reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego w związku z tym, może z niego skorzystać jedynie pracownik, któremu przysługuje prawo do tego urlopu. W terminie wskazanym przez pracownika, pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Zasady udzielania urlopu na żądanie

Urlopu na żądanie pracodawca udziela w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Wniosek urlopowy pracownika jest brany przez pracodawcę pod uwagę, ale nie jest dla niego wiążący i powinien zostać uwzględniony, jeżeli zwolnienie urlopowe we wnioskowanym czasie nie koliduje z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy. Istotę interesu pracodawcy potwierdza dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu w razie zaistnienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu, a wymagających jego obecności w zakładzie.

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Co do zasady, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy, ale tylko w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym ma być udzielony. Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego na żądanie, w sytuacji kiedy w danym dniu pracy rozpoczął on już czynności służbowe, naruszałoby przepisy kodeksu pracy dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego, jest on bowiem, co do zasady udzielany na cały dzień roboczy.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Zgłoszenie żądanie o udzielenie urlopu

Zgłoszenie żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 15 listopada 2006 roku, do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Nie istnieją wymogi, co do formy zgłoszenia żądania, nie musi być wyrażone na piśmie, a można je zgłosić ustnie. Właściwe byłoby jednak złożenie przez pracownika żądania udzielenia mu urlopu w formie pisemnej, pozwoliłoby to  wyeliminowanie możliwość potraktowania nieobecności pracownika w pracy jako nieusprawiedliwionej, co w konsekwencji mogłoby być podstawą postawienia pracownikowi zarzutu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama