| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego w związku z tym, może z niego skorzystać jedynie pracownik, któremu przysługuje prawo do tego urlopu. W terminie wskazanym przez pracownika, pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Zasady udzielania urlopu na żądanie

Urlopu na żądanie pracodawca udziela w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Wniosek urlopowy pracownika jest brany przez pracodawcę pod uwagę, ale nie jest dla niego wiążący i powinien zostać uwzględniony, jeżeli zwolnienie urlopowe we wnioskowanym czasie nie koliduje z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy. Istotę interesu pracodawcy potwierdza dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu w razie zaistnienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu, a wymagających jego obecności w zakładzie.

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Co do zasady, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy, ale tylko w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym ma być udzielony. Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego na żądanie, w sytuacji kiedy w danym dniu pracy rozpoczął on już czynności służbowe, naruszałoby przepisy kodeksu pracy dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego, jest on bowiem, co do zasady udzielany na cały dzień roboczy.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Zgłoszenie żądanie o udzielenie urlopu

Zgłoszenie żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 15 listopada 2006 roku, do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Nie istnieją wymogi, co do formy zgłoszenia żądania, nie musi być wyrażone na piśmie, a można je zgłosić ustnie. Właściwe byłoby jednak złożenie przez pracownika żądania udzielenia mu urlopu w formie pisemnej, pozwoliłoby to  wyeliminowanie możliwość potraktowania nieobecności pracownika w pracy jako nieusprawiedliwionej, co w konsekwencji mogłoby być podstawą postawienia pracownikowi zarzutu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »