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik – otrzymujemy ekwiwalent za jeden dzień urlopu pracownika w danym roku. Jeśli podzielimy go przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, otrzymamy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu pracownika. Następnie, aby ustalić, jaka kwota faktycznie przysługuje pracownikowi z tytułu niewykorzystanego urlopu, ekwiwalent za 1 godzinę urlopu należy pomnożyć przez liczbę rzeczywiście niewykorzystanych godzin.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop w 2014 r.?

W związku z tym, iż w 2014 r. na 365 dni przypadają 52 niedziele, 11 dni ustawowo wolne od pracy (w tym te wypadające w sobotę) oraz 52 dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Oznacza to, że współczynnik do ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r. (dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku i w pełnym wymiarze czasu pracy) wynosić będzie 20,83. W odniesieniu do pracowników świadczących pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość współczynnika zmniejsza się. W przypadku:

  • ¼ etatu współczynnik wyniesie 5,21,
  • ⅓ etatu współczynnik wyniesie 6,94,
  • ½ etatu współczynnik wyniesie 10,42,
  • ¾ etatu współczynnik wyniesie 15,62.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1972 r. (o sygn. III PZP, 40/72) roszczenie pracownika o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przedawnia się z upływem lat trzech, tak w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Ponadto, jak ustalił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 grudnia 1996 r. (o sygn. I PKN 34/96) staje się ono wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA