REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Natalia Stawecka
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. /fot. Fotolia
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent pieniężny stanowi świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikowi w sytuacji, w której nie skorzysta on z należnego mu urlopu. Przepisy szczegółowo określają warunki, jakie muszą wystąpić, aby możliwe było jego wypłacenie, strony stosunku pracy nie mogą zaś umówić się inaczej – regulacja ta ma bezwzględnie obowiązujący charakter. Jedyną okolicznością, która uzasadnia wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest ustanie stosunku pracy. Tak sztywne rozwiązanie ma na celu ochronę pracowników przed arbitralnym nieprzyznawaniem im przez pracodawców urlopów i wypłacaniem w zamian za nie określonej kwoty. Możliwe jest jednak wypłacenie ekwiwalentu w całości bądź w części.

Autopromocja

Polecamy serwis: Urlopy

Podstawę prawną zasad, zgodnie z którymi określana jest wysokość przysługującego pracownikowi ekwiwalentu w razie niewykorzystania urlopu, stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Na gruncie jego przepisów podstawą do obliczenia ekwiwalentu są:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,
 • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc),
 • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Zobacz również: Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy przysługuje częściowy ekwiwalent pieniężny?

Jeśli pracownik nie świadczył pracy podczas pełnego okresu wskazanego powyżej, faktycznie wypłacona mu pensja za ten okres dzielona jest przez liczbę dni pracy, za które przysługiwała. Wynik otrzymany w ten sposób należy pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik powinien był przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Przy ustaleniu ekwiwalentu w średniej wysokości z danego okresu pod uwagę należy wziąć składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres dłuższy niż 1 mies., wypłacone w okresie 12 mies. bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.

Zapisz się na nasz newsletter

Autopromocja

Kodeks pracy 2023

Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

W każdym roku kalendarzowym ustalany jest nowy współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Stosowany jest on później do obliczania ekwiwalentów dla pracowników, którzy nabyli prawo do urlopu w danym roku.

Przy ustaleniu współczynnika od liczby dni w danym roku należy odjąć łączną liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, niedziel oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Otrzymaną liczby należy następnie podzielić przez 12. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymaną w ten sposób liczbę obniża się w sposób proporcjonalny do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Zobacz również: Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?


Po uzyskaniu wartości współczynnika ustalenia ekwiwalentu oraz ustalenia łącznej kwoty miesięcznych wynagrodzeń pracownika w danym roku należy obliczyć wysokość samego ekwiwalentu przysługującego za niewykorzystany urlop. W tym celu należy podzielić sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik – otrzymujemy ekwiwalent za jeden dzień urlopu pracownika w danym roku. Jeśli podzielimy go przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, otrzymamy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu pracownika. Następnie, aby ustalić, jaka kwota faktycznie przysługuje pracownikowi z tytułu niewykorzystanego urlopu, ekwiwalent za 1 godzinę urlopu należy pomnożyć przez liczbę rzeczywiście niewykorzystanych godzin.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop w 2014 r.?

W związku z tym, iż w 2014 r. na 365 dni przypadają 52 niedziele, 11 dni ustawowo wolne od pracy (w tym te wypadające w sobotę) oraz 52 dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Oznacza to, że współczynnik do ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r. (dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku i w pełnym wymiarze czasu pracy) wynosić będzie 20,83. W odniesieniu do pracowników świadczących pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość współczynnika zmniejsza się. W przypadku:

 • ¼ etatu współczynnik wyniesie 5,21,
 • ⅓ etatu współczynnik wyniesie 6,94,
 • ½ etatu współczynnik wyniesie 10,42,
 • ¾ etatu współczynnik wyniesie 15,62.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1972 r. (o sygn. III PZP, 40/72) roszczenie pracownika o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przedawnia się z upływem lat trzech, tak w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Ponadto, jak ustalił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 grudnia 1996 r. (o sygn. I PKN 34/96) staje się ono wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Autopromocja

Pracownik i pracodawca w sądzie

Publikacja omawia procedury, orzecznictwo oraz nowe przepisy i doświadczenia procesowe.
Sprawdź

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA