reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalnym prawem pracowniczym. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym ten nabył do niego prawo. Co z urlopem, którego pracownik nie wykorzysta w danym roku?

Na mocy przepisów prawa pracy, urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w swoim zakładzie pracy. Zmiana ustalonego już terminu urlopu może nastąpić na umotywowany ważnymi przyczynami wniosek pracownika lub z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika mogłaby spowodować poważne zakłócenia toku pracy.

Zobacz także: Urlopy w elastycznym czasie pracy

Mając na uwadze fakt, iż pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo, jeżeli do dnia 31 grudnia, pracownik nie wykorzysta urlopu przysługującego mu w danym roku, to wraz z nadejściem nowego roku, stanie się on urlopem zaległym. Urlopu zaległego zaś, czyli takiego, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Wobec powyższego, urlopu zaległego za 2012 rok, pracodawcy maja obowiązek udzielić do dnia 30 września 2013 roku. Nieudzielenie urlopu zaległego we wskazanym terminie stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które to zagrożone jest karą grzywny od 1.000 do 30.000 złotych. Jednocześnie, jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2008 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 313/2007, nie będzie nadużyciem żądanie przez pracownika ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy, jeśli nie miał on możliwości skorzystania z urlopu udzielonego mu przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracodawcę, nawet jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w ustawowym terminie, tj. do dnia 30 września.

Polecamy serwis: Czas pracy

Wspomniany już plan urlopów, na podstawie którego udziela się urlopu wypoczynkowego, w tym również zaległego urlopu wypoczynkowego, nie obejmuje 4 dni przysługującego pracownikom urlopu na żądanie.

Ważną kwestią jest sposób rozpoczęcia zaległego urlopu przez pracownika. Otóż, Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 5 grudnia 2000 roku, w sprawie o sygnaturze I PKN 121/2000 uznał, iż zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika. Urlop ten należy więc wykorzystać w uzgodnieniu z pracodawcą. Sąd Najwyższy potwierdził to jeszcze, uznając, iż naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracodawcy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama